WEEKENDOWE ATRAKCJE

KRAINA PODZIEMNEJ POMARAŃCZY

27-28.04.2024 r.

Spotkanie pt. „W krainie podziemnej pomarańczy” ma na celu przybliżenie tematyki ziemniaka w Wielkopolsce poprzez zaznajomienie z agrotechniką tej rośliny, uprawą, aż po kulinarną obróbkę i degustację przygotowanych potraw. W ramach spotkania przedstawimy eksponaty służące do uprawy roli, sadzenia i zbioru ziemniaków. Wybierzemy się na wycieczkę na muzealne pole, gdzie omówione zostaną wymagania stawiane glebie pod ekonomiczną uprawę ziemniaka.

27 kwietnia (sobota)

– godz. 12:00-16:00 – spotkanie przy lokomobili:  pogadanka dotycząca ziemniaka; przejście do pawilonów celem prezentacji eksponatów związanych z uprawą, sadzeniem i zbiorem ziemniaków; przejście na pole muzealne- prezentacja zasadzonych ziemniaków – pogadanka; przejście do muzealnej kuchni – pokaz przygotowywania SZAGÓWEK.

28 kwietnia (niedziela)

– godz. 13:00-17:00 – spotkanie przy lokomobili:  pogadanka dotycząca ziemniaka; przejście do pawilonów celem prezentacji eksponatów związanych z uprawą, sadzeniem i zbiorem ziemniaków; przejście na pole muzealne- prezentacja zasadzonych ziemniaków – pogadanka;  przejście do namiotu na placu głównym (przy scenie) celem przygotowywania SZARYCH KLUSEK połączone z degustacją – pokaz wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Szreniawie.

Opowieść o pańszczyźnie, spotkania w weekend 1-5 maja 2024

Miejsce: pawilon 8, wystawa czasowa „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”

Godziny: 12.00-16.00

Zapraszamy w weekend majowy do Muzeum na nowopowstałą wystawę „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Ekspozycja wpisuje się w nurt dyskusji o poddaństwie. Podzielona jest na dziewięć autonomicznych działów, które opowiadają o tytułowym zjawisku od średniowiecza do współczesności. Czym były bony pańszczyźniane? W jaki sposób karano chłopstwo? Jak wyglądało życie chłopek? Czym są krzyże uwłaszczeniowe? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź, zwiedzając z przewodnikiem ekspozycję w pawilonie 8 o godzinie 12.00 i 14.00. Wystawa dostępna jest również dla widzów z dysfunkcjami wzroku.

Mamy również propozycję dla młodych widzów. W godzinach 12.00-16.00 w zaaranżowanej chacie dzieci zapoznają się z codziennymi zajęciami ludności wiejskiej na wsi pańszczyźnianej z przełomu XVIII i XIX wieku, ubiorami, sposobami odżywiania, warunkami mieszkaniowymi oraz uprawianymi roślinami i hodowanymi zwierzętami. Podczas pokazów edukacyjnych będzie można zemleć ziarno na żarnach, wydoić model kozy, zapoznać się z tradycyjnym tkactwem. W programie przewidziano kolorowanie worków i toreb, robienie przypinek i magnesów oraz udział w warsztatach dotyczących ziół (1-2 maja), lepienia naczyń glinianych (3 maja) i wycinanek ludowych (4-5 maja).

„W majowym ogrodzie”

11-12.05.2024

Zapraszamy chętnych na warsztaty pikowania roślin ogrodowych. Wiosna to czas szczególny w uprawie roślin. W czasie tym wykonywane są najważniejsze czynności pielęgnacyjne. Na zajęciach będzie można posłuchać o podstawowych zasadach pielęgnacji roślin, dowiemy się jak należy zadbać o ogród.

W ten weekend zapraszamy o godz. 12.30  na zwiedzanie ogródka przydomowego z pogadanką na temat tego jakie rośliny (warzywa, kwiaty, zioła) siano i sadzono kiedyś i obecnie w przydomowym ogrodzie, jakie prace wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Natomiast w godz. 13.00 – 15.00 zapraszamy na pokazy i warsztaty pikowania roślin, które będą polegać na samodzielnym przygotowaniu sadzonki.

Każdy z uczestników będzie mógł też zabrać ze sobą do domu własnoręcznie przesadzone warzywo lub kwiat.

Zajęcia odbywają się w zagrodzie edukacyjnej w godzinach 12.30.-15.00.

Zajęcia przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi i wszystkich chętnych

Miejsce: zagroda edukacyjna w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego 

Grupa docelowa: rodziny z dziećmi, dorośli

Ramy czasowe: 12.30 – 15.00

„Na  folwarku”

18.05.2024 r.

 Zapraszamy chętnych na spotkanie w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, które znajduje się na terenie dawnego założenia pałacowo-folwarcznego. Przybliżymy historię majątku w Szreniawie i jego dawnych mieszkańców oraz opowiemy jak wyglądało kiedyś życie w pałacu i na folwarku.

Spotkanie rozpocznie się w pałacu, gdzie zostanie przedstawiona historia założenia pałacowego, jego dawni mieszkańcy oraz pamiątki po nich.  Pokażemy również stare zdjęcia. Następnie zabierzemy uczestników na spacer po parku i folwarku ze szczególnym uwzględnieniem istniejących jeszcze obiektów związanych z dawnym założeniem folwarcznym takich jak: rządcówka, obora, spichlerz ze stodołami, gorzelnia. Pokażemy również gdzie była kiedyś lodownia, stajnia, kort tenisowy oraz sad. Spacer rozpoczniemy i zakończymy przy pałacu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z historią Szreniawy.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.30 w pałacu.

Miejsce: pałac, park i podwórze folwarczne

W ramach weekendu zapraszamy do pawilonu 8 na oprowadzanie po najnowszej wystawie czasowej „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. W części edukacyjnej ekspozycji młodzi widzowie będą mogli zobaczyć jak dawniej mieszkano, jak się ubierano oraz zapoznać się z codziennymi zajęciami chłopów na wsi pańszczyźnianej.

Godz. 12.00-16.00

Więcej informacji wkrótce.

Więcej informacji wkrótce.

Więcej informacji wkrótce.

Więcej informacji wkrótce.

W weekend (15-16 czerwca) przeniesiemy się do świata dawnych podróży. Zapraszamy na spotkanie „Pojazdem konnym przez stulecia” na którym będziecie mogli poznać historię transportu na przykładzie … znaczków pocztowych.

Spotkanie obejmuje autorskie zwiedzanie wystawy filatelistycznej poświęconej historii transportu konnego od początków wykorzystania koni jako siły roboczej – po czasy współczesne. Zbiór ten poprowadzi nas w niezwykłą podróż przez wieki i kontynenty.

Będzie można dowiedzieć się o tym jak dawniej podróżowano, jakie pojazdy wybierano i jakim celom służyły. Odpowiemy sobie między innymi na pytanie kto mógł jeździć bryczką a kto powinien karetą?

Chętni będą mogli samodzielne wykonać tekturowy modelu wozu. Ten weekend będzie także okazją do tego by przejechać się po okolicy muzeum wagonetką.

Jedną z najbardziej interesujących kolekcji w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie jest kolekcja rolniczych statków powietrznych. Budzi ona zainteresowanie najmłodszych, ale też w pełni ukształtowanych widzów muzealnych. Z myślą o jednych i drugich Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie planuje drugą edycję „Weekendu z modelarstwem”. W programie składanie modeli samolotów, pokaz filmów archiwalnych o lotnictwie rolniczym i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Agrolotnictwo”.

 

Wstępny program

Sobota (28 czerwca)

11:00-11:30 – Pokaz filmów archiwalnych o agrolotnictwie

11:30-12:30 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Agrolotnictwo”

12:30-15:00 – Składanie plastikowych modeli samolotów przy wsparciu profesjonalnych modelarzy ze Stowarzyszenia Sportów Modelarskich Hercules III w Poznaniu

 

Niedziela (29 czerwca)

10:30-11:00 – Pokaz filmów archiwalnych o agrolotnictwie

11:00-12:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Agrolotnictwo”

12:00-16:00 – Składanie tekturowych modeli samolotów

 

Plastikowe modele zostały przekazane przez przedsiębiorstwo „Mieleckie Zakłady Lotnicze”, któremu pragniemy złożyć serdeczne słowa podziękowania.

 

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. W sobotę do składania modeli zapraszamy 12 osób, w niedzielę – 15. Warunkiem czynnego uczestnictwa w warsztatach w niedzielę jest ukończone 8 lat. Zachęcamy do wzięcia udziału szczególnie te dzieci, które wykonały już w swoim życiu choć jeden plastikowy model. Natomiast do składania tekturowych modeli zapraszamy dzieci, które ukończyły 7 lat. Jednak im młodsze dziecko, tym będzie potrzebowało więcej pomocy ze strony opiekuna.

Sobota jest dniem bezpłatnego wejścia do muzeum, ale prosimy o wcześniejszą wiadomość na adres m.niestrawski@muzeum-szreniawa.pl. O rezerwacji lub jej braku będzie informować wiadomość zwrotna.

W niedzielę wejście na teren muzeum jest odpłatne. Prosimy o wcześniejszy kontakt na adres m.niestrawski@muzeum-szreniawa.pl. O rezerwacji lub jej braku będzie informować wiadomość zwrotna.

Dojazd do Muzeum:

– pociągiem Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego lub przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum); odjazdy pociągu ze stacji Poznań Główny w kierunku Szreniawy w dni powszednie o godz. 9:56 i 11:48,

– autobusami linii nr 703, 705,707 z przystanku Górczyn PKM.