Archiwumozdoba pająk

W dniach 19-20.11.2022 r. odbędą się pokazy i warsztaty z wykonywania pająków. Jest to rodzaj tradycyjnych ozdób robionych głownie ze słomy i fasoli, grochu lub też kolorowych bibułek. Dawniej miały one funkcję dekoracyjną ale nadawano im także znaczenie magiczne – miały zapewniać szczęście i dobrobyt w kolejnym roku. Wykonywano je na wsiach w okresie przedświątecznym (przed Bożym Narodzeniem), natomiast wnętrza chat zdobiły przez cały rok a przed kolejnymi świętami wymieniano je na nowe.

W muzealnej stodole ST 4 (na terenie Muzeum) odbędą się pokazy wykonywania pająków jak i warsztaty, prowadzone przez twórczynię ludową, podczas których każdy będzie mógł wykonać swoją ozdobę i zabrać ją do domu.

Sobota i niedziela:

– godzina 12.00 pokaz wyrobu pająków,

– godzina 13.00 rozpoczęcie warsztatów.

Warsztaty w cenie biletu wstępu, obowiązują wcześniejsze zapisy (telefoniczne w Kasie muzeum 61 810 76 29 wew. 21), liczba miejsc ograniczona. (kn)

Przypominamy, że Muzeum w sezonie zimowym czynne jest od godziny 9.00 do 15.00.

W soboty wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!