WARSZTATY LETNIE 2024

Lepienie glinianych naczyń przez dzieci

Wszystkich głodnych wiedzy, lubiących podróże w nieznane, tych, którym bliska jest wieś i w sposób nietuzinkowy chcieliby spędzić swój wakacyjny czas, serdecznie zapraszamy na zajęcia letnie w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego
w Szreniawie

Już od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia będziemy spotykać się na warsztatach skierowanych do dzieci i młodzieży (pod opieką opiekunów) oraz do seniorów. Zajęcia rozpoczniemy pogadankami, podczas których zaprezentujemy Państwu część naszych bogatych ekspozycji, wspaniale obrazujących zagadnienia, które wspólnie będziemy poruszać.
W drugiej części spotkania, zaprosimy Państwa do najróżniejszego rodzaju aktywności.
A o czym w tym roku chcemy opowiedzieć naszym gościom i do jakich zajęć chcemy Was zaprosić?

O tym przeczytacie poniżej:

1. Makatki, dzbanki i firanki, czyli spotkanie z rękodziełem ludowym


(dla osób w wieku od 5 – 100 lat)

Zajęcia skierowane są do osób chcących twórczo spędzić czas. Jeśli lubicie poznawać nowe techniki plastyczne a sztuka gra w Waszych sercach, to ta oferta skierowana jest do Waszej grupy!

Poziom trudności zostanie dostosowany do wieku uczestników warsztatów.

Czego dotyczą zajęcia?

Podczas tego spotkania uczestnicy usłyszą kilka ciekawych informacji o rękodziele ludowym. Przyjrzymy się słomianym pająkom, papierowym firankom i kolorowym makatkom. Jednak większość naszej uwagi skupimy na ceramice i to ona będzie główną bohaterką tych zajęć.

Co czeka na Waszą grupę?

 • Prezentacja podstawowych narzędzi do obróbki ceramiki: przyjrzymy się im
  i opowiemy o zastosowaniu każdego z osobna.
 • Poznanie podstawowych rodzajów gliny: podczas zajęć dowiecie się czym różni się porcelana od kamionki.
 • Zapoznanie się (teoretycznie) z różnymi rodzajami modelowania gliny – od ugniatania w dłoniach, po pracę na kole garncarskim.
 • Lepienie prostych naczyń z glinki samoutwardzalnej: jest ona zamiennikiem glinki ceramicznej, który nie potrzebuje wypału. Liczymy, że poprzez warsztaty manualne zarazimy ceramicznym bakcylem uczestników warsztatów i będą oni wracać do tej techniki w zaciszu własnego domu.

Serdecznie zapraszamy do twórczego spędzania czasu podczas warsztatów letnich
w Szreniawie!

2. Struktury natury


(zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 3 – 10 lat)

Czy Wasza grupa szuka fascynującej i edukacyjnej atrakcji? Chcielibyście zabrać dzieci na wyjątkowe zajęcia, które połączą naukę z zabawą ? W takim razie serdecznie zapraszamy Was do udziału w warsztatach „Struktury natury”!

Przypominamy, że zajęcia skierowane są do najmłodszych gości naszego muzeum.

Czego dotyczą zajęcia?

Podczas zajęć dzieci będą miały okazję odkryć tajemnice świata roślin i ziół. Poprzez interaktywne zabawy, eksperymenty sensoryczne i praktyczne działania, uczestnicy będą zgłębiać różnorodność natury, poznawać historię wykorzystania roślin przez ludzi oraz rozwijać umiejętności manualne.

Co czeka na Waszą grupę?

 • Zbieranie ziół: Dzieci będą miały okazję zebrać aromatyczne polskie zioła, takie jak: mięta, rumianek, szałwia i melisa, oraz poznać ich zastosowania.
 • Edukacja na temat roślinności: Przez interaktywne prezentacje i dyskusje dzieci dowiedzą się o różnorodności roślinności oraz jej znaczeniu w życiu ludzi.
 • Zabawy sensoryczne: Poprzez dotyk, węch i smak dzieci będą eksplorować różne struktury i właściwości roślin, rozwijając jednocześnie swoje zdolności sensoryczne.
 • Tworzenie plastycznych obrazków: Dzieci będą miały okazję wyrazić swoją kreatywność poprzez tworzenie plastycznych obrazków z wykorzystaniem nasion.

Do zobaczenia wkrótce, w magicznym świecie przyrody i historii!

3. Tarpanem od wiejskiej chaty do wiaty, czyli historia motoryzacji w pigułce.


(dla osób w wieku 5 – 100 lat)

Przez tysiąclecia wolno toczyły się koła drewnianych wozów rolniczych zaprzężonych w woły. Wiek XIX przyniósł błyskawiczne zmiany. Pojawiły się: silnik parowy, spalinowy oraz opona pneumatyczna. Transport kołowy i motoryzacja rolnictwa w ciągu ostatnich dwustu lat bardzo przyspieszyły. Zgromadzone w muzeum eksponaty świetnie ten proces pokazują.

Czego dotyczą zajęcia?

Grupa będzie miała możliwość prześledzenia dynamicznego rozwoju techniki w transporcie wiejskim, zapoznania się w sposób zrozumiały z podstawami mechaniki oraz działaniem silników parowych i spalinowych. Zwiedzający poznają podstawy konstrukcyjne pojazdów. To zadziwiające, jak wiele elementów i mechanizmów chłopskiego wozu drabiniastego jest obecnych we współczesnych pojazdach.

Co czeka na Waszą grupę?

 • Podczas wycieczki przez pawilony z ekspozycją wozów i powozów prześledzimy ich budowę i przeznaczenie. Porównamy stary beczkowóz ze współczesną cysterną, wóz strażacki z nowoczesnym wozem pożarniczym.
 • Na przykładzie wozu drabiniastego porozmawiamy o dawnych systemach bezpieczeństwa: hamulcach, oświetleniu, sygnalizatorach dźwiękowych oraz komforcie pracy woźnicy w odniesieniu do dzisiejszych standardów.
 • W pawilonie powozów porozmawiamy o urokach podróżowania i trendach elegancji pojazdów w XIX wieku. Z jakimi wyzwaniami mierzył się Adam Mickiewicz, jadąc dwa tygodnie do Paryża dyliżansem? Co to były stacje pocztowe? Nasze muzealne obserwacje odniesiemy do współczesnych trendów motoryzacyjnych.
 • Wśród muzealnych eksponatów odnajdziemy lokomobilę – lokomotywę, która może jeździć po polu oraz odwiedzimy pawilon kultowego rolniczego Tarpana. Jakie pojazdy zastąpiły lokomobilę? Czy w Tarpanie odnajdziemy elementy chłopskiego wozu drabiniastego?

Na zakończenie zajęć uczestnicy zostaną zaproszeni do wykonania magnesów
z wizerunkiem naszych zwierzaków lub wybranych modeli aut. Istnieje także możliwość przejażdżki wagonetką czyli wieloosobową bryczką.

4. Kupa zabawy przy wiejskich zwierzakach


(dla osób w wieku 6 – 15 lat)

Te warsztaty kierujemy do wszystkich, którzy kochają zwierzaki. Do tych, którzy lubią wyzwania i … nie boją się prawdziwej pracy na gospodarstwie! Jesteście takimi dzieciakami? Odwiedźcie nas koniecznie!

Czego dotyczą zajęcia?

Wiejskie zwierzaki kochają jeść, a co za tym idzie, codziennie muszą zrobić… zdrową kupkę. Poznamy zwierzaki żyjące na gospodarstwie, a także przyjrzymy się ich diecie i odchodom.

Co czeka na Waszą grupę?

 • Odwiedzimy zwierzęta żyjące w gospodarstwie: m.in. kury, króliki, kozy i konie.
 • Porozmawiamy o diecie zwierząt domowych: zobaczymy jak zróżnicowane menu serwowane jest poszczególnym gatunkom. Przyjrzymy się także z bliska modelom ich odchodów, chcąc zrozumieć skąd się bierze tak wielka różnorodność wśród wydalanych kupek.
 • Poznamy prawdziwy smak pracy na gospodarstwie: Po zjedzeniu smacznego śniadania nasze zwierzaki zazwyczaj robią niewielką kupkę. Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do zakasania rękawów i wywiezienia zabrudzonej słomy z jednego z boksów oraz uzupełnienia go świeżą ściółką.
 • Nakarmimy zwierzaki: Miłym zakończeniem zajęć będzie wspólne karmienie marchewkami kóz i owieczek.
 • Mała niespodzianka! Na pamiątkę tej wyjątkowej przygody, każdy uczestnik otrzyma sympatyczną przypinkę z wizerunkiem wiejskiego zwierzaka.

Młodych miłośników przyrody, chcących lepiej poznać zwierzęta gospodarskie, prosimy
o przybycie w odzieży nadającej się do pracy w oborze. Do zobaczenia!

Dołączcie już dziś do listy uczestników naszej przygody w Muzeum w Szreniawie, gdzie czeka na Was wiele fascynujących doświadczeń i niezwykłych odkryć!

Dlaczego warto wziąć udział w naszych zajęciach?

 • Nauka przez zabawę: Nasze zajęcia są zaprojektowane tak, aby dostarczyć dzieciom przyjemnych i interesujących doświadczeń, które jednocześnie poszerzają ich wiedzę.
 • Doświadczenie przyrody: Nasze muzeum położone jest w malowniczej okolicy, gdzie dzieci mogą bezpośrednio kontaktować się z przyrodą i doświadczać jej piękna
  i bogactwa.
 • Edukacja z pasją: Nasz zespół doświadczonych edukatorów zadba o to, aby zajęcia były prowadzone w sposób angażujący i dostosowany do wieku uczestników

Jak się zapisać?


Prosimy o kontakt z kasą muzealną. Obowiązują zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem  od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00

tel. 61 810 76 29 wew. 18 lub 21

Informacje dodatkowe:

Na naszych letnich warsztatach widzimy się od wtorku do piątku w godzinach 9.00- 14.00.

Zajęcia dedykowane są grupom zorganizowanym: od 10 do 20 osób.

Czas trwania zajęć: 1,5h- 2h.

Opłata za lekcję wynosi 90 zł od grupy + cena biletu ulgowego – 14 zł od osoby, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.

Dojazd do Muzeum:


 • pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
 • autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.