SZRENIAWSKIE ZAJĘCIA I WYKŁADY EKOLOGICZNE

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na projekt związany z działaniami ekologicznymi. 

W ramach projektu „Szreniawskie zajęcia i wykłady ekologiczne” proponujemy Państwu zajęcia o przedstawionej niżej tematyce dla: dzieci, dorosłych oraz seniorów. Zapraszamy na kolejne z cyklu spotkania ekologiczne, odbywające się na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Oddziałów: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu oraz Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu.

Ponadto dla żłobków, przedszkoli i dzieci młodszych klas oferujemy zajęcia w Waszych salach i pomieszczeniach (po uzgodnieniu z nami przyjedzie do Państwa nasz pracownik, by poprowadzić zajęcia. Udział w tych zajęciach jest bezpłatny).

Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz na terenie Muzeum obowiązuje wykupienie biletu spacerowego w cenie 5 zł (bilet spacerowy nie dotyczy dni imprezowych).

Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą również zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg. obowiązującego cennika.  Dzieci poniżej 7 roku życia wstęp bezpłatny. W soboty obowiązuje wstęp bezpłatny dla wszystkich uczestników.

Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego zgłoszenia grupy. Zapisy przyjmujemy pod wskazanymi adresami i numerem telefonu.

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

 • Zajęcia w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie:

(1) Zajęcia dla grup przedszkolnych oraz dzieci z młodszych klas, połączone z malowaniem (rysowaniem) roślin i zwierząt („Malowanie zwierząt i roślin”), przygotowanych ze sklejki lub na kartach. W trakcie spotkania krótkie omówienie ochrony wybranych gatunków owoców, roślin, drzew, ptaków, ssaków, domowych (psów i kotów), zwierząt gospodarskich (w tym koni), parków narodowych, rodzajów gleb, ochrony wód. Na zakończenie konkurs dla dzieci z nagrodami.

(2) Sad ekologiczny. Uczestnicy: osoby w różnym wieku.

(3) Pochodzenie, znaczenie i ochrona psów, sposób prawidłowej opieki i konieczności szczepień. Konkurs dla dzieci i seniorów (latem zajęcia połączone z kontaktami z psami). Uczestnicy: dzieci szkolne, seniorzy.

(4) Park szreniawski. Uczestnicy: osoby w różnym wieku.

(5) Ochrona zwierząt gospodarskich, w tym koni, dobrostan zwierząt. Konkurs dla dzieci i dorosłych (zajęcia stacjonarne + w terenie). Uczestnicy: dzieci szkolne, młodzież licealna, dorośli, seniorzy.

(6) Ochrona wód i gleb. Uczestnicy: dzieci szkolne, seniorzy.

 • Zajęcia na terenie Skansenu i  Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu:

(7) O ochronie i znaczeniu pszczół. Uczestnicy: w różnym wieku.

(8) Ochrona owadów (zajęcia stacjonarne + terenowe).

 • Zajęcia w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie:

(9) Zwierzęta pod ochroną w Polsce i na świecie (ochrona żubra, niedźwiedzi, wilków, zwierząt afrykańskich).

(10) Ptaki chronione w Polsce (ochrona gniazd, różne rodzaje jaj ptasich).

(11) O parkach narodowych oraz rezerwatach w Polsce.

 • Zajęcia w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu:

(12) Ochrona wód, zajęcia dla dzieci.

KONTAKT


Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie:

 • ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki tel. 61 810 76 29 wew. 18 i 21 (od wtorku do piątku 9.00-15.00) oraz 61 810 76 29 w. 29 (poniedziałki 10.00-12.00).
 • Rezerwacja zajęć odbywa się od poniedziałku do piątku, wyłącznie mailowo, z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.
 • Adres mailowy do rezerwacji imprezy.widz@muzeum-szreniawa.pl

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu

 • ul. Poznańska 35, 62-020 Swarzędz, tel. 61 651 18 17.

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

 • Uzarzewo, ul. Akacjowa 12, 62-006 Kobylnica, tel. 61 818 12 11.

Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

 • Jaracz 45, 64-610 Rogoźno, tel. 67 261 05 15.

Zagadnienia i zajęcia prowadzone przez naukowców z UP i UAM w okresie wiosenno – letnim w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie na zamówienie (po wcześniejszym uzgodnieniu)

(13) O rozpoznawaniu ptaków i sposobach ich dokarmiania. O ochronie i przepisach dotyczących ochrony ptaków. Przygotowanie, rozmieszczanie budek lęgowych i karmników, autor: P. Podkowa – dr UJ w Krakowie. Uczestnicy: w różnym wieku.

(14) O roli płazów w środowisku, a także o tym, jak odróżniać najczęściej spotykane w Wielkopolsce gatunki, autor: J. Kaczmarek – dr UP, herpetolog. Uczestnicy: młodzież licealna, dorośli, seniorzy.

(15) Piękne i zagrożone motyle Polski (nie tylko te dzienne…), autor: P. Wieczorek. Uczestnicy: w różnym wieku.

(16) Kto ma owce. Złap oddech na pastwisku, autor: Piotr Tryjanowski – prof. dr hab. UP. (Z wykładu przygotowany film). Uczestnicy: dorośli, seniorzy.

(17) Pierwsza pomoc dla psów i kotów. Dlaczego trzeba chronić jeże, autor: P. Woszczyło – dr UP, lek. weterynarii. (Z wykładów przygotowany film). Uczestnicy: w różnym wieku.

(18) O trudnym życiu węży i innych gadów w naszym otoczeniu, autor: M. Kaczmarski – dr UP. (Z wykładu przygotowany film). Uczestnicy: młodzież licealna, dorośli, seniorzy.

(19) Czemu giną pszczoły. Pszczoła miodna – mały mózg, wielkie możliwości, autor: A. Łangowska – dr UP. Uczestnicy: w różnym wieku.

(20) Klimat – zmiany, dostosowywanie do zmian klimatu, autor: B. Chojnicki – prof. UP. Uczestnicy: w różnym wieku.

(21) Wielkopolski Park Narodowy – ochrona, rozpoznawanie drzew i roślin (w tym spacer po Parku połączony ze zwiedzaniem Mauzoleum Bierbaumów), autor: J. Holeksa – prof. UAM. Uczestnicy: w różnym wieku.

Dla zainteresowanych grup prześlemy dodatkowe informacje (wtorki 9.00-11.00, tel. 61-8107 629 wew. 29).

Ponadto organizujemy zajęcia wyjazdowe

(1) Rezerwat Śnieżycowy Jar – rezerwat przyrody obszar śnieżycy wiosennej. Wyjazd w weekendy marca 2024. Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu ponosi szkoła lub przedszkole). Uczestnicy: dzieci szkolne, młodzież licealna.

(2) ZOO Poznań, zagadnienie: Niezwykli mieszkańcy Ogrodu Zoologicznego. Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu i biletów ponosi szkoła lub przedszkole). Uczestnicy: dla dzieci z przedszkoli i młodszych klas.

(3) Ogród Botaniczny w Poznaniu (organizatorzy: pracownicy Działu Historii Wsi). Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu oraz zajęć w Ogrodzie ponosi szkoła lub przedszkole). Uczestnicy: dzieci szkolne, młodzież licealna.

(4) Wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Koni Fundacji Centaurus – Szczedrzykowice. Uzgadniamy termin, zamawiamy autobus (koszty autobusu ponosi szkoła lub przedszkole).

Przygotowaliśmy nagrody dla uczestników:

 1. Inwentarze (gatunkowe) drzew, kwiatów, zwierząt i ptaków – książki Wydawnictwa Zakamarki w Poznaniu.
 2. Gadżety (plecaki i smycze z karabińczykiem) z nadrukiem „Szreniawskie zajęcia i wykłady ekologiczne”, logo WFOŚiGW oraz Muzeum).
 3. Foldery i kartki muzealne.
 4. Karty WOT (w tym: Rezerwat Śnieżycowy Jar).
logo Wydawnictwa Zakamarki

Opracowano w ramach Szreniawskich wykładów i zajęć ekologicznych. Operacja jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.