AktualnościOwady zapylające na kwitnącej gałęzi

Szreniawskie warsztaty ekologiczne

Zapraszamy na „SZRENIAWSKIE WARSZTATY EKOLOGICZNE”

Celem zadania jest zorganizowanie warsztatów popularyzujących zagadnienia związane z edukacją ekologiczną. Planujemy przekazywanie mieszkańcom wsi i miast informacji związanych z ochroną bioróżnorodności, ochroną ziemi, dostosowywaniem do zmian klimatycznych czy też gospodarką odpadami. Celem zadania jest między innymi popularyzacja prawnych aspektów ochrony przyrody, roślin i zwierząt, rozwijanie działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechnienie wiedzy na temat świadczeń ekosystemowych. Oferta jest skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.

SZRENIAWSKIE WARSZTATY EKOLOGICZNE – oferta dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych

Najbliższe działania:

 • w sobotę 30.07. od godz. 15.00 oraz w niedzielę od godz. 13.00 na ul. Madalińskiego 17 (tzw. „Lato na Madalinie”) zapraszamy dzieci na warsztaty i zajęcia na temat ochrony roślin, ptaków, zwierząt – w tym sposobu traktowania psów i kotów. Zajęcia połączone będą z możliwością kolorowania i wycinania figurek zwierząt. Współprowadzenie zajęć: Fundacja Animalia).

 • w dniach 1-5.08.2022 r. odbędą się zajęcia:

  • pt. „Sad ekologiczny. Prawidłowy sposób prowadzenia ochrony sadów, owoców, rozpoznawanie drzew i ochrona roślin (będą to zajęcia w sadzie muzealnym),

  • o ochronie zwierząt gospodarskich, w tym koni (zajęcia w oborze oraz przejazdy bryczką lub na kucyku)

 • w dniach 2-5.08. oraz 9-10.08.2022 r. na terenie naszego Oddziału – Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu prowadzone będą zajęcia o ochronie roślin wikliniarskich

 • w sobotę 20.08. na terenie Muzeum w Szreniawie zapraszamy na warsztaty i zajęcia:

  • dla najmłodszych o ochronie roślin, ptaków, zwierząt,

  • w sadzie muzealnym,

  • o ochronie zwierząt gospodarskich, w tym koni (zajęcia w oborze oraz przejazdy bryczką lub na kucyku)

 • w niedzielę 21.08. na terenie Muzeum w Szreniawie zapraszamy na warsztaty i zajęcia:

  • o godz. 11.00  i 13.00 – referat i warsztaty o ochronie ziemi i powietrza, zmianach klimatycznych w Europie, dostosowywanie do zmian klimatycznych, miejsce: Salka edukacyjna w pawilonie nr 4. Prelekcję wygłosi dr hab. Bogdan Chojnicki, prof. UPP

  • o godz. 15.00 – referat i warsztaty o stosunku Polaków do mniejszości narodowych oraz uchodźców, miejsce: Salka edukacyjna w pawilonie nr 4

  • godz. 13.00-15.00 dla najmłodszych o ochronie roślin, ptaków, zwierząt, miejsce: Sala Klubu Produktu Tradycyjnego (w budynku administracyjnym)

 • w czwartek 25.08.2022 odbędą się zajęcia na temat świadczeń ekosystemowych, sposobie otrzymywania z ziemi owoców, warzyw (pozyskiwania środków mineralnych, witamin, wartości odżywczych). Miejsce: Sala Klubu Produktu Tradycyjnego (w budynku administracyjnym)

Młodsi uczestnicy będą mieli okazję malowania drewnianych modeli zwierząt.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz na terenie Muzeum obowiązuje wykupienie biletu spacerowego w cenie 5 zł, z zakupu którego zwolnione są dzieci poniżej 7 roku życia. Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg obowiązującego cennika. W SOBOTY WSTĘP WOLNY.

SZRENIAWSKIE WARSZTATY EKOLOGICZNE – oferta dla grup zorganizowanych

Dla zorganizowanych grup dzieci szkolnych, młodzieży oraz seniorów proponujemy bezpłatne zajęcia warsztatowe.

Tematyka warsztatów:

 1. Znaczenie pszczoły, ochrona owadów (zajęcia stacjonarne + terenowe w Skansenie Pszczelarskim.
 2. Klimat, zmiany klimatu, dostosowywanie do zmian klimatu.
 3. Ochrona zwierząt gospodarskich, w tym koni, dobrostan zwierząt (zajęcia stacjonarne + w terenie).
 4. Wielkopolski Park Narodowy – ochrona drzew, roślin, zwierząt, rozpoznawanie drzew (zajęcia stacjonarne + terenowe w WPN).
 5. Sad ekologiczny, prawidłowy sposób prowadzenie ochrony sadów, owoców, rozpoznawanie drzew, ochrona roślin (zajęcia terenowe, połączone z rozpoznawaniem drzew i roślin oraz wykonywaniem zielnika).
 6. Prawne aspekty ochrony przyrody, parki narodowe w Polsce.
 7. Ochrona zwierząt domowych, w tym kotów (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z konkursami dla dzieci oraz malowaniem gatunków).
 8. Ptaki pod ochroną, przygotowanie budek lęgowych i karmników (zajęcia stacjonarne + w terenie).
 9. Znaczenie i ochrona psów, sposób prawidłowej opieki, rehabilitacji i konieczności szczepień (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z kontaktami z psami i konkursami dla dzieci).
 10. Ochrona roślin wikliniarskich (zajęcia na salach oraz terenowe w Oddziale Muzeum w Nowym Tomyślu połączone z malowaniem gatunków i odmian roślin na ulotkach).
 11. Ochrona i rehabilitacja zwierząt.
 12. Świadczenie ekosystemowe: kulturowe, siedliskowe. Środki ochrony roślin i ich właściwe stosowanie.

Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego zgłoszenia grupy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 61 8 107 629 wew. 21 (wtorki do niedzieli 9.00-15.00) oraz 61 8 107 629 wew. 29 (poniedziałki 10.00-14.00).

Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz na terenie Muzeum obowiązuje wykupienie biletu spacerowego w cenie 5 zł, z zakupu którego zwolnione są dzieci poniżej 7 roku życia. Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg obowiązującego cennika. W SOBOTY WSTĘP WOLNY.

Przewidujemy liczne konkursy, w których nagrodą będą między innymi piękne Inwentarze drzew i ptaków Wydawnictwa Zakamarki. (mw)

logo Wydawnictwa Zakamarki
pasek dofinansowanie KSOW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja jest współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.