”Mistrzowskie jak rzadko które…” Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce

We wnętrzach XIX-wiecznego spichlerza w Szreniawie prezentowana jest wystawa o ogrodach krajobrazowych: ”Mistrzowskie jak rzadko które…” Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce.

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Ten artysta-ogrodnik zaprojektował ponad 250 parków w Królestwie Prus, a także w Austrii, w tym tak znane jak: Sanssouci, Neue Garten, Charlottenhof, Babelsberg, Klein Glienicke i berliński Tiergarten. Wywarł wpływ na style ogrodowe w całych ówczesnych Prusach. Na terenie Polski przypisuje się mu 51 założeń ogrodowych. Wystawa przedstawia przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan. Zaprasza do ponownego odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów krajobrazowych zlokalizowanych pomiędzy Śląskiem a Pomorzem.

Ekspozycja jest  jednym z owoców zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie /Technischen Universität Dresden/ oraz Wyższą Szkoła w Neubrandenburgu /Hochschule Neubrandenburg/ projektu badawczego, od 2013 roku realizowanego we współpracy z partnerami w Polsce i w Niemczech. Pomysłodawcą wystawy był prof. dr hab. Marcus Köhler z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, który również kierował projektem. Teksty na tablicach wystawowych napisał dr hab. inż. Justyna Jaworek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i mgr inż. Christoph Haase z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

Tematyka:

• Ogrody P.J. Lenné w Polsce – zarys
  • J. Lenné : życie i dzieło
  • J. Lenné: stacje życiowe
  • Zasady kształtowania ogrodów
  • Sposób pracy
  • Krąg oddziaływania i uczniowie
  • Ogrody: Radaczewo i Złotów
  • Ogrody Kotliny Jeleniogórskiej
  • Ogrody w Szczecinie i Świnoujściu
  • Pomorze
  • Dolny Śląsk
  • Ogrody w województwie lubuskim
  • Wrocław
  • Dziedzictwo ogrodowe w dniu dzisiejszym

Polsko-niemiecka wystawa jest efektem współpracy Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Berlińsko-Brandenburskiej Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów oraz Niemieckiego Forum Europy Środkowej i Wschodniej.

Wystawę zwiedzać można w okresie: 19.05.-29.08.2024 r.

Polecamy interesujący artykuł na temat ogrodów krajobrazowych:

Współpraca przy realizacji wystawy:

logo Instytut Skrzynki