Program dla dorosłych

W ramach programu dla dorosłych i dojrzałych proponujemy Państwu udział w weekendowych spotkaniach z widzem, a dla grup zorganizowanych w warsztatach kulinarnych oraz tematycznych zajęciach przygotowanych specjalnie dla osób dorosłych.

Warunki uczestnictwa

  • Weekendowych spotkania z widzem w ramach biletu wstępu, nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie (poza miesiącami marzec i listopad).
  • Warsztaty kulinarne dla grup zorganizowanych (do 25 osób): opłata 30 zł/os. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.
  • Zajęcia tematyczne dla grup zorganizowanych (do 25 osób): opłata 90 zł/grupa + 14 zł/os. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Rezerwacje

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki
tel. (61) 810 76 29, wew. 18 lub 21
e-mail: imprezy.widz@muzeum-szreniawa.pl

Weekendowe atrakcje

Zapraszamy do udziału w weekendowych spotkaniach/pokazach przygotowanych specjalnie z myślą o uatrakcyjnieniu pobytu zwiedzających w Muzeum. Na soboty i niedziele przygotowaliśmy ofertę, która ma w większości charakter interaktywnych pokazów. Odbywają się one w każdy weekend poza terminami imprez.

Żywność tradycyjna i regionalna

Propozycja zajęć warsztatowych, których celem jest promowanie tradycyjnej żywności regionalnej poprzez naukę wytwarzania produktów regionalnych. Warsztaty organizowane są wspólnie z producentami zrzeszonymi w Wielkopolskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego. W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z obiektami muzealnymi, przy pomocy których dawniej wytwarzano produkty tradycyjne, oraz będą mogli własnoręcznie wykonać te produkty przy użyciu współczesnego sprzętu AGD, poznając przy tym cały proces technologiczny „od surowca do gotowego wyrobu”. Warsztaty przewidziane są dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych od kl. IV, ponadpodstawowych oraz zorganizowanych grup dorosłych.

Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie warsztatów pozwolą uczestnikom na wykonanie chleba, kiełbasy, sera i przetworów owocowo-warzywnych w warunkach domowych.

Tematyka warsztatów do wyboru:

1. Tradycyjne wielkopolskie produkty mleczne (twaróg, ser smażony).

2. Tradycyjne wielkopolskie produkty piekarsko-ciastkarskie (chleb żytni na zakwasie).

3. Tradycyjne wielkopolskie oleje tłoczone na zimno (olej lniany, olej rydzowy, olej rzepakowy).

4. Tradycyjne wielkopolskie wędliny i mięsa (kiełbasa biała, smalec).

5. Tradycyjne wielkopolskie przetwory owocowo-warzywne (soki i przetwory owocowo-warzywne).

6. Bambrzok (Bambrzak).

7. „Olej lniany w diecie dr. Budwig-praktyczne wykonanie potraw”.

wykłady, prelekcje, warsztaty

Podczas spotkania zapoznamy Państwa z początkami agrolotnictwa. Zaprezentujemy najpopularniejsze modele samolotów służących w agrolotnictwie (Gawron, Dromader, Belphegor, An-2) i specyfikę budowy polskich samolotów i śmigłowców rolniczych. Przedstawimy historię polskiego lotnictwa rolniczego, a także jego znaczenie na świecie od lat 50-tych do końca XX wieku.

Czas trwania ok. 1,5 godz.

W czasie zajęć w dawnej Gorzelni przybliżymy naszym gościom historię wzornictwa w czasach PRL-u, przypomnimy trudy i radości codziennego życia w tamtym okresie. Spotkanie odbędzie się w zaaranżowanych w stylu lat 50 i 60 pomieszczeniach użytkowanych przez typową polską rodzinę. Oczekujemy wielu wspomnień.

Czas trwania ok. 1 godz.

Podczas prelekcji przedstawimy seniorom najważniejsze wydarzenia z życia i działalności Hipolita Cegielskiego oraz omówimy historię idei pracy organicznej na terenie Wielkopolski. Goście będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o tym nauczycielu i przedsiębiorcy dzięki specjalnemu quizowi.

Czas trwania ok. 1 godz.

Celem spotkania jest przedstawienie widzowi jak zmieniał się ideał kobiecej urody i w jaki sposób ubiór dzienny i stroje nocne odzwierciedlały przemiany obyczajowe i społeczne w okresie międzywojnia. W sypialni pałacowej zaprezentujemy m.in. damskie i męskie pantalony, koszule nocne, sukienki, dodatki. Omówimy na tych przykładach różnice między modą lat 20-tych i 30-tych oraz wynalazki, które zrewolucjonizowały krawiectwo (przewidziana dyskusja).

Czas trwania ok. 1 godz.

Warsztaty są okazją do zapoznania się z wybranymi ślubnymi strojami ludowymi oraz noszonymi wraz z nimi ozdobami i biżuterią. Będzie można zobaczyć, co kryje skrzynia wianna panny na wydaniu. Uczestnicy dowiedzą się też, jakie ozdoby noszono w poszczególnych regionach Polski i samodzielnie wykonają wybrane ozdoby.

Czas trwania ok. 1,5 godz.

Zapraszamy na spotkanie do kuchni i jadalni w dziewiętnastowiecznym pałacu w Szreniawie. Zaprezentujemy najciekawsze obiekty, które wchodziły w skład wyposażenia kuchni lub były ozdobą stołu ziemiańskiego. Prezentacji towarzyszy opowieść o obyczajowości dotyczącej nakrywania do stołu, spożywania posiłków i zasadom savoir-vivre w dwudziestoleciu międzywojennym.

Czas trwania ok. 1,5 godz.