E-LEKCJE

Zapraszamy grupy szkolne do skorzystania z oferty bezpłatnych lekcji online przygotowanych przez pracowników Muzeum. Każda lekcja składa się z filmu i z ćwiczeń lub zadań interaktywnych dla uczestników.

Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje także możliwość spotkania (również online) z prowadzącym/autorem lekcji na Państwa platformie szkolnej.

Zapytania oraz zamówienia prosimy kierować drogą mailową na adres: edukacja@muzeum-szreniawa.pl

Materiały wraz z instrukcją zostaną Państwu udostępnione na podany adres mailowy


Tematy:

A po co komu Muzeum?

Podczas lekcji dowiedzieć się będzie można co to jest muzeum i zabytek?; kim jest muzealnik i konserwator?, kiedy powstały pierwsze muzea na świecie i na ziemiach polskich?, a także poznać funkcjonowanie muzeum „od kuchni” na przykładzie Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Do lekcji przygotowano gry interaktywne.

Grupa wiekowa: 7-11 lat

 

Gęsim piórem pisane

Celem lekcji jest przedstawienie w sposób syntetyczny historii pisma na świecie. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały poszczególne etapy powstawania pisma oraz zapoznają się z ewolucją narzędzi piśmienniczych ze współczesnymi włącznie. Lekcja w części praktycznej ma zachęcić do sztuki kaligrafowania m.in. z wykorzystaniem gęsiego pióra.

Grupa wiekowa: 8-13 lat

 

Dzieciaki karmią zwierzęta

To propozycja zajęć dla dziecięcych miłośników zwierząt. Podczas lekcji uczestnicy poznają sylwetki zwierząt gospodarskich zamieszkujących oborę na terenie Muzeum. Będzie to doskonała okazja aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszych podopiecznych. Usłyszymy m.in. jak dbać o zwierzęta i czym je karmić.

Grupa wiekowa: 7-13 lat

Czy szata zdobi człowieka

Lekcja dla wszystkich miłośników dawnej mody. Co o nas mówi ubranie? Aby odpowiedzieć na to pytanie zajrzymy zarówno do szaf w XIX wiecznym dworze ziemiańskim, jak też do skrzyni panny w chacie wiejskiej. Opowiemy o czasach, kiedy dziewczynkom nie wolno było chodzić w spodniach, a chłopcom nosić kolorowych ubrań. Będziemy też podziwiać stroje par młodych na ludowych weselach.

Grupa wiekowa: 10-15 lat