Pokazy

Zapraszamy do skorzystania z różnorodnej oferty pokazów muzealnych, zarówno bezpłatnych, jak i tych odpłatnych, przygotowywanych specjalnie na zamówienie zwiedzających. Pokazy pracy zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych na czele z lokomobilą parową produkcji H. Cegielskiego, pokaz prac zwierząt gospodarskich, tradycyjnego wypieku chleba z degustacją, wyrobu masła czy tkania na krośnie i przędzenia na kołowrotku itd. znacznie uatrakcyjnią Państwa pobyt w Muzeum.

Na życzenie organizujemy także pokazy w siedzibie zamawiającego.

Pokazy na zamówienie

Pokaz wypieku chleba z prelekcją (dodatkowo można zamówić poczęstunek)

W oparciu o dwa wolno stojące piece chlebowe w Muzeum przeprowadzany jest jednorazowy pokaz wypieku chleba połączony z prelekcją nt. wypieku i prezentacją zabytkowych sprzętów gospodarstwa domowego: dzieży do ciasta, niecek, opałek itp.

Pokaz wyrobu masła

Podczas pokazu będzie można zapoznać się z różnymi typami konstrukcyjnymi maselnic, własnoręcznie zrobić masło w maselnicy tłuczkowej (kierzynce) oraz popróbować formowania masła w ozdobnych foremkach.

Pokaz mielenia ziarna na mąkę i czyszczenia ziarna

Interaktywny pokaz odbywa się z wykorzystaniem kopii eksponatów muzealnych: żaren, stęp i sit, co pozwala w sposób praktyczny przedstawić proces mielenia i czyszczenia zboża.

Pokaz wyrobu świec z naturalnego wosku pszczelego

Tematem pokazu jest wosk pszczeli, jego pochodzenie oraz zastosowanie. Niewątpliwa atrakcja pokazu to możliwość samodzielnego wykonania świecy z wosku pszczelego w oparciu o foremki odlewnicze.

Pokaz prania i maglowania

Pokaz przeprowadzany jest przy aktywnym udziale uczestników, w oparciu o tradycyjne sprzęty gospodarstwa wiejskiego. Pranie na tarce, kijankami, w prymitywnej drewnianej pralce oraz tradycyjne maglowanie to główne atuty pokazu.

Pokaz tkania na krośnie i przędzenia na kołowrotku

Pokaz przeprowadzany jest z wykorzystaniem eksponatów z zakresu obróbki włókien oraz modeli krosien i kołowrotków. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wypróbowania swoich umiejętności tkackich na modelach.

Pokaz interaktywny dawnych zabawek ludowych

Pokaz przewiduje prezentację dawnych drewnianych zabawek ludowych takich jak: koniki na biegunach, taczki, wózki itp. oraz zabawę z wykorzystaniem ich kopii.

Pokaz pracy rzemieślnika: kowala, kołodzieja, powroźnika

Pokazowi towarzyszyć będzie krótka prelekcja dotycząca rozwoju danego rzemiosła wiejskiego połączona z prezentacją pracy rzemieślnika.

Pokaz pracy urządzeń napędowych rolniczych

W zbiorach Muzeum znajduje się wiele odrestaurowanych zabytkowych ciągników rolniczych czy maszyn stacjonarnych, np. silników. Pokazowi ich pracy towarzyszy prelekcja o źródłach energii w rolnictwie.

Pokaz pracy lokomobili parowej
Obecnie Muzeum jako jedyne w Polsce posiada działającą, odrestaurowaną lokomobilę, czyli maszynę parową służącą do orki parowej lub do napędu urządzeń takich jak młocarnia. Muzealna „Hipolina” pochodzi z Zakładów H. Cegielskiego i wyprodukowana została w roku 1919. Na prezentację składa się uruchomienie oraz pokaz jazdy lokomobili.

Pokaz pracy wozu strażackiego

W pokazie uczestniczy konny wóz strażacki z 1921 r. oraz zabytkowe akcesoria pożarowe ze zbiorów Muzeum.

Pokaz pracy wołów (w kieracie lub na polu)

Pokaz wykorzystania zaprzęgu bydlęcego w tradycyjnych pracach rolniczych: polowych, przy napędzie kieratowym lub w transporcie kołowym.