RETRO SHOW

DWUDNIOWA IMPREZA PLENEROWA

28-29.09.2024 R.

godz. 11.00 – 18.00

W dniach 28-29 września br. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie koło Poznania odbędzie się kolejna edycja imprezy plenerowej pod tytułem „Retro show”. Impreza, jak zwykle, skierowana jest w pierwszej kolejności do miłośników zabytkowej techniki rolniczej, ale oferta edukacyjna przygotowana jest na tyle szeroko, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zaplanowano demonstracje pracy maszyn i urządzeń. Widzowie muzealni będą mogli zobaczyć w ruchu m.in. unikatowe ciągniki gąsienicowe Piast G-752 oraz Mazur D-50, pług motorowy „Praga” i niemal stuletnią „ciągówkę” Lanz HL-12, która niedawno została nagrodzona na XXII Międzynarodowym Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach. Zaprezentowane zostanie młócenie młocarnią czyszczącą, napędzaną silnikiem stacjonarnym oraz przystawką ciągnika spalinowego a także młócenie młocarnią szerokomłotną napędzaną lokomobilą. Zwiedzający będą mogli spróbować pyr z gzikiem i uczestniczyć w młóceniu ziarna cepami. Zaplanowano też występy sceniczne, pokazy pracy kowala, warsztaty edukacyjne, stanowisko „Kobiety na traktory” oraz demonstrację silników samochodów Tarpan i Honker. W muzeum w tych dniach będzie można porozmawiać z reprezentantami redakcji fachowego portalu RetroTRAKTOR. Swoją obecność zapowiedziały też koła gospodyń wiejskich.

W sobotę na polu muzealnym zaprezentowana zostanie uprawa (orka i bronowanie) oraz siew, a także zrywka drewna z wykorzystaniem zwierząt. Na terenie muzeum znajdą się stanowiska związane z młóceniem i czyszczeniem ziarna. Tego dnia uroczyście zostanie otwarta nowa wystawa stała, na której znajdą się kombajny poletkowe, prasy stacyjne (niskiego stopnia zgniotu) oraz młocarnie.

Z kolei w niedzielę planowany jest wernisaż pokonkursowej wystawy czasowej „Wieś/miasto”. Również w niedzielę odbędzie się parada zabytkowych ciągników rolniczych, w której wezmą udział członkowie współpracującego z muzeum Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”. Na to samo popołudnie efektowną prezentację zapowiedziały Mieleckie Zakłady Lotnicze – swe możliwości ukaże samolot rolniczy M-18 Dromader.

Impreza odbywać się będzie w godzinach 11:00-18:00. W tym roku, w związku z jubileuszem 60-lecia Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, wstęp będzie bezpłatny.

WSTĘPNY PROGRAM WYDARZENIA*

Występy sceniczne

Konkursy dla uczestników

Otwarcie nowej wystawy stałej kombajnów poletkowych, pras stacyjnych i młocarni

Pokazy orki konnej

Pokaz bronowania z użyciem zwierząt

Pokaz siewu

Pokaz zrywki drewna

Pokazy młocki młocarnią szerokomłotną oraz młocarnią czyszczącą

Pokazy w ruchu ciągników gąsienicowych, ciągówki Lanz HL-12 oraz pługa motorowego

„Kobiety na traktory”

Demonstracja pracujących silników samochodów Tarpan i Honker

Spotkanie z redaktorami portalu RetroTRAKTOR

Pokazy pracy kowala

Stanowiska omłotowe

Stanowiska edukacyjne

Tradycyjne jadło

Parada starych ciągników

Występy sceniczne

Konkursy dla uczestników

Pokazy młocki młocarnią szerokomłotną oraz młocarnią czyszczącą

Pokaz samolotu rolniczego M-18 Dromader

„Kobiety na traktory”

Demonstracja pracujących silników samochodów Tarpan i Honker

Spotkanie z redaktorami portalu RetroTRAKTOR

Pokazy pracy kowala

Wernisaż wystawy czasowej „Wieś/miasto”

Stanowiska omłotowe

Stanowiska edukacyjne

Tradycyjne jadło

*PROGRAM MOŻE ULEC ZMIANIE

Podczas imprezy będzie nagrywany materiał filmowy i fotograficzny, który może być opublikowany w celach promocyjnych na stronie internetowej Muzeum oraz w mediach społecznościowych.

Zachęcamy do przyjazdu pociągiem.

ROZKŁAD JAZDY KOLEJE WIELKOPOLSKIE

Koleje Wielkopolskie logo
Poznań Główny – Szreniawa

16:00 – 16:24 (tylko sobota + trakcja parowa)

Szreniawa – Poznań Główny

14:24 – 14:47 (tylko sobota + trakcja parowa)

Wolsztyn – Szreniawa

12:39 – 14:24 (tylko sobota + trakcja parowa)

Szreniawa – Wolsztyn

16:25 – 18:18 (tylko sobota + trakcja parowa)

18:31 – 19:09 (stacja końcowa Grodzisk Wielkopolski)

PATRONAT HONOROWY

WYDARZENIE OBJĘTE PATRONATEM HONOROWYM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI CZESŁAWA SIEKIERSKIEGO ORAZ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO MARKA WOŹNIAKA W RAMACH „OBCHODÓW JUBILEUSZU 60. LECIA POWSTANIA MUZEUM NARODOWEGO ROLNICTWA I PRZEMYSŁU ROLNO-SPOŻYWCZEGO W SZRENIAWIE”.

PATRONAT MEDIALNY

WYDARZENIE OBJĘTE PATRONATEM MEDIALNYM W RAMACH „OBCHODÓW JUBILEUSZU 60. LECIA POWSTANIA MUZEUM NARODOWEGO ROLNICTWA I PRZEMYSŁU ROLNO-SPOŻYWCZEGO W SZRENIAWIE”.

PATRONAT MEDIALNY RETRO SHOW

Dojazd do Muzeum:

• pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
  • autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.