Zapraszamy na „Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne”.
Celem zadania jest zorganizowanie wykładów i zajęć popularyzujących zagadnienia związane z ekologią. Planujemy przekazywanie mieszkańcom wsi i miast informacji związanych z ochroną bioróżnorodności, ochroną ziemi, dostosowywaniem do zmian klimatycznych czy też gospodarką odpadami. Celem zadania jest między innymi popularyzacja prawnych aspektów ochrony przyrody, roślin i zwierząt, rozwijanie działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechnienie wiedzy na temat świadczeń ekosystemowych. Oferta jest skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.
Działania: wykłady i szkolenia w dniu 20.05.2023 roku.
W ramach szkoleń w dniu 20.05.2023 roku o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej nr H-100 odbędą się szkolenia i wykłady:
- Mariusza Niestrawskiego O parkach narodowych oraz rezerwatach w Polsce i przepisach prawnych.
- dr UAM Pawła Podkowy
– O ochronie i przepisach dotyczących ochrony ptaków oraz O rozpoznawaniu ptaków i sposobach ich dokarmiania
- Doroty Mateli – Sad ekologiczny.
- Marii Walkowiak – Rezerwat Śnieżycowy Jar i o planach dotyczących dalszych zajęć.
Działania: Śnieżycowy Jar 26.03 2023
W ramach szkoleń w dniu 26.03.2023 roku odbył się wyjazd szkoleniowy „Zapraszamy do Rezerwatu Śnieżycowy Jar i jego okolic”. W programie przewidziano również okolice Rezerwatu.
Jest to jedyne miejsce na nizinach Polski, gdzie obserwować można kwitnące śnieżyce wiosenne, których głównym siedliskiem w Polsce są tereny górzyste. Prawdopodobnie zostały one przywiezione do Wielkopolski pod koniec XIX wieku i zasadzone tutaj przez miłośników przyrody. W stromych wąwozach i w pobliżu strumienia Śnieżycowego Jaru śnieżyce znalazły znakomite warunki siedliskowe: doskonale namnażają się przez cebule i nasiona.
Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Starczanowo, trasą długości ok. 6 km. Droga prowadzi przez teren poligonu wojskowego, dlatego wstęp do Rezerwatu jest możliwy tylko w niektóre soboty i niedziele. Droga prowadzi wśród drzewostanu z gatunkami: topoli, klonów, jaworów i dębem czerwonym oraz kwitnących roślin: przylaszczki pospolitej, miodunki oraz złoci wiosennej. W Rezerwacie występuje również ziarnopłon wiosenny, który zakwita nieco później. Po dłuższej wędrówce dotarliśmy do Rezerwatu. Widok jest niesamowity: na pagórkach i w dolinkach, między drzewami rozpościerają się dywany biało kwitnących pięknych śnieżyc!
Zajęcia „Zapraszamy do Rezerwatu Śnieżycowy Jar i jego okolic” planowane są w następnych latach (zgłoszenia 2024-2025) dla uczniów szkól podstawowych i przedszkoli (dzieci 6-7 lat). Zajęcia mogą obejmować przejazd autobusem z dziećmi na parking w Starczanowie, wędrówkę do Rezerwatu z udziałem pracownika, powrót autobusem do szkoły lub przedszkola.
Inne (proponowane) punkty programu dla szkół:
Dziewicza Góra: wieża widokowa
Owińska: Kościół i klasztor pocysterski, późnobarokowy (ok. 1250)
Biedrusko: Pałac
Starczanowo (Rezerwat Śnieżycowy Jar)
Skoki: Kościół św. Mikołaja Biskupa z lat 30. XVIII wieku
Chludowo: Muzeum im. O. Mariana Żelazka
Golęczewo – obiekty zabytkowe pochodzące z czasów wzorcowej wsi niemieckiej z pocz. XX wieku
Podsumujmy. Dla szkól i przedszkoli, które zgłoszą w roku 2024 chęć uczestnictwa w programie proponujemy:
– przejazd autobusem,
– opiekę pracownika Muzeum
– konkurs o roślinach pod ochroną z nagrodami książkowymi
– karta pocztowa „Rezerwat Śnieżycowy Jar” dla każdego uczestnika
– natomiast posiłki – to koszty ponoszone we własnym zakresie.
Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne – aktualna oferta dla grup zorganizowanych
Najbliższe działania:
Wykłady (Sala konferencyjna, nr 100): Paweł Podkowa (dr UAM), O ochronie ptaków (w tym sposoby wykonywania karmników). Wykład odbędzie się na przełomie maja i czerwca.
Dla zorganizowanych grup dzieci szkolnych, młodzieży oraz seniorów proponujemy bezpłatne zajęcia warsztatowe.
Tematyka zajęć i wykładów:
- Znaczenie pszczoły, ochrona owadów (zajęcia stacjonarne + terenowe w Skansenie Pszczelarskim).
- Klimat, zmiany klimatu, dostosowywanie do zmian klimatu.
- Ochrona zwierząt gospodarskich, w tym koni, dobrostan zwierząt (zajęcia stacjonarne + w terenie).
- Wielkopolski Park Narodowy – ochrona drzew, roślin, zwierząt, rozpoznawanie drzew (zajęcia stacjonarne + terenowe w WPN).
- Sad ekologiczny, prawidłowy sposób prowadzenie ochrony sadów, owoców, rozpoznawanie drzew, ochrona roślin (zajęcia terenowe, połączone z rozpoznawaniem drzew i roślin oraz wykonywaniem zielnika).
- Prawne aspekty ochrony przyrody, parki narodowe w Polsce.
- Ochrona zwierząt domowych, w tym kotów (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z konkursami dla dzieci oraz malowaniem gatunków).
- Ptaki pod ochroną, przygotowanie budek lęgowych i karmników (zajęcia stacjonarne + w terenie).
- Znaczenie i ochrona psów, sposób prawidłowej opieki, rehabilitacji i konieczności szczepień (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z kontaktami z psami i konkursami dla dzieci).
- Ochrona roślin wikliniarskich (zajęcia na salach oraz terenowe w Oddziale Muzeum w Nowym Tomyślu połączone z malowaniem gatunków i odmian roślin na ulotkach).
- Ochrona i rehabilitacja zwierząt.
- Świadczenie ekosystemowe: kulturowe, siedliskowe. Środki ochrony roślin i ich właściwe stosowanie.
Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego zgłoszenia grupy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 61 8 107 629 wew. 21 (wtorki do niedzieli 9.00-15.00) oraz 61 8 107 629 wew. 29 (poniedziałki 10.00-14.00).
Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz na terenie Muzeum obowiązuje wykupienie biletu spacerowego w cenie 5 zł (bilet spacerowy nie dotyczy dni imprezowych), z zakupu którego zwolnione są dzieci poniżej 7 roku życia.
Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą również zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg obowiązującego cennika. W SOBOTY WSTĘP BEZPŁATNY.
Przewidujemy liczne konkursy, w których nagrodą będą między innymi piękne Inwentarze drzew i ptaków Wydawnictwa Zakamarki.
Przewidujemy liczne konkursy, w których nagrodą będą między innymi piękne Inwentarze drzew i ptaków Wydawnictwa Zakamarki.

Operacja współfinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Planowana wartość przedsięwzięcia: 58.060,00 (sprzęt) oraz 21.160,00 zł (szkolenia).
