ZAPRASZAMY NA „SZRENIAWSKIE WYKŁADY I ZAJĘCIA EKOLOGICZNE”

Celem zadania jest zorganizowanie wykładów i zajęć popularyzujących zagadnienia związane z ekologią. Planujemy przekazywanie mieszkańcom wsi i miast informacji związanych z ochroną bioróżnorodności, ochroną ziemi, dostosowywaniem do zmian klimatycznych czy też gospodarką odpadami. Celem zadania jest między innymi popularyzacja prawnych aspektów ochrony przyrody, roślin i zwierząt, rozwijanie działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechnienie wiedzy na temat świadczeń ekosystemowych. Oferta jest skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu warsztaty ekologiczne w Szreniawie. W programie przewidziane są prelekcje i prezentacje:  

WYKŁADY I ZAJĘCIA 30.09.2023 r.

W dniu 30.09 odbędą się następujące zajęcia w Sali konferencyjnej H-100:

  – o godz. 10.00: dr Pawła Podkowy (UJ) – Zagrożenia dla ptaków w rolnictwie.  

   – Przygotowanie, rozmieszczanie budek lęgowych i karmników  na terenie Muzeum (zajęcia praktyczne).                                                

Duże zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi ptaków zmusiło nas do ponownego przygotowania tematu. Tym razem dr Paweł Podkowa z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o zagrożeniach, na które narażone są ptaki na wsi, ale także i w mieście.

Czy karmić ptaki zimą? Czym karmić? Wszystkich zainteresuje temat przygotowania budek lęgowych oraz karmników dla ptaków oraz sposób ich montażu.

Serdecznie zapraszamy!

– o godz. 12.30: dr Patrycja Woszczyło (UP) – Dlaczego trzeba chronić jeże?

Które duże polskie miasto leży na styku zasięgu występowania dwóch gatunków jeży – wschodniego i zachodniego? Poznań! Zaszczyceni obecnością aż dwóch gatunków tego niesamowicie ciekawego i ciekawskiego ssaka, który wcale nie stroni od korzyści i ryzyka płynącego z miejskiego trybu życia, przyjrzymy się bliżej jego biologii, zwyczajom, a przede wszystkim dowiemy się czy, kiedy i jak mu pomagać, by stał się naszym dobrym sąsiadem. A na wsi?

Czy jeże jedzą jabłka? Czy można dawać im mleko? Jak stworzyć ogródek przyjazny jeżom? Jak poznać, czy jeż potrzebuje naszej pomocy? Na te i inne pytania odpowie lek. wet. Patrycja Woszczyło – doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym, której jednym z zainteresowań naukowych i zawodowych są właśnie jeże.

 

 Pierwsza pomoc dla psów i kotów (powtórzenie części praktycznej).

– o godz. 14.00 – mgr inż. Maria Walkowiak (MNR) – Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne. Świadczenia ekosystemowe.

Kończy się tegoroczna edycja Szreniawskich wykładów i zajęć ekologicznych, początkowo przeznaczonych głównie dla pracowników i ich rodzin. Czas na podsumowanie. Czy skorzystaliście Państwo z wiedzy specjalistów?  Co zmienić w przyszłości, czy wprowadzać inne tematy?

Na zakończenie otrzymacie Państwo ulotki z przeprowadzonych tematów i gadżety związane z zajęciami. 

Czy interesują Państwa świadczenia ekosystemowe? A co to są świadczenia kulturalne? 

– o godz. 14.30 – dr Aleksandra Łangowska (UP): Pszczoła miodna – mały mózg, wielkie możliwości. 

Pszczoły znamy jako producentki miodu i przykład owadów społecznych. Rodzina pszczela działa jak dobrze naoliwiona maszyna, a pojedyncze pszczółki są jej trybikami. Ale kto jest mózgiem tej maszyny, kto nią zarządza, kto podejmuje decyzje i na jakiej podstawie? Czy pszczoły mają umysł?

Zrozumienie umysłów obcych form życia nie jest łatwe, ale jeśli lubisz wyzwania, nie musisz podróżować w kosmos, aby je znaleźć. Umysły obcych są tutaj, wszędzie wokół ciebie. [Lars Chittka]

Zapraszam na wykład, w którym powiem o superorganizmie oraz o pszczelich zmysłach i postrzeganiu świata przez pszczoły; o trenowaniu pszczół i testowaniu ich w labiryntach; o zdolnościach, które wydają się przekraczać możliwości małego mózgu.

Naturalna łąka kwietna
Robotnice na plastrze

Wśród uczestników na zajęciach rozlosujemy nagrody książkowe Wydawnictwa Zakamarki.

Serdecznie zapraszamy!     

aRCHIWUM SZRENIAWSKICH WARSZTATÓW EKOLOGICZNYCH

W dniu 27.08 odbędą się następujące zajęcia w Sali konferencyjnej H-100:

– o godz. 12.30: prof. dr hab. Piotr Tryjanowski (UP): „Kto ma owce. Złap oddech na pastwisku”!

Okazuje się, że spotkanie z owcami na pastwisku może być dobrym wypoczynkiem. Mamy lato i czas wakacyjnych wyjazdów. Jeżeli spytać się statystycznego Polaka jakie ma plany, to odpowiedziałby, że to plażowanie lub ewentualnie górski szlak. Później okazuje się, że z takich wyjazdów wracamy bardziej zmęczeni niż wyjeżdżaliśmy – jak mówią specjaliści większość z nas nie umie odpoczywać. Czy siedzenie na pastwisku i gapienie się na owce wydaje się egzotycznym pomysłem?

O tym, jak złapać oddech na pastwisku tak, aby zafundować coś najlepszego dla naszego mózgu opowie prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.

„Złap oddech na pastwisku” – to książka profesora wydana ostatnio, omawiająca poruszane problemy.

Informacja o wydanej książce – link:

https://ksiegarnia.bogucki.com.pl/pl/p/Zlap-oddech-na-pastwisku.-Terapeutyczne-beczenie-owiec/403

– o godz. 14.00: dr Patrycja Woszczyło:  Pierwsza pomoc dla psów i kotów.

O tym co robić, a czego nie robić, by nie wpakować pupila w tarapaty lub go z nich wyciągnąć opowie dr Patrycja Woszczyło. Zajęcia praktyczne na fantomach w dniu 27.08.2023 roku o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej.

 

– o godz. 15.30: Mikołaj Kaczmarski: „O trudnym życiu węży i innych gadów w naszym otoczeniu”.

Gniewosze, żmije, zaskrońce czy padalce. Większość z nas odczuwa do nich niechęć lub obrzydzenie, a część z nas panicznie się ich boi. Gady od zawsze żyły w otoczeniu człowieka i do dzisiaj wpływa to na nasze postrzeganie tej grupy zwierząt. Zwierząt, które odgrywają ważną rolę w ekosystemach oraz zwierząt, których jest coraz mniej, głównie za sprawą działalności ludzi. Dlaczego powinniśmy lepiej traktować gady i jak lepiej zrozumieć tę tajemniczą grupę kręgowców? Z czego wynikają nasze lęki, gdy je napotykamy? O tym i nie tylko opowie: Dr inż. Mikołaj Kaczmarski – doktor nauk biologicznych, herpetolog, społecznik. Zaangażowany od lat w ochronę płazów i gadów oraz popularyzację herpetologii. Współzałożyciel i lider Grupy Traszka. Pracownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych.

W dniu 2.09.2023 na terenie Oddziału: Skansenu Pszczelarskiego  w Swarzędzu odbędą się zajęcia:

– o godz. 14.30: dr  (UP) Aleksandra Łangowska: Czemu giną pszczoły?

Informacje o masowym ginięciu rodzin pszczoły miodnej w niektórych rejonach świata, odbiły się wielkim echem wśród ludzi niezwiązanych z pszczelarstwem. Większość z nas już wie, że pszczoły – to nie tylko pszczoła miodna i miód, że istnieje wiele gatunków pszczół dziko żyjących, które są cenne dla nas jako zapylacze. Martwimy się o los pszczół. Ale… czy pszczoły naprawdę giną? Co im właściwie zagraża? I czy warto je wspomagać; w jaki sposób? O tym opowie w swoim wykładzie dr Aleksandra Łangowska.

– o godz. 16.00: dr Jerzy Kamprowski (MPS): O ochronie i znaczeniu pszczół.

W dniach 2.09.2023 na terenie Oddziału w Skansenie Pszczelarskim w Swarzędzu odbędą się zajęcia:
1. dr Jerzy Kamprowski (MPS): O ochronie i znaczeniu pszczół.
2. dr Aleksandra Łangowska (UP): O ochronie i znaczeniu pszczół.

w Muzeum w Szreniawie:
3. lek. wet. Patrycja Woszczyło: Dlaczego trzeba chronić jeże?

W dniu 19 sierpnia o godz. 10.30 odbędą się prelekcje:
1. Doroty Mateli na temat sadu ekologicznego w Muzeum Rolnictwa i parku szreniawskiego. Dowiemy się, między innymi: jakie są najstarsze polskie odmiany jabłoni i które z odmian są najsmaczniejsze. Po referatach zaprosimy uczestników na spacer do parku ścieżką ciekawych gatunków drzew liściastych i iglastych. Poznamy najstarsze drzewa posadzone jeszcze w XIX wieku na terenie przypałacowym. Na zakończenie spotkania przewidziano degustację owoców podczas spaceru w sadzie ekologicznym.Działania: wykłady i szkolenia w dniu 9.07.2023 roku.

W ramach szkoleń w dniu 9.07.2023 roku o godz. 14.30 w Sali konferencyjnej nr H-100 odbędą się szkolenia i wykłady:

1. dr Jana Kaczmarka – herpetologa „O roli płazów w środowisku, a także o tym, jak odróżniać najczęściej spotykane w Wielkopolsce gatunki”.

Płazy to niezwykłe, chociaż mało popularne zwierzęta. Niewielu zwraca na nie uwagę, łatwo je przeoczyć, tymczasem mają olbrzymie znaczenie dla ekosystemów – a także dla naszego zdrowia. Zarazem są obecnie najbardziej zagrożoną wyginięciem grupą zwierząt. O roli płazów w środowisku, kryzysie, w jakim się znalazły, a także o tym, jak odróżniać najczęściej spotykane w Wielkopolsce gatunki, opowie dr Jan M. Kaczmarek, herpetolog.

Nagranie: głos samca żaby jeziorkowej, autor: Jan Kaczmarek

Samiec żaby jeziorkowej i samica żaby śmieszki, fot. J. Kaczmarek
Żaba moczarowa, fot. J. Kaczmarek
Rzekotka drzewna, fot. J. Kaczmarek

2. Przemysława Wieczorka, pod tytułem: „Piękne  zagrożone motyle Polski (nie tylko te dzienne…)”.

Czy wiesz, że w Polsce występują motyle zagrożone wymarciem? Czy też nie tak rzadkie – lecz bardzo rzadko widywane? Być może, gwarantuję Ci jednak, że o niektórych z nich nie słyszałeś. Choć są piękne i zagrożone, mówi się o nich niewiele lub wcale. Wciąż także nie objęto ich ochroną prawną, a nasze działania wciąż pogarszają ich sytuację.

Chcesz je poznać?   Chcesz się dowiedzieć, jak możesz im pomóc?

Zapraszam na prelekcję!

  1. Doroty Mateli – Sad ekologiczny.
  2. Marii Walkowiak – zajęcia Malowanie zwierzątek (stanowisko dla dzieci) oraz o planach dotyczących dalszych zajęć.

Działania: wykłady i szkolenia w dniu 20.05.2023 roku.

W ramach szkoleń w dniu 20.05.2023 roku o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej nr H-100 odbędą się szkolenia i wykłady:

  1. Mariusza Niestrawskiego O parkach narodowych oraz rezerwatach w Polsce i przepisach prawnych.
  2. dr UAM Pawła Podkowy

      – O ochronie i przepisach dotyczących ochrony ptaków oraz O rozpoznawaniu ptaków i sposobach ich dokarmiania

  1. Doroty Mateli – Sad ekologiczny.
  2. Marii Walkowiak – Rezerwat Śnieżycowy Jar i o planach dotyczących dalszych zajęć.

 

 

Działania: Śnieżycowy Jar 26.03 2023

W ramach szkoleń w dniu 26.03.2023 roku odbył się wyjazd szkoleniowy „Zapraszamy do Rezerwatu Śnieżycowy Jar i jego okolic”. W programie przewidziano również okolice Rezerwatu.

Jest to jedyne miejsce na nizinach Polski, gdzie obserwować można kwitnące śnieżyce wiosenne, których głównym siedliskiem w Polsce są tereny górzyste. Prawdopodobnie zostały one przywiezione do Wielkopolski pod koniec XIX wieku i zasadzone tutaj przez miłośników przyrody. W stromych wąwozach i w pobliżu strumienia Śnieżycowego Jaru śnieżyce znalazły znakomite warunki siedliskowe: doskonale namnażają się przez cebule i nasiona.

Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Starczanowo, trasą długości ok. 6 km. Droga prowadzi przez teren poligonu wojskowego, dlatego wstęp do Rezerwatu jest możliwy tylko w niektóre soboty i niedziele. Droga prowadzi wśród drzewostanu z gatunkami: topoli, klonów, jaworów i dębem czerwonym oraz kwitnących roślin: przylaszczki pospolitej, miodunki oraz złoci wiosennej. W Rezerwacie występuje również ziarnopłon wiosenny, który zakwita nieco później. Po dłuższej wędrówce dotarliśmy do Rezerwatu. Widok jest niesamowity: na pagórkach i w dolinkach, między drzewami rozpościerają się dywany biało kwitnących pięknych śnieżyc!

Zajęcia „Zapraszamy do Rezerwatu Śnieżycowy Jar i jego okolic” planowane są w następnych latach (zgłoszenia 2024-2025) dla uczniów szkól podstawowych i przedszkoli (dzieci 6-7 lat). Zajęcia mogą obejmować przejazd autobusem z dziećmi na parking w Starczanowie, wędrówkę do Rezerwatu z udziałem pracownika, powrót autobusem do szkoły lub przedszkola.

Inne (proponowane) punkty programu dla szkół:

Dziewicza Góra: wieża widokowa

Owińska: Kościół i klasztor pocysterski, późnobarokowy (ok. 1250)

Biedrusko: Pałac

Starczanowo (Rezerwat Śnieżycowy Jar)

Skoki: Kościół św. Mikołaja Biskupa z lat 30. XVIII wieku 

Chludowo: Muzeum im. O. Mariana Żelazka

Golęczewo – obiekty zabytkowe pochodzące z czasów wzorcowej wsi niemieckiej z pocz. XX wieku

Podsumujmy. Dla szkól i przedszkoli, które zgłoszą w roku 2024 chęć uczestnictwa w programie proponujemy:

– przejazd autobusem,

– opiekę pracownika Muzeum

– konkurs o roślinach pod ochroną z nagrodami książkowymi

– karta pocztowa „Rezerwat Śnieżycowy Jar” dla każdego uczestnika

– natomiast posiłki – to koszty ponoszone we własnym zakresie.

Szreniawskie wykłady i zajęcia ekologiczne – aktualna oferta dla grup zorganizowanych

Najbliższe działania:

Wykłady (Sala konferencyjna, nr 100): Paweł Podkowa (dr UAM), O ochronie ptaków (w tym sposoby wykonywania karmników). Wykład odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

Dla zorganizowanych grup dzieci szkolnych, młodzieży oraz seniorów proponujemy bezpłatne zajęcia warsztatowe.

Tematyka zajęć i wykładów:

  1. Znaczenie pszczoły, ochrona owadów (zajęcia stacjonarne + terenowe w Skansenie Pszczelarskim).
  2. Klimat, zmiany klimatu, dostosowywanie do zmian klimatu.
  3. Ochrona zwierząt gospodarskich, w tym koni, dobrostan zwierząt (zajęcia stacjonarne + w terenie).
  4. Wielkopolski Park Narodowy – ochrona drzew, roślin, zwierząt, rozpoznawanie drzew (zajęcia stacjonarne + terenowe w WPN).
  5. Sad ekologiczny, prawidłowy sposób prowadzenie ochrony sadów, owoców, rozpoznawanie drzew, ochrona roślin (zajęcia terenowe, połączone z rozpoznawaniem drzew i roślin oraz wykonywaniem zielnika).
  6. Prawne aspekty ochrony przyrody, parki narodowe w Polsce.
  7. Ochrona zwierząt domowych, w tym kotów (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z konkursami dla dzieci oraz malowaniem gatunków).
  8. Ptaki pod ochroną, przygotowanie budek lęgowych i karmników (zajęcia stacjonarne + w terenie).
  9. Znaczenie i ochrona psów, sposób prawidłowej opieki, rehabilitacji i konieczności szczepień (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z kontaktami z psami i konkursami dla dzieci).
  10. Ochrona roślin wikliniarskich (zajęcia na salach oraz terenowe w Oddziale Muzeum w Nowym Tomyślu połączone z malowaniem gatunków i odmian roślin na ulotkach).
  11. Ochrona i rehabilitacja zwierząt.
  12. Świadczenie ekosystemowe: kulturowe, siedliskowe. Środki ochrony roślin i ich właściwe stosowanie.

Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego zgłoszenia grupy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 61 8 107 629 wew. 21 (wtorki do niedzieli 9.00-15.00) oraz 61 8 107 629 wew. 29 (poniedziałki 10.00-14.00).

Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz na terenie Muzeum obowiązuje wykupienie biletu spacerowego w cenie 5 zł (bilet spacerowy nie dotyczy dni imprezowych), z zakupu którego zwolnione są dzieci poniżej 7 roku życia.

Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą również zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg obowiązującego cennikaW SOBOTY WSTĘP BEZPŁATNY.

 

Przewidujemy liczne konkursy, w których nagrodą będą między innymi piękne Inwentarze drzew i ptaków Wydawnictwa Zakamarki.

Przewidujemy liczne konkursy, w których nagrodą będą między innymi piękne Inwentarze drzew i ptaków Wydawnictwa Zakamarki.

logo Wydawnictwa Zakamarki

Operacja współfinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Planowana wartość przedsięwzięcia: 58.060,00 (sprzęt) oraz 21.160,00 zł (szkolenia).

https://www.wfosgw.poznan.pl/

Logo WFOŚiGW