E-BOOK

„Na szlaku pracy organicznej. Machiny rolnicze z fabryki Hipolita Cegielskiego w zbiorach Muzeum w Szreniawie”

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zajmuje się przedstawieniem historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego terenów historycznych i współczesnych ziem polskich od prehistorii do czasów współczesnych. W tej działalności podejmuje m.in. zagadnienia związane z dokonaniami ikon pracy organicznej w Wielkopolsce. Zajmując się rolnictwem i przemysłem rolno-spożywczym w XIX i na początku XX wieku, nie można bowiem pomijać działalności liderów wielkopolskiego organicznikostwa. Ze względu na strukturę zatrudnienia w tamtym czasie większość z najważniejszych wielkopolskich zwolenników pracy organicznej miała powiązania z wsią i rolnictwem.

Szczególne miejsce w tym gronie zajmuje Hipolit Cegielski, z wykształcenia nauczyciel, który stracił możliwość wykonywania zawodu przez pruskie represje. W 1846 roku założył w „Bazarze” sklep z artykułami żelaznymi. Sklep szybko przekształcił się w warsztat naprawczy, a jeszcze w latach 50. XIX wieku – w nowoczesną fabrykę maszyn rolniczych.

Działalność Cegielskiego miała gigantyczne znaczenie dla rozwoju nowoczesnego rolnictwa w XIX-wiecznej Wielkopolsce. Z uwagi na to Hipolit Cegielski ma należne miejsce w gronie postaci wspominanych przez Muzeum Narodowe Rolnictwa. Część pawilonu nr 12 została przeznaczona na wystawę maszyn wyprodukowanych w założonej przez Cegielskiego fabryce. Maszyny i narzędzia rolnicze z logo „HCP” można jednak odnaleźć na wielu innych ekspozycjach: w pawilonie nr 2, przed pawilonem nr 3, w pawilonach 5 i 11, oraz w spichlerzu, stodółce, skansenie kieratów i pod wiatą z maszynami. Każdy taki obiekt staje się pretekstem do omówienia zagadnień pracy organicznej.

Dla jeszcze wyraźniejszego podniesienia zasług Hipolita Cegielskiego padła myśl wydania e-booka, poświęconego zgromadzonym w muzeum maszynom wyprodukowanym w założonej przez niego fabryce. Publikacja zawiera biogram Hipolita Cegielskiego, rys historyczny jego fabryki, charakterystykę znajdujących się w zbiorach MNR obiektów tam wyprodukowanych oraz część katalogową. Publikacja jest bogato ilustrowana. Zapraszamy do pobrania!

 

Projekt powstał w ramach programu „Praca organiczna – dziedzictwo Wielkopolan”. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.