PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W RAMACH UMOWY NR 129/DK/IK/2022 Z DNIA 1 grudnia 2022 ROKU

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w 2022 roku otrzymało dofinansowanie ze środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu pn.:

Zakup kolekcji jednośladów związanych z motoryzacją wsi polskiej po II Wojnie Światowej – etap III

Przedmiotem projektu jest zakup kolekcji złożonej z 7 jednośladów związanych z motoryzacją wsi polskiej po II Wojnie Światowej. Kolekcja ta jest uzupełnieniem zbiorów tego typu posiadanych już przez nasze muzeum. Do tej pory brakowało w niej jednak kilku niezwykle poszukiwanych, a jednocześnie emblematycznych typów polskich motocykli, jak np. Junak M-07 / M-10. Te właśnie typy jednośladów będą przedmiotem zakupu w ramach nieniejszego zadania. Oprócz nich przedmiotem projektu są także jeden z najwcześniejszych typów motocykla marki MZ, typ ES 250-1 (który otworzy chronologicznie naszą minikolekcję typów popularnych MZ-tek). Podobnie będzie w przypadku cenionej polskiej marki motocykli SHL: dwa posiadane już przez nas modele tej wytwórni: M-06T i M-17 Gazela zostaną teraz uzupełnione przez najbardziej popularną SHL-kę typ M-11 w wersji eksportowej. Zespół polskich jednośladów uzupełnią motocykl WFM M-06 w niezwykle rzadkiej, wczesnej odmianie, oraz kolejny przedstawiciel „owadzich” mopedów: Komar 2350.

Kwota dofinansowania: 15 402 zł

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego