Program dla dorosłych i dojrzałych
W ramach programu dla dorosłych i dojrzałych prezentujemy Państwu szereg różnorodnych zajęć przygotowanych specjalnie dla naszych gości – seniorów. Cykl proponowanych spotkań obejmuje zarówno zagadnienia z dziedziny historii materialnej i społecznej polskiej wsi, jak i szeroko rozumianą tematykę tradycyjnych zwyczajów i prac rolniczych. Uczestnikom programu proponujemy również udział w warsztatach wyrobu tradycyjnej żywności. Zapraszamy!
Wykłady, prelekcje, warsztaty - dla seniorów
Warunki uczestnictwa:
- oferta skierowana jest do grup zorganizowanych (grupy mogą liczyć od 10 do 30 osób)
- zajęcia realizowane są w godzinach 9.00-14.00, po zgłoszeniu telefonicznym lub pisemnym z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem, po uzgodnieniu terminu i potwierdzeniu go przez naszych pracowników
- w wyjątkowych wypadkach możliwa jest realizacja zajęć w innych niż podane godzinach po uzgodnieniu z naszym pracownikiem
Zgłoszenia zajęć w siedzibie głównej Muzeum przyjmuje:
Dział Edukacji i Wydawnictw
Muzeum Narodowe Rolnictwa
i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki
tel. (61) 810 76 29, wew. 61, 60 lub 63
e-mail: edukacja@muzeum-szreniawa.pl
Cennik:
- do udziału w zajęciach upoważnia bilet wstępu od osoby + opłata 90 zł od grupy
- opłaty przyjmuje kasa biletowa
- w ramach biletu przysługuje możliwość samodzielnego zwiedzania Muzeum przez grupę.
Tematy:
1. Latające traktory
Podczas spotkania zapoznamy Państwa z początkami agrolotnictwa. Zaprezentujemy najpopularniejsze modele samolotów służących w agrolotnictwie (Gawron, Dromader, Belphegor, An-2) i specyfikę budowy polskich samolotów i śmigłowców rolniczych. Przedstawimy historię polskiego lotnictwa rolniczego, a także jego znaczenie na świecie od lat 50-tych do końca XX wieku.
2. Dawnych wspomnień czar
W czasie zajęć w dawnej Gorzelni przybliżymy naszym gościom historię wzornictwa w czasach PRL-u, przypomnimy trudy i radości codziennego życia w tamtym okresie. Spotkanie odbędzie się w zaaranżowanych w stylu lat 50 i 60 pomieszczeniach użytkowanych przez typową polską rodzinę. Oczekujemy wielu wspomnień.
Czas trwania ok. 1 godz.
3. Hipolit Cegielski (1813-1868)- od belfra do przemysłowca
Podczas prelekcji przedstawimy seniorom najważniejsze wydarzenia z życia i działalności Hipolita Cegielskiego oraz omówimy historię idei pracy organicznej na terenie Wielkopolski. Goście będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o tym nauczycielu i przedsiębiorcy dzięki specjalnemu quizowi.
Czas trwania ok. 1 godz.
4. Praktycznie i elegancko. Odzież i bielizna okresu międzywojennego
Celem spotkania jest przedstawienie widzowi jak zmieniał się ideał kobiecej urody i w jaki sposób ubiór dzienny i stroje nocne odzwierciedlały przemiany obyczajowe i społeczne w okresie międzywojnia. W sypialni pałacowej zaprezentujemy m.in. damskie i męskie pantalony, koszule nocne, sukienki, dodatki. Omówimy na tych przykładach różnice między modą lat 20-tych i 30-tych oraz wynalazki, które zrewolucjonizowały krawiectwo (przewidziana dyskusja).
Czas trwania ok. 1 godz.
5. Czerwone korale – ludowa sztuka tworzenia biżuterii – warsztaty
Warsztaty są okazją do zapoznania się z wybranymi ślubnymi strojami ludowymi oraz noszonymi wraz z nimi ozdobami i biżuterią. Będzie można zobaczyć, co kryje skrzynia wianna panny na wydaniu. Uczestnicy dowiedzą się też, jakie ozdoby noszono w poszczególnych regionach Polski i samodzielnie wykonają wybrane ozdoby.
Czas trwania ok. 1,5 godz.
6. Jak nakryć, jak podać, jak się zachować? Zapraszamy do pałacowej jadalni
Zapraszamy na spotkanie do kuchni i jadalni w dziewiętnastowiecznym pałacu w Szreniawie. Zaprezentujemy najciekawsze obiekty, które wchodziły w skład wyposażenia kuchni lub były ozdobą stołu ziemiańskiego. Prezentacji towarzyszy opowieść o obyczajowości dotyczącej nakrywania do stołu, spożywania posiłków i zasadom savoir-vivre w dwudziestoleciu międzywojennym.
Czas trwania ok. 1,5 godz.