Pokazy
Zapraszamy do skorzystania z różnorodnej oferty pokazów muzealnych, zarówno bezpłatnych, jak i tych odpłatnych, przygotowywanych specjalnie na zamówienie zwiedzających. Pokazy pracy zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych na czele z lokomobilą parową produkcji H. Cegielskiego, pokaz prac zwierząt gospodarskich, tradycyjnego wypieku chleba z degustacją, wyrobu masła czy tkania na krośnie i przędzenia na kołowrotku itd. znacznie uatrakcyjnią Państwa pobyt w Muzeum.
Na życzenie organizujemy także pokazy w siedzibie zamawiającego.
Pokazy na zamówienie
Pokaz wypieku chleba z prelekcją (dodatkowo można zamówić poczęstunek)
W oparciu o dwa wolno stojące piece chlebowe w Muzeum przeprowadzany jest jednorazowy pokaz wypieku chleba połączony z prelekcją nt. wypieku i prezentacją zabytkowych sprzętów gospodarstwa domowego: dzieży do ciasta, niecek, opałek itp.
Pokaz wyrobu masła
Podczas pokazu będzie można zapoznać się z różnymi typami konstrukcyjnymi maselnic, własnoręcznie zrobić masło w maselnicy tłuczkowej (kierzynce) oraz popróbować formowania masła w ozdobnych foremkach.
Pokaz mielenia ziarna na mąkę i czyszczenia ziarna
Interaktywny pokaz odbywa się z wykorzystaniem kopii eksponatów muzealnych: żaren, stęp i sit, co pozwala w sposób praktyczny przedstawić proces mielenia i czyszczenia zboża.
Pokaz wyrobu świec z naturalnego wosku pszczelego
Tematem pokazu jest wosk pszczeli, jego pochodzenie oraz zastosowanie. Niewątpliwa atrakcja pokazu to możliwość samodzielnego wykonania świecy z wosku pszczelego w oparciu o foremki odlewnicze.
Pokaz prania i maglowania
Pokaz przeprowadzany jest przy aktywnym udziale uczestników, w oparciu o tradycyjne sprzęty gospodarstwa wiejskiego. Pranie na tarce, kijankami, w prymitywnej drewnianej pralce oraz tradycyjne maglowanie to główne atuty pokazu.
Pokaz tkania na krośnie i przędzenia na kołowrotku
Pokaz przeprowadzany jest z wykorzystaniem eksponatów z zakresu obróbki włókien oraz modeli krosien i kołowrotków. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wypróbowania swoich umiejętności tkackich na modelach.
Pokaz interaktywny dawnych zabawek ludowych
Pokaz przewiduje prezentację dawnych drewnianych zabawek ludowych takich jak: koniki na biegunach, taczki, wózki itp. oraz zabawę z wykorzystaniem ich kopii.
Pokaz pracy rzemieślnika: kowala, kołodzieja, powroźnika
Pokazowi towarzyszyć będzie krótka prelekcja dotycząca rozwoju danego rzemiosła wiejskiego połączona z prezentacją pracy rzemieślnika.
Pokaz pracy urządzeń napędowych rolniczych
W zbiorach Muzeum znajduje się wiele odrestaurowanych zabytkowych ciągników rolniczych czy maszyn stacjonarnych, np. silników. Pokazowi ich pracy towarzyszy prelekcja o źródłach energii w rolnictwie.
Pokaz pracy lokomobili parowej
Obecnie Muzeum jako jedyne w Polsce posiada działającą, odrestaurowaną lokomobilę, czyli maszynę parową służącą do orki parowej lub do napędu urządzeń takich jak młocarnia. Muzealna „Hipolina” pochodzi z Zakładów H. Cegielskiego i wyprodukowana została w roku 1919. Na prezentację składa się uruchomienie oraz pokaz jazdy lokomobili.
Pokaz pracy wozu strażackiego
W pokazie uczestniczy konny wóz strażacki z 1921 r. oraz zabytkowe akcesoria pożarowe ze zbiorów Muzeum.
Pokaz pracy wołów (w kieracie lub na polu)
Pokaz wykorzystania zaprzęgu bydlęcego w tradycyjnych pracach rolniczych: polowych, przy napędzie kieratowym lub w transporcie kołowym.