FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY
8 CZERWCA 2025 r.
Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego.
Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. My również pragniemy nawiązać do tej tradycji i zapewnić Państwu miły rodzinny wypoczynek na terenie naszego Muzeum.
W tym roku podczas festynu goście muzealni będą mogli zobaczyć kapele dudziarskie i dudziarzy biorących udział w konkursie kończącym wydarzenie „Dźwięki Dziedzictwa: Festiwal Dud i Tradycji w Wielkopolsce”. Festiwal ten organizuje Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, w tym roku we współpracy z naszym Muzeum. W ramach festiwalu wystąpią także Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo”, Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” i Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie”. Członkowie zespołów poprowadzą ponadto warsztaty tańca i zabawy z publicznością. Do muzeum przyjadą też twórcy instrumentów ludowych. Oprócz zespołów festiwalowych tego dnia zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Nawiązaniem do przypadającego tego dnia święta pasterzy będzie parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. Pojawi się też stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym będzie można popróbować serów owczych.
Tradycyjnie przygotowujemy bogatą ofertę dla dzieci. Przy muzealnych stanowiskach będzie można m. in. pomalować bawełnianą torbę na zakupy, poznać podstawy haftu, a także wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków.
Zgodnie z wieloletnią tradycją tego festynu grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie da pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej.
Zapraszamy także do zwiedzania naszych stałych ekspozycji oraz wystaw czasowych. Zachęcamy zwłaszcza do zapoznania się z wystawą czasową „Podróże wycinanek” (pawilon I), która jest pokłosiem zorganizowanego w 2018 roku przez Muzeum Częstochowskie VII Konkursu Sztuki Ludowej. Można na niej zobaczyć prace najbardziej reprezentatywne dla różnych regionów Polski, a także wycinanki nietradycyjne inspirowane twórczością ludową. Podczas festynu będzie też ostatnia szansa na zapoznanie się z wystawą „Zderzenia” (spichlerz) prezentującą prace artystów zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Artystów Plastyków.
Impreza biletowana: cennik












FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY
Współorganizator:


Patronat medialny:
Dojazd do Muzeum:
- pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
- autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.