„Ożywiamy dziedzictwo”


60 lat Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie


W tym roku obchodzimy 60-lecie istnienia Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. To doskonała okazja, aby przybliżyć historię muzeum, początki rolniczego muzealnictwa, a także aktualną działalność oraz refleksje na temat przyszłości tego typu instytucji. Naszą misją jest nie tylko gromadzenie i ochrona dziedzictwa rolniczego, ale także angażowanie publiczności w popularyzację wiedzy związanej z naszymi zbiorami. Promujemy kulturę, historię oraz tradycje wsi i produkcji żywności. Jako strażnicy niematerialnego dziedzictwa staramy się również przekazywać dawne umiejętności i rzemiosła. Nasza działalność opiera się na szerokiej współpracy z przedstawicielami kultury, nauki, organizacjami oraz instytucjami publicznymi, które wspierają rozwój i edukację społeczeństwa.

Jubileusz 60-lecia odbywa się pod hasłem „Ożywiamy dziedzictwo”. Nasze zbiory stanowią unikatową i cenną kolekcję dokumentującą historię rolnictwa, wyróżniającą się na tle nielicznych muzeów o podobnej tematyce w Polsce i Europie. Zgodnie z „Kodeksem Etyki ICOM dla Muzeów”, instytucje te „przyczyniają się do poznawania, rozumienia i promowania dziedzictwa naturalnego i kulturalnego”. Idąc w tym kierunku, staramy się maksymalnie wykorzystać potencjał naszych różnorodnych zbiorów. Nasza misja nie ogranicza się jedynie do gromadzenia i zachowania reliktów przeszłości. Poszukujemy innowacyjnych sposobów prezentacji eksponatów, umieszczając je w autentycznym kontekście historycznym. Intensyfikujemy także działania mające na celu przywracanie funkcjonalności dawnym urządzeniom technicznym. Obraliśmy ścieżkę interaktywnej komunikacji z odwiedzającymi, aby każdy mógł odkrywać bogactwo rolnictwa europejskiego poprzez wielozmysłowe doświadczenia. Promujemy kulturę, historię i tradycje związane z wsią i produkcją żywności. Współpracujemy z przedstawicielami świata kultury i nauki, organizacjami oraz instytucjami publicznymi, a także utrzymujemy kontakty z muzeami rolniczymi na całym świecie, działając w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Rolniczych (AIMA).

Obchody jubileuszu Muzeum zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pana Czesława Siekierskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego – pana Marka Woźniaka.

Ożywiamy dziedzictwo

W Muzeum prowadzimy hodowlę zwierząt gospodarskich, które uczestniczą w pokazach polowych i gospodarskich. Dużym zainteresowaniem cieszą się nasze żywe ekspozycje, takie jak sad z dawnymi odmianami drzew i krzewów owocowych, herbarium oraz poletka z tradycyjnymi roślinami uprawnymi. Ich interaktywny charakter przyciąga zwiedzających w każdym wieku. W zabytkowej gorzelni z XIX wieku warzymy rzemieślnicze piwo, co stanowi dodatkową atrakcję.

Na muzealnych polach prezentujemy maszyny i urządzenia, które rolnicy „porzucili” kilkadziesiąt lat temu. W trosce o zachowanie dziedzictwa przemysłowego uruchamiamy te zabytkowe sprzęty na potrzeby pokazów. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest lokomobila drogowa z 1919 roku, produkcji fabryki Hipolita Cegielskiego, którą można podziwiać w ruchu, np. podczas napędzania młocarni czy udziału w paradach.

Muzeum w Szreniawie troszczy się także o niematerialne dziedzictwo kulturowe wsi. Naszym zadaniem jest chronić przed zapomnieniem tradycje, przekazy ustne, widowiska, obrzędy, święta, praktyki oraz dawne umiejętności. Archiwizujemy filmy, fotografie, wydajemy publikacje oraz bierzemy udział w projektach badawczych, prowadząc rozmowy z mieszkańcami i dokumentując ich życie.

Muzeum organizuje co miesiąc wydarzenia, które promują dziedzictwo polskiej wsi, takie jak jarmarki wielkanocne i bożonarodzeniowe oraz festyny poświęcone tradycjom rolniczym. Te edukacyjne i popularyzatorskie imprezy odgrywają kluczową rolę w zachowaniu i promowaniu tradycji związanych z rolnictwem i przetwórstwem.

W ramach działalności edukacyjnej oferujemy szeroką gamę lekcji, pokazów i warsztatów dostosowanych do różnych grup wiekowych. Organizujemy specjalne zajęcia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, a grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach poświęconych obrzędowości wielkanocnej, bożonarodzeniowej oraz pracom jesiennym w gospodarstwie wiejskim. Popularnością cieszą się zajęcia o tematyce kulinarnej, które pozwalają uczestnikom odkrywać dziedzictwo za pomocą zmysłów.

Jesteśmy blisko naszej społeczności, także online. Aktywnie działamy na muzealnych profilach w mediach społecznościowych, prowadząc konkursy i publikując filmy edukacyjne. Muzeum pozostaje atrakcyjnym miejscem spędzania czasu, gromadząc rocznie, wraz z oddziałami, ponad 120 tysięcy odwiedzających.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie rozwijało się przez sześć dekad dzięki wizji poszczególnych dyrektorów, zaangażowaniu wyspecjalizowanej kadry oraz wsparciu wielu instytucji i osób dbających o rolnicze dziedzictwo. Jako samorządowa instytucja kultury, nasze muzeum stało się miejscem popularyzującym rolnicze i kulturowe dziedzictwo polskiej wsi, przyciągając zarówno zwiedzających, jak i uczestników licznych wydarzeń edukacyjnych, a także sprzyjając integracji społeczności. Jubileusz to nie tylko czas świętowania, ale także moment na refleksję nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz podkreślenie roli muzealnictwa rolniczego w Polsce.

Plakat jubileuszowy

Identyfikację graficzną jubileuszu opracowała dr Agata Kulczyk – prodziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Artystka stworzyła dla nas logo, w którym wyróżnia się cyfra 6 z fragmentem koła zębatego (symbol mechanizacji rolnictwa) i przylegającym do niej zarysem głowy kury (odniesienie do hodowli zwierząt gospodarskich). Z kolei dwustronny, składany plakat jubileuszowy w grafice na awersie nawiązuje do tradycji prac graficznych Zbigniewa Kaji (1924-1983), który w 1966 i 1974 roku zaprojektował plakaty promocyjne dla Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Widzimy na nim pług – symbol rolnictwa, a mocne akcenty kolorystyczne przywodzą na myśl wycinanki ludowe. Natomiast na rewersie plakatu znajdują się informacje na temat historii i teraźniejszej działalności naszego Muzeum oraz obchodów jubileuszowych.

Grafika na awersie składanego plakatu jubileuszowego nawiązuje do tradycji prac graficznych Zbigniewa Kaji (1924-1983), który w 1966 i 1974 roku zaprojektował plakaty promocyjne dla Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Z kolei na rewersie znajdują się informacje na temat historii i teraźniejszej działalności naszego Muzeum oraz obchodów jubileuszowych.

Dojazd do Muzeum:

– pociągiem Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego lub przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum); odjazdy pociągu ze stacji Poznań Główny w kierunku Szreniawy w dni powszednie o godz. 9:56 i 11:48,

– autobusami linii nr 703, 705,707 z przystanku Górczyn PKM.