Aby rozpocząć zwiedzanie, należy udać się do kasy biletowej, a następnie skierować się do wyjścia z budynku, które prowadzi przez automatycznie rozsuwane drzwi. Obszar całego muzeum tworzy prostokąt o powierzchni 10 hektarów i rozciąga się na długości około 650 metrów. Podzielić go można na dwa obszary – rozpoczynającą się od wejścia część parkową i dalszą, folwarczną. Większe imprezy muzealne organizowane są w środkowej części terenu parkowego.
Muzeum w części parkowej dostępne jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową poruszających się na wózkach. Od wejścia wzdłuż całej części parkowej biegnie po lewej stronie chodnik wykonany z kostki brukowej, którą swobodnie mogą przemierzać osoby poruszające się na wózkach. Od niej odchodzą boczne rozgałęzienia do poszczególnych pawilonów – od nr. 1 do 12. Niedostępne są jedynie pawilony nr 7 i 9. Do pawilonu nr 8, w którym odbywają się wystawy czasowe można wjechać wózkiem korzystając z bocznego wejścia. Przy pawilonie nr 13 usytuowanym na końcu części parkowej, w pobliżu pałacu, kończy się utwardzona ścieżka.
Pałac
Część folwarczna
Plac folwarczny wyłożony jest wystającym, nierównym brukiem nieprzejezdnym dla osób poruszających się na wózkach. W kierunku spichlerza można przejechać wygładzoną żwirową ścieżką biegnącą po prawej stronie placu, ale tylko z pomocą opiekunów.
W spichlerzu znajduje się winda dla osób z niepełnosprawnościami zapewniająca dostęp na poszczególne ekspozycje.
Z części folwarcznej do parkowej należy wrócić tą samą drogą wiodącą dookoła folwarku.