MUZEUM PSZCZELARSTWA W SWARZĘDZU

NA DWIE PRELEKCJE

W SOBOTĘ 2.09.2023 R. OD GODZ. 14.30

Czemu giną pszczoły? – dr  (UP) Aleksandra Łangowska

Informacje o masowym ginięciu rodzin pszczoły miodnej w niektórych rejonach świata, odbiły się wielkim echem wśród ludzi niezwiązanych z pszczelarstwem. Większość z nas już wie, że pszczoły – to nie tylko pszczoła miodna i miód, że istnieje wiele gatunków pszczół dziko żyjących, które są cenne dla nas jako zapylacze. Martwimy się o los pszczół. Ale… czy pszczoły naprawdę giną? Co im właściwie zagraża? I czy warto je wspomagać; w jaki sposób?

O ochronie i znaczeniu pszczół  — dr inż. Jerzy Kamprowski (MPS):

W Polsce ochroną prawną spośród wszystkich pszczół mają tylko trzmiele, porobnice, zadrzechnie i rozrożka. Pszczoły można chronić w sposób bierny i czynny. Pszczoły w przyrodzie pełnią znaczącą rolę. Przenoszą między kwiatami pyłek umożliwiając zapylanie roślin i powstanie owocu-pożywienia dla ludzi i zwierząt. Pszczoła miodna hodowana przez ludzi jako jedyna z 470 gatunków pszczół występujących w  Polsce daje miód i inne cenne produkty.

Wstęp do muzeum i prelekcje – bezpłatnie!

Wśród uczestników na zajęciach rozlosujemy nagrody książkowe.

Serdecznie zapraszamy!