Konferencja
W dniach 25-26 kwietnia br. w Szreniawie odbędzie się konferencja poświęcona Hipolitowi Cegielskiemu, dziejom założonej przez niego fabryki oraz wartościom wyznawanym przez najbardziej znanego poznańskiego przemysłowca. Wydarzenie organizują: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy oraz Fundacja „Zakłady Kórnickie”. Szczegóły w komunikacie 1.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji. Czynnych uczestników prosimy o wypełnienie stosownego kwestionariusza i przesłanie go na adres m.niestrawski@muzeum-szreniawa.pl lub m.senger@muzeum-szreniawa.pl. Słuchaczy również prosimy o zasygnalizowanie swego zainteresowania za pomocą wiadomości wysłanej na jeden z podanych adresów.
Komunikat 1
W każdej społeczności są postacie sztandarowe, kojarzone przez duży odsetek jej reprezentantów. Dla Wielkopolan taką postać z pewnością stanowi Hipolit Cegielski. Choć można zastanawiać się, czy jego życiorys jest perfekcyjnie znany przez przeciętnego mieszkańca województwa, to jednak nie ma wątpliwości, że nazwisko brzmi znajomo. Trudno zresztą powiedzieć, czy to efekt zasług samego Hipolita Cegielskiego, czy faktu, iż założona przez niego fabryka przetrwała półtora wieku.
Dla bliższego przyjrzenia się fenomenowi Hipolita Cegielskiego, dziejom założonej przez niego fabryki oraz wyznawanym ideom Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy oraz Fundacja „Zakłady Kórnickie” postanowiły zorganizować popularnonaukową konferencję wokół Hipolita Cegielskiego, jego dziedzictwa oraz HCP. Konferencja odbędzie się w Szreniawie w dniach 25-26 kwietnia 2023 roku.
W czasie obrad zaplanowano podniesienie następujących kwestii:
- Hipolit Cegielski – życie i dzieło.
- Następcy Hipolita – Władysław Bentkowski i Stefan Cegielski.
- Produkcja maszyn rolniczych w Poznaniu od czasów Hipolita Cegielskiego do drugiej wojny światowej.
- Centralne Towarzystwo Gospodarcze dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego i jego rola dla rozwoju wielkopolskiego rolnictwa.
- HCP w latach 1919-1945.
- HCP po 1945 roku.
- Ponadczasowe dziedzictwo Hipolita Cegielskiego – praca organiczna oraz etos Wielkopolan.
W przerwach między wystąpieniami uczestnicy konferencji będą mieli możliwość zapoznać się z wystawą poświęconą maszynom rolniczym z fabryki HCP, poszukać produktów HCP na ekspozycjach stałych w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie oraz obejrzeć w ruchu lokomobilą drogową HCP typ EM („Hipolinę”).
Zaplanowano nagrywanie i transmisję wystąpień w internecie. Wygłoszone referaty zostaną zebrane w ramach publikacji konferencyjnej. Zajmie się tym Wydawnictwo Pallottinum, klasyfikowane jako wydawnictwo na I poziomie (80 punktów).
