Archiwum Uzarzewobudynek zamek muzeum

Otwarcie wystawy stałej: sobota, 10 września 2022 r. w Pałacu.

Od 10 września w Uzarzewie udostępniona będzie nowa wystawa stała akwarel profesora Jana Bogumiła Sokołowskiego, wybitnego uczonego, ornitologa, twórcy idei praktycznej ochrony ptaków, popularyzatora wiedzy przyrodniczej, pisarza i malarza krajobrazu Wielkopolski. Profesor Sokołowski mawiał: „To nie przesada, lecz prosta prawda, że malarz podczas swej pracy doznaje uczucia, jak gdyby był przeniesiony w inny, niezrównanie piękniejszy świat”. Nowa wystawa stała pt. „Akwarele Jana Sokołowskiego” przeniesie zwiedzających w piękny świat wielkopolskiej fauny i flory.

Równolegle oddana zostanie do zwiedzania nowa ekspozycja pt. „Adam Smorawiński Zasłużony Mistrz Sportu”, która przypomni sylwetkę kierowcy rajdowego i wyścigowego, 9-krotnego zwycięzcę w Rajdach i Samochodowych Mistrzostwach Polski, 56-krotnego reprezentanta Polski w międzynarodowych wyścigach samochodowych, w tym 7-krotnego uczestnika Rajdu Monte Carlo. Adam Smorawiński, wielki darczyńca uzarzewskiego Muzeum, w 2004 roku wybudował pawilon wystawienniczy, w którym udostępnił, podarowaną do zbiorów muzealnych, kolekcję egzotycznych zwierząt z czterech kontynentów.

W pałacu w Uzarzewie prezentowane są także dawne narzędzia używane do polowania, broń myśliwska i dzieła sztuki inspirowane łowiectwem. W dawnej powozowni eksponowane są środowiska zwierząt charakterystycznych dla Wielkopolski, kolekcja ptaków i jaj ptasich oraz wystawa dla dzieci w  bajkowej scenerii pt. „Zwierzęta w czterech porach roku”.