FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

28.05.2023 R.

GODZ. 12.00-17.00

Woły ciągnące wóz podczas Festynu Zielonoświątkowego

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego.

Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. My również pragniemy nawiązać do tej tradycji i zapewnić Państwu miły rodzinny wypoczynek na terenie naszego Muzeum.

Podczas festynu zaprezentuje się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który oprócz występów scenicznych poprowadzi też naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci.

Nawiązaniem do przypadającego tego dnia święta pasterzy będzie parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. Pojawi się też stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym będzie można popróbować serów owczych.

Tradycyjnie przygotowujemy bogatą ofertę dla dzieci. Przy muzealnych stanowiskach będzie można pomalować bawełnianą torbę na zakupy, spróbować swoich sił w pracy na krosienkach, poznać podstawy haftu, a także wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków.

Tak jak w ubiegłych latach grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie da pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej.

O godzinie 13:00 w pawilonie 1 rozpocznie się midisaż wystawy rzeźby, malarstwa i grafiki pt. „Dzikość”, na której swe prace prezentują pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W trakcie trwania festynu na terenie muzeum odbędą się eliminacje do „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego, w którym weźmie udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu poznańskiego. Będzie można zdegustować lub kupić potrawy nawiązujące do kuchni wielkopolskiej, m. in. pieczone kaczki, czerninę, szare kluski.

Dziewczyna w wianku z kwiatów siedzi na wole. Wół ma na rogach wianek z liści i kwiatów
Odtwórz wideo

Program

Pawilon 1 – 13:00 – midisaż wystawy prac pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Teren Muzeum:

12.30 – zwyczaje związane z sadem i polem (sad muzealny)

13:30 i 15:00 – pokaz strzyżenia owiec (zagroda edukacyjna)

14:30 – 15:00 – parada umajonych zwierząt – woły, konie

15:00 – pokaz Historycznej Drużyny Sikawki Konnej (park za pałacem)

Na scenie:

12:00 – powitanie

12:15 – Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” – występ i zabawy dla dzieci

13:00 – Orkiestra Dęta „TON” z Kościana

13:50 – Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” – występ i zabawy dla dzieci

16:00 – ogłoszenie wyników „Bitwy Regionów”

17:00 – zakończenie imprezy

W przerwach pomiędzy poszczególnymi punktami programu przewidziane są konkursy dla publiczności.

Godziny rozpoczęcia poszczególnych punktów programu mogą ulec niewielkim zmianom.

IMPREZA BILETOWANA

BILETY DOSTĘPNE W KASIE MUZEUM LUB ONLINE