FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY

28.05.2023 R.

 

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego.

Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych.

Nawiązując do tej tradycji, co roku organizujemy FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY by zapewnić Państwu miły, rodzinny wypoczynek na terenie naszego Muzeum.

Podczas festynu zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który oprócz występów scenicznych poprowadził też naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci.

Nawiązaniem do przypadającego tego dnia święta pasterzy była parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. Pojawił się też stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym można było popróbować serów owczych.

Przy muzealnych stanowiskach malowano bawełniane torby na zakupy, próbowano swoich sił w pracy na krosienkach, poznawano podstawy haftu, odbywały się także warsztaty garncarskie i florystyczne połączone z nauką wicia wianków.

Tak jak w ubiegłych latach grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie dała pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej.

W trakcie trwania festynu na terenie muzeum odbyły się eliminacje do „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego, w którym wzięło udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu poznańskiego.

FESTYN ZIELONOŚWIĄTKOWY 2023 - ZDJĘCIA

Przypominamy również o cotygodniowym

TARGU

ZDROWA, NATURALNA ŻYWNOŚĆ

„Marchewkowy TEATR”,

na którym można zakupić

ŚWIEŻE, NATURALNE I EKOLOGICZNE PRODUKTY LOKALNE

KAŻDA SOBOTA

8.00-12.00