Wiosna na wsi

W tradycyjnej kulturze ludowej wsi istniało wiele obrzędów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. W połowie postu w wielu regionach Polski topiono lub palono kukłę, która nosiła imię Marzanna (Morena, Śmiertka, Śmiercicha) należące do słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Kukła ta była wyobrażeniem zimy, śmierci, chorób i wszelkiego zła, a jej zniszczenie miało przyspieszyć zmianę pór roku i nadejście wiosny. Wiązał się z tym kolejny obrzęd, czyli wprowadzenie Nowego Lata  – nowolotka, maika lub gaika zielonego.

O tych i innych zwyczajach dowiecie się podczas pokazów weekendowych, które odbędą się w naszym Muzeum 4 i 5 marca 2023r.

  W ramach pokazów będziemy wykonywać nowolotko oraz kwiaty z bibuły.

Miejsce: Pałac w Muzeum w Szreniawie

Grupa docelowa: rodziny, dzieci powyżej 10 roku życia, dorośli

Osoba prowadząca pokazy: Jadwiga Anioła – Twórczyni Ludowa

Ramy czasowe: 12.00 – 15.00

Cena:  Bilet na warsztaty 28 zł/os. lub bilet na warsztaty dla rodzin z dziećmi 60 zł/rodzina – w tym uwzględniono możliwość zwiedzania Muzeum.

Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników – do 25 osób dziennie – obowiązują wcześniejsze zapisy w kasie muzeum, telefonicznie (nr tel. 61 810 76 29 wew. 21 lub 18) w godz. 08.00 – 15.00;

lub e-mailowo (e-mail: sklep@muzeum-szreniawa.pl )

Zapisy trwać będą do czwartku – 2 marca włącznie!

 

Minimalna ilość chętnych aby warsztaty zostały przeprowadzone to 10 osób!

Dojazd do Muzeum:

  • pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
  • autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.