MUZEUM LAUREATEM NAGRODY „KOLEKCJONERSTWO – NAUKA I UPOWSZECHNIANIE” IM. FELIKSA JASIEŃSKIEGO

 

Mamy zaszczyt poinformować, że Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zostało laureatem Nagrody „Kolekcjonerstwo – Nauka i Upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2022 w kategorii „Instytucja” za organizację wystawy „Szlachetne wydanie okowity. Wystawa etykiet i akcesoriów wódczanych ze zbioru Adama Łukawskiego”.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 11 maja 2023 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Nagrodę w imieniu Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odebrała kuratorka wyróżnione wystawy dr inż. Anna Grześkowiak-Przywecka.

Organizatorami ustanowionej w roku 2016 Nagrody są: Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz grono kolekcjonerów. Celem Nagrody jest docenienie zasług pracowników nauki, dziennikarzy oraz instytucji świata kultury w promocji kolekcjonerstwa, jako ważnego elementu ochrony i upowszechniania dziedzictwa narodowego. Nagroda jest formą uczczenia pamięci Feliksa Jasieńskiego, wybitnego kolekcjonera i działacza artystycznego, największego darczyńcy Muzeum Narodowego w Krakowie.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą: prof. dr hab. Krzysztof Pomian – honorowy przewodniczący, prof. dr hab. Wojciech Kowalski – przewodniczący, dr hab. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk – wiceprzewodnicząca, Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią w Warszawie – wiceprzewodniczący, Marek Sosenko, założyciel Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, mecenas Leszek Koziorowski, prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych, Ryszard Kruk, redaktor portalu www.kolekcjonerstwo.pl

Nagrodzona wystawa prezentuje część z liczącej kilka tysięcy obiektów kolekcji Pana Adama Łukawskiego. W murach zabytkowej gorzelni rolniczej przedstawione są etykiety i akcesoria wódczane związane z fabrykami wódek i likierów głównie z terenu Wielkopolski i Pomorza. Ponad 400 eksponatów podzielono według producentów trudniących się produkcją mocnych alkoholi od schyłku XVIII do połowy XX wieku. Wystawie towarzyszy katalog.

DYPLOM NAGRODY IM. F. JASIEŃSKIEGO
LAUREACI NAGRODY IM. F.JASIEŃSKIEGO