Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie 

zaprasza 

2 września (sobota) 2023 roku, 

w godzinach 11.00 – 18.30 na Festyn „Na ludowo, dla dzieci”.

Kończą się wakacje, do rozpoczęcia szkoły zostało kilka dni. To najlepszy czas by po raz ostatni poczuć lato. Zabawy, występy teatralne, pokazy ciekawych umiejętności i koncerty zespołów. To wszystko na ludowo, w oparciu o dawne tradycje ale skierowane do dzieci i młodzieży. Morze atrakcji w podpoznańskim muzeum pozwolą zapomnieć o umykającej kanikule i nadchodzących obowiązkach. Rodzice z dziećmi będą mogli łagodnie i bezstresowo wejść w nowy rok szkolny. Pomogą im w tym zespoły ludowe, w których dzieci i młodzież są głównymi wykonawcami. Dwa spektakle teatralne prezentowane w cieniu starego platana wprowadzą najmłodszych w świat baśni i dawnych zabawek. Aktorzy będą na wyciągnięcie ręki, zachęcając do wspólnej zabawy. Ważnym elementem naszego festynu będą prezentacje i warsztaty ciekawych umiejętności.

KARUZELA, KOLEJKA I WIELE INNYCH ATRAKCJI DLA DZIECI – BEZPŁATNIE

Garncarstwo, wyrabianie zabawek ze słomy, drewna, wicie wianków. Kolejną atrakcją będą tradycyjne zabawy, przeznaczone dla dzieci i ich rodziców, takie jak Gonitwa na ludowo, Szewc, Jaworowi ludzie, Ojciec Wirgiliusz. Jeżeli nadal pociechy będą miały siły będą mogli udać się do zagrody chłopskiej i pobawić się zabawkami ludowymi. Dla odpoczynku najmłodszych proponujemy darmową karuzelę i kolejkę.

Lepienie glinianych naczyń przez dzieci
Dziewczyna z plecakiem. Stoi tyłem. Na głowie ma wianek z kwiatów polnych.
Zdjęcie podglądowe

PROGRAM FESTYNU „NA LUDOWO, DLA DZIECI”

11.00 – Rozpoczęcie i występ dziecięcego Zespołu Tańca „Mali Poligrodzianie”

12.00 – Przedstawienie grupy teatralnej „Mozaika” – „Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie”

13.00 – Występ Zespół Folklorystycznego „Wielkopolanie”

14.00 – Występ dziecięcego Zespołu Tańca „Mali Poligrodzianie”

15.00 – Spektakl w wykonaniu Kapeli „Odloty” – „Dawne zabawki ludowe w Polsce”

15.50 – Występ Zespołu Zespół Folklorystycznego „Wielkopolanie”

16.30 – Występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Łaniki”

17.20 – Występ kapeli góralskiej – „SMEREK. Muzyka z gór”

MALI POLIGRODZIANIE

TEATR OPOWIEŚCI Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Namiot muzyki i opowieści – wędrówki po bliskim wschodzie 

Zabierzemy Was w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz poznamy sztukę opowiadania i tradycyjne opowieści z dalekich stron. Poznamy ciekawych bohaterów, którzy poprowadzą nas przez kulturę tych odległych zakątków.

Opowieściom towarzyszyć będą muzycy, dzięki którym dzieci poznają tak mało znane w Polsce instrumenty jak między innymi santur, saz czy daf. Przed nami uczta dalekich brzmień i wędrówek wyobraźni. Gotowi? Ruszamy!

ŻYWIOŁOWY I TĘSKNY, OPARTY NA ORYGINALNYM ŚPIEWIE FOLKLOR ŁUKU KARPAT.

„SMEREK. Muzyka z gór”

Muzyka z gór, w składzie której usłyszą Państwo muzyków z Podhala, Orawy i Krakowa prezentuje tradycyjne tematy z południa Polski (Podhale, Spisz, Beskidy, Orawa), Słowacji, Węgier i Bałkanów. Tworząc własny sposób narracji, Muzyka SMEREK bazuje na oryginalnym folklorze kultur łuku Karpat (Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii) i czerpie z tradycji przekazywanych w tamtych regionach od wielu pokoleń. Śpiew, skrzypce, instrumenty pasterskie, akordeon i kontrabas stanowią podstawowy ale nie jedyny skład i instrumentarium zespołu.

 

PATRONAT MEDIALNY

WSPÓŁPRACA

Dojazd do Muzeum:

  • pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
  • autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.