Archiwum Jaracz

Warsztaty - Marzanna

W dniach od 11 do 22 marca 2024 roku w Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu odbędą się warsztaty pod tytułem Marzanna.

Preferowana godzina rozpoczęcia warsztatów to godzina 9.00 lub 10.00

Skierowane są one głównie do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Oczywiście według potrzeb jesteśmy otwarci na przyjęcie innych grup wiekowych.

Koszt warsztatów od osoby to 25 zł.

Czas trwania od 1 do1.5h.

Zgłoszenia można kierować telefonicznie pod numerami telefonu: 530 160 919 lub 533 762 302 oraz poprzez wiadomość na adres: jaracz@muzeum-szreniawa.pl

Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom historii zwyczaju jakim jest obrzęd topienia Marzanny.

Przebieg warsztatów:

Uczestnicy po przybyciu do muzeum kierują się do kawiarenki gdzie odbywa się pierwsza część warsztatów. Tam spotkanie zaczynamy od pogadanki na temat tego jakie mamy zwiastuny wiosny. Po burzy mózgów, przechodzimy do drugiego etapu warsztatów czyli układania puzzli z nadrukami zwiastunów wiosny czyli kwiatami i ptakami. Po ukończeniu tego zadania przez grupy uczestnicy słuchają opowieści o zwyczaju jakim jest topienie marzanny. Co to jest? Co symbolizuje? Jak obchodzono ten zwyczaj? Co miało to zwiastować? Jakie były efekty żegnania zimy i witania wiosny?

Kolejnym etapem jest przejście do części praktycznej czyli samodzielnego tworzenia marzann przez uczestników.

Do dyspozycji mają drewniane patyki, gwoździe, młotki z których wykonać można szkielety. Materiały papiernicze ( bibuły, kartki) oraz pisaki i kredki. Z tych elementów uczestnicy tworzą swoje marzanny. Po ich ukończeniu dzieci ubierają się ciepło i w radosnym wiosennym korowodzie udają się nad rzekę w celu utopienia marzanny.

Nad rzeką przy asekuracji pracowników muzeum dzieci wrzucają marzanny do wody żegnając zimę i przywołując jednocześnie wiosnę.

Kolejnym etapem warsztatów jest spacer wokół muzeum lub w lesie w zależności od decyzji opiekunów w poszukiwaniu zwiastunów wiosny.