PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W RAMACH UMOWY NR 119/DK/IK/2022 Z DNIA 7 LISTOPADA 2022 ROKU

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w 2022 roku otrzymało dofinansowanie ze środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu: Renowacja i przywrócenie sprawności technicznej ciągnika gąsienicowego Piast

Zadanie polega na całkowitej konserwacji i przywróceniu sprawności technicznej jedynego zachowanego prototypowego ciągnika gąsienicowego G-752 Piast, będącego w zbiorach Muzeum w Szreniawie. Obiekt będący przedmiotem tego zadania to unikatowe świadectwo dynamicznego rozwoju polskiej myśli technicznej z końca lat 60. XX wieku. Jest to konstrukcja nowatorska wyposażona w nowoczesny, jak na tamte czasy, ekonomiczny silnik, skrzynię biegów krajowej konstrukcji, samooczyszczające się gąsienice jezdne, przestronną oszkloną dwuosobową kabinę dla operatora oraz mocny tylny układ zawieszenia maszyn i narzędzi rolniczych sterowany hydraulicznie. Powyższy eksponat prototypu ciągnika gąsienicowego Piast stanowi unikatowy w skali kraju i świata egzemplarz maszyny. Obiekt będzie pierwszym uruchomionym ciągnikiem gąsienicowym w posiadaniu muzeum w Szreniawie oraz jedynym zachowanym egzemplarzem na świecie. Ciągnik ten został wytypowany w związku ze złym stanem zachowania, który obecnie nie pozwala na jego uruchomienie, a także z uwagi na swoją unikatowość.

Kwota dofinansowania: 84 500 zł

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego