OGÓLNOPOLSKI ZJAZD MUZEÓW W SZRENIAWIE Z UDZIAŁEM PANI MINISTRY HANNY WRÓBLEWSKIEJ
W dniach 21-22 listopada 2024 r. w Szreniawie odbędzie się II Zjazd Muzeów – Członków Instytucjonalnych Stowarzyszenia Muzealników Polskich. To już drugie, po ubiegłorocznym spotkaniu w Muzeum Zamkowym w Malborku, spotkanie muzealników z niemal 50 instytucji z całej Polski. W Szreniawie muzealnicy będą się zastanawiać jak opowiadać narracje „na ludowo”, jak zabezpieczyć zbiory w przypadku zagrożenia wojennego, a na arenie ogólnopolskiej zaprezentuje się powołany przed kilkoma miesiącami Oddział Ziemi Wielkopolskiej SMP.
Zjazd zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Hanna Wróblewska, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Najnowsze ogólnopolskie spotkanie muzealników zostanie podzielone na część konferencyjną i plenarną. Sesję wypełnią kwestie sposobów narracji muzealnych dotyczących ludowej historii Polski, jak również relokacji i zabezpieczenia zbiorów w przypadku zagrożenia wojennego. Referaty wygłoszą wybitni historycy, którzy w ostatnich latach podjęli próbę redefinicji spojrzenia na dzieje Polski z tzw. perspektywy ludowej: prof. dr hab. Adam Leszczyński (Uniwersytet SWPS w Warszawie) i prof. dr hab. Mateusz Wyżga (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Doskonałą ilustracją tej problematyki jest czynna aktualnie wystawa czasowa w szreniawskim muzeum „Chłop – niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie” autorstwa czwórki kuratorów: Agnieszki Floryszczak, Hanny Ignatowicz, dr. Arkadiusza Jełowickiego oraz dr. Mariusza Niestrawskiego. Jej prezentacja została specjalnie przedłużona do czasu zjazdu muzealników.
Drugiego dnia zjazdu problem zabezpieczenia zbiorów muzealnych podczas II wojny światowej omówi prof. UAM dr hab. Ewa Syska, która od kilku lat prowadzi badania na ten temat na przykładzie okupacyjnego Kaiser Friedrich Museum. Z kolei współczesne standardy zabezpieczenia personelu i zbiorów muzealnych w sytuacjach kryzysowych przedstawi Artur Sterkowicz z Narodowego Instytutu Muzeów w Warszawie.
Michał Niezabitowski, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Jan Maćkowiak, dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie, organizatorzy Zjazdu podkreślają, że obok namysłu nad wyzwaniami współczesności dla muzealników nie mniej istotny jest także wymiar środowiskowego spotkania i forum wymiany myśli, co pozwala na integrację środowiska muzealników z całego kraju. Doskonałą ku temu okazją będzie II Zjazd Muzeów w Szreniawie tym bardziej, że na arenie ogólnopolskiej zaprezentuje się po raz pierwszy nowo powołany Oddział Ziemi Wielkopolskiej Stowarzyszenia Muzealników Polskich.