FILMY

Międzynarodowa konferencja Lasu Modelowego w Obornikach

Międzynarodowa konferencja Lasu Modelowego w Obornikach, Jaracz marzec 2024

Rzeka Wełna – Podróże po Wielkopolsce

Tym razem zapraszamy Was na wyprawę po rzecze Wełnie. Jej żródło znajduje się w okolicach Gniezna, by po blisko 120 kilometrach zasilić Wartę. Przepływa przez Rogowo, Janowiec Wielkopolski, Mieścisko, Wągrowiec, Rogóżno i Oborniki. Tak właśnie wpada do Warty. Poznajcie i odkryjcie z nami tę niesamowitą rzekę.

Niesamowite bułki na maślance. Wystarczy kilka składników | Smaki Polski

W 17 odcinku Smaków Polski będziemy gotować w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Dlaczego region słynął z produkcji mąki, co się z niej wypiekało oraz czym dziś miejsce przyciąga turystów, opowie nam kustosz Muzeum Młynarstwa w Jaraczu – Anna Nowak. Z kolei kucharz Karol Kus wypiecze bułki na maślance.

Dzień Młynów 2023

Zapis z Dnia Młynów w 2023 roku w Telewizji WTK

O historii i typach wiatraków

Rozmowa kierowniczki Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu Anny Nowak z Wiesławem Szkopkiem o historii i typach wiatraków.

Zapraszamy

Szanowni Państwo jak wiadomo wrzesień będzie u nas niesamowicie intensywny. Za tydzień widzimy się na KONFERENCJI OCHRONA WÓD w dniach 4-5 września. 10 września spotkamy się na VII Spotkaniu Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych, a 24 września największe święto naszego muzeum czyli Festyn Młynarski!!! Na filmiku widzimy co działo się w zeszłym roku, a przyznać musimy, że tegoroczny zapowiada się równie ciekawie. Uprzedzamy pytania! Pogoda będzie wyborna 🙂 To z kim widzimy się w Jaraczu?

Tajemnice starego młyna

Tytuł: Tajemnice starego młyna

Projekt: „Od muzeum się nie wymigasz”

Kultura Dostępna 2023

Opracowanie: Anna Nowak

Tłumacz Polskiego Języka Migowego: Piotr Nowak

Lektor: Ewa Wieczorek-Konieczyńska

Realizacja i montaż filmu: Damian Wiórek

Dofinansowano ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz

Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Bajka o Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze

Jeszcze jeden drobny prezent na dzień dziecka!

Bajka o Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze.

Zapraszamy do oglądania i słuchania 😍😍😍

Pozycja społeczna młynarza

Dzień dobry, dziś prezentujemy film, który opowiada o pozycji społecznej i majątkowej młynarza.

Zapraszamy do oglądania 🙂

Marzanna

Marzanna

Wydarzenie plenerowe, na którym uczestnicy żegnają zimę i witają wiosnę czemu towarzyszy obrzęd topienia Marzanny.

Kamienie młyńskie

Film i opowieść o kamieniach młyńskich.

Jak funkcjonowały, z czego były wyrabiane oraz dlaczego je nakłuwano?

Piec chlebowy

Zapraszamy do zobaczenia materiału opowiadającego o budowie i funkcjonowaniu pieca chlebowego.

Legendy – młyny wodne

Przychodzimy z dość nietypowym tematem bo opowiadać będziemy o magicznej stronie młynarstwa a szczególnie młynów wodnych.

Serdecznie zapraszamy do oglądania oraz do wyczekiwania kolejnego materiału

Festyn młynarski 2022 r.

Każdy kto odwiedza nasze muzeum wie,  że wrzesień to dla nas czas szczególny ponieważ wtedy odbywa się u nas Festyn Młynarski!  W roku 2022 miał on miejsce 25 września. Poniżej małe zaproszenie na kolejne wydarzenie.

Młynki, perlaki, śrutowniki

Wiemy, że dziś nie wtorek, a środa jednak mimo wszystko pragniemy zaprosić Państwa bardzo serdecznie do ostatniego filmu, nazwijmy to drugiej serii, jakie zrealizowaliśmy. Dziś wraz z Panem Waldkiem zapraszamy do naszej stajni gdzie usłyszymy kilka słów o urządzeniach do przemiału jakie się tam znajdują 🙂 Z nowymi filmami mamy nadzieję powrócimy od września. Kto czeka na więcej publikacji?

33!

Dziś mamy takie małe święto w naszym muzeum!
Mianowicie dziś mija 33 rok od oficjalnego otwarcia Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego dla zwiedzających. Z tej okazji postanowiliśmy pokazać Państwu jakie zmiany dokonały się na przestrzeni minionego czasu. Jesteśmy ciekawi Waszych spostrzeżeń oraz skromnie przyznamy, że czekamy na falę życzeń i propozycji co możemy zrobić, abyście jeszcze chętniej nas odwiedzali. A teraz zapraszamy do zobaczenia filmu i oczywiście widzimy się w naszym muzeum!

Pamięć kamieni

Dziś zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmowy jaką odbyliśmy na temat nowego projektu: Pamięć kamieni. Pochodzenie, użytkowanie i sakralizacja kamieni młyńskich wmurowanych w ściany gotyckich kościołów na Nizinach Południowobałtyckich Zachęcamy do wysłuchania oraz zapoznania się z założeniami projektu. Poniżej udostępniamy również odnośniki do stron, na których można śledzić prace i postępy całego projektu:
https://projekty.ncn.gov.pl/opisy/463… https://www.igipz.pan.pl/project_pl/e… https://www.researchgate.net/project/… https://m.facebook.com/millPOLstone https://www.facebook.com/IGIPZ-PAN-11… oraz Twitter: relacje z badań opatrzone hasztagiem #millPOLstone Bardzo serdecznie dziękuję za możliwość rozmowy.

 

Operacja „Czysta rzeka”

Każdy kto śledzi nasze profile oraz działania jakie podejmujemy wie, jak bliskie naszemu sercu są kwestie związane z dbaniem o środowisko, a szczególnie znajdującą się niedaleko muzeum rzekę Wełnę. I w tym roku pragniemy zaprosić Państwa do sprzątania jej w ramach Operacja Czysta Rzeka.

Szkodniki w magazynach zbożowych- część I i II

Zapraszamy do zobaczenia materiału przygotowanego o szkodnikach w magazynach zbożowych.

Wykład:

Prof. UPP dr hab. Marek Bunalski

Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska UP

Serdecznie dziękujemy za współpracę.

Spotkania Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych

mgr Wiesław Szkopek – Najstarsze w Polsce polichromie z wizerunkiem wiatraka

mgr Wiesław Szkopek – Tłoki pieczętne cechów młynarskich

mgr Wiesław Szkopek – Od Młynarczyka do Mistrza Młynarstwa

mgr inż. arch. Filip Tomaszewski – Zabytkowy wiatrak w Lininie na Mazowszu – jego historia i problematyka konserwatorska

 

mgr Anna Nowak – kustosz muzeum – Od osady młyńskiej do muzeum

mgr Wiesław Szkopek – Od Młynarczyka do Mistrza Młynarstwa

mgr Wiesław Szkopek – Tłoki pieczętne cechów młynarskich

Mgr Wiesław Szkopek- Historia wiatraków w Poznaniu

Mgr Anna Nowak – Czy warto w Internecie mówić o młynarstwie?

Mgr Zachariasz Mosakowski Jak buduje się internetową bazę danych o polskich młynach?

Mgr inż. arch. Filip Tomaszewski Wiatrak w Chrośnie na Kujawach – jego dzieje i problematyka konserwatorska

Dziś pragniemy zaprezentować jeszcze krótki zapis filmowy z VI Spotkania Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych, które miało miejsce 5 września w naszym muzeum. Spotkaniu towarzyszyła wystawa autorstwa Pana Wiesława Szkopka. Więcej informacji znajdą Państwo w filmie.

Jak ratować zagrożone młyny wodne – z doświadczeń Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia” – dr inż. arch. Tomasz Cykalewicz

Ireneusz Grela – Młynarstwo współczesne

Zapis z konferencji „Ochrona wód”

mgr Grzegorz Brenk – Prezes Zarządu APRS Sp.z o.o., Trwałe usuwanie fosforanów  ekosystemów jeziornych – nowe podejście

 

 

dr Małgorzata Kowalska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Antropologii i Etnologii, Ochrona środowiska poza zarządzaniem

prof. dr hab. Robert Czerniawski – Uniwersytet Szczeciński, Instytut Biologii, Po co, w istocie przyrody, przeprowadza się tzw. rekultywację jezior i renaturyzację rzek?

 

 

dr Łukasz Sługocki – Uniwersytet Szczeciński, Instytut Biologii, Jakość wód Odry i przegląd działań dla poprawy stanu ekosystemu rzeki

inż. Aleksandra Gawrońska – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Sekcja Ornitologiczna Koła Leśników, Co ćwierka w trzcinie, czyli awifauna rzeki Wełny

 

 

mgr Marek Elas – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Środowiskowe konsekwencje budowy drogi wodnej E40

mgr Michał Kępski – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historii, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Dziedzictwo wody. Poszukując wzorców w historii Warty w Poznaniu w XIX-XX wieku.

 

 

dr inż arch. Barbara Jaszczuk Skolimowska – urbanistka – DOM Biuro Urbanistyczne Kiełb-Stańczuk, Jaszczuk- Skolimowska Spółka Jawna, Turystyczne wykorzystanie wód śródlądowych – zagospodarowanie strefy brzegowej jezior i rzek.

dr hab. Bogdan Chojnicki, prof. UPP – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, Pracownia Bioklimatologii, Zmiany klimatu a bilans wodny Polski.

dr inż. Janusz Golski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Katedra Zoologii, Zmiany stanu ekologicznego jeziora Kierskiego na przestrzeni ostatnich 100 lat.

dra Małgorzata Kowalska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Antropologii i Etnologii, Zakład Teorii i Metodologii Antropologii, O znaczeniu wspólnoty w programach ochrony przyrody.

dr Bogumił Nowak – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Sposoby gospodarowania wodą zwiększające jej dostępność do celów rolniczych a działania Wód Polskich w tym zakresie.

dr Paweł M. Owsianny – Dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk wodnych na przykładzie jezior zachodniej Polski.

Prelekcje referował mgr inż. Artur Furdyna.

Autorzy i tematy prelekcji:

– prof. dr hab. Robert Czerniawski – Uniwersytet Szczeciński, Dyrektor Instytutu Biologii, Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Przyrodnicze prognozy zmian systemów rzeczno-jeziornych po utworzeniu szlaku żeglownego Pojezierza Drawskiego.

– mgr inż. Artur Furdyna – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Renaturyzacja wód, czy to ma sens? Przykłady zakończonych działań renaturyzacyjnych z wynikami oceny skutków w Zachodniopomorskim.

dr Lesław Pilc – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Źródła zagrożeń wód powierzchniowych i ocena ich jakości

prof. dr hab. Aleksander Winiecki – Zakład Biologii i Ekologii Ptaków, Wydział Biologii UAM w Poznaniu, Wpływ zbiornika Jeziorsko i melioracji podstawowych na chronione walory Warty od Jeziorska do ujście do Odry w minionych 50 latach

dr Sebastian Szklarek – Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, założyciel portalu Świat Wody, Jakość wód powierzchniowych – aspekty prawne, a praktyka i rzeczywistość

Jarosław Bator – Zastępca Nadleśniczego ds. rozwoju, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki, Gospodarowanie wodą w Nadleśnictwie Oborniki – badania, inwestycje i edukacja

dr inż. Janusz Golski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Omówienie badań rzeki Wełny i Flinty. Wpływ urządzeń hydrotechnicznych na ichtiofaunę

Rafał Kowalczuk, Renaturyzacja starorzeczy Flinty i Wełny

dr Jerzy Kupiec – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Skuteczne rozwiązania redukujące emisję biogenów w zlewniach rolniczych

dr Lesław Pilc – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Badanie osadów dennych oraz interpretacja wyników badań. Obserwacje stanu wód zlewni jeziora Durowskiego

dr inż. Artur Chrzanowski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Rola korytarzy ekologicznych

dr inż. Ewelina Szałkiewicz – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, IMGW-PIB Koncepcja renaturyzacji dolnego odcinka rzeki Flinty

Plener malarski

W dniach od 9 do 15 sierpnia na terenie naszego muzeum odbył się plener malarski, którego zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy czasowej „Nad Wełną” dnia 28 sierpnia 2021 roku o godzinie 11 w Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Serdecznie wszystkich zapraszamy na podziwianie efektu pracy artystów będących członkami Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Na zachętę zapraszamy do zobaczenia krótkiego filmu będącego małym reportażem z tego tygodnia działań malarskich. Zadanie to realizowane jest w ramach projektu grantowego „TO CO MAMY – Promocja dziedzictwa kulturowego i walorów środowiskowych obszaru działania LGR”7 Ryb” i jest finansowane ze środków PO RYBY 2014-2020.

Szlak Młyński

Dziś obiecana premiera filmu pokazującego wszystkie obiekty wchodzące w skład Szlaku Młyńskiego jaki wyznaczony został od Rogierówka do Budzynia. Zobaczyć na nim możemy trzy typy wiatraków oraz młyny wodne ulokowane prawie w większości na rzece Wełnie. Zbliżające się Dni Młynów mają na celu zachęcenie Państwa do odwiedzenia tych obiektów. Większość z nich została zaadaptowana do celów turystycznych. Można w nich wypożyczyć kajaki, zjeść dobry obiad czy też kupić dobry chleb. Zapraszamy do zobaczenia filmu oraz wyruszenia w drogę autem, rowerem, pieszo, kajakiem w weekend i odwiedzenie wspomnianych obiektów.

Fabryka Maszyn Młyńskich w Rogoźnie

Dzień dobry! Dziś pragniemy Państwu zaprezentować zapis rozmowy z Panem Błażejem Cisowskim dotyczącej Fabryki Maszyn Młyńskich w Rogoźnie. Podczas jej trwania staraliśmy się przybliżyć dzieje tej jakże ważnej w historii lokalnych miejscowości jak również i na arenie międzynarodowej fabryki. Zapewne wielu z Państwa z sentymentem wróci do wspomnień związanych z tym miejscem , ponieważ bardzo duża część, zna kogoś kto tam pracował, albo też sam był jej pracownikiem. Cóż więcej mówić, zapraszamy do zobaczenia materiału, a w sobotę na otwarcie wystawy do naszego muzeum. Dziś zapoznajmy się z historią, a za tydzień zapraszamy zobaczyć wiele ciekawych pamiątek, fotografii i modeli związanych z fabryką.

Żarna i stępy

Pragniemy zaprezentować ostatni z serii przygotowanych dla Państwa filmów rozpoczynający się zimowymi obrazami. Opowiemy i zaprezentujemy w nim żarna i stępy. Jednak proszę się nie martwić! To nie koniec naszej przygody z kręceniem dla Państwa. W okresie wakacyjnym planujemy opublikować dwa materiały. Jeden dotyczyć będzie Szlaku Młyńskiego, a drugi Fabryki Maszyn Młyńskich w Rogoźnie. Prosimy trzymać kciuki o sprawną realizację i efekty. A z regularnym publikowaniem materiałów związanych z młynarstwem i rozmów z fachowcami w tym temacie powrócimy mam nadzieję w okolicach września czy października. Przed nami czas przygotowań, nagrań i montażu. Ufamy, że efekty Państwa zadowolą i pobudzą nas wszystkich do rozmowy nad młynarstwem. A teraz zapraszam do zobaczenia dzisiejszego materiału.

MDM

Dziś Międzynarodowy Dzień Muzeów z tej okazji pragniemy złożyć wszystkim muzealnikom serdeczne życzenia! Szczególnie satysfakcji z pracy.

Funkcjonowanie młyna wodnego w Jaraczu

Dziś pragniemy zaprezentować Państwu schemat funkcjonowania młyna wodnego w Jaraczu. Zapraszamy na wędrówkę z Panem Waldemarem, pracownikiem naszego muzeum oraz Panem Bogdanem, młynarzem. Panowie postarają się opowiedzieć o maszynach znajdujących się w naszym młynie oraz o zasadach ich funkcjonowania. W czasie trwania filmu poznamy proces mielenia ziarna na mąkę. Zapraszamy do oglądania.

Operacja czysta rzeka

W tym roku kolejny raz spotkaliśmy się, aby zebrać śmieci z rzeki Wełny na odcinku od Rogoźna do Obornik. Cieszy mnie niezmiernie fakt, iż lokalne firmy kajakowe oraz wolontariusze chętnie przyłączają się do akcji, która ma miejsce już kilka lat. Tym razem przyłączyliśmy się do akcji #operacjaczystarzeka​ Zasmuca jednak nadal fakt tak ogromnej ilości pojawiających się śmieci. Podkreślić należy, że nie są to tylko butelki czy papierki. Znaleźć można takie perełki jak fotele, krzesła, pralki czy lodówki. W tym miejscu pojawia się pytanie, które powinien zadać sobie każdy z nas: jak dbam o przyrodę, w której mogę żyć i funkcjonować? Poniższy film ma na celu pokazanie skali problemu oraz ufam, iż sprowokuje nas do zastanowienia się nad szukaniem wspólnych rozwiązań. Ziemia, na której żyjemy nie jest tylko dla nas, po nas przyjdą inne pokolenia. Jednak w jakim stanie im ją zostawimy? Ufam, iż razem podejmiemy wspólne działania edukacyjne i ekologiczne mające na celu uświadamianie problemu z jakim się zmagamy oraz znajdziemy jakieś rozwiązania, które sprawią, iż takie akcje nie będą musiały się odbywać. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować: Kajakowo.org Kajaki na Wełnie – Młyn Ruda – Gospodarstwo Agroturystyczne PORT NOWY MŁYN • Wełna Kajakiem Gmina Rogoźno Chata Nad Wełną @Rob- Fil @Bartosz Fabke Pole namiotowe Przystań Kowale Gmina Oborniki Gmina Oborniki Aplaga – Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie oraz wielu wolontariuszom, którzy przyłączyli się do akcji.

Wywiad z Pawłem Roszakiem-Kwiatkiem

Dziś pragniemy zaprezentować Państwu zapis rozmowy z Panem Pawłem Roszakiem-Kwiatkiem kustoszem w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Tematem naszego spotkania jest wyprawa do Wielkiej Brytanii w 2014 roku i rozważania nad młynarstwem tradycyjnym. W toku naszej konwersacji próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest to zawód ginący. W dalszej części poruszona zostaje kwestia Stowarzyszenia Molinologicznego TIMS do którego przystąpienia serdecznie zapraszamy. Więcej szczegółów znajdą Państwo oczywiście w filmie.

Wiatrak turbinowy

Dziś kolejny film jaki pragniemy Państwu zaprezentować. Chyba na tą chwile najkrótszy jaki zrealizowaliśmy. Jednak nie oznacza to, że nie jest bogaty w treści. Opowiadamy w nim o jednym z eksponatów, który znajduje się na naszym terenie. Proszę się nie stresować widocznym śniegiem. Materiał został zrealizowany wcześniej, a jego publikacja zaplanowana została na dziś. U nas aktualnie wiosna w pełni.

Topienie Marzanny

Dzień dobry! Dziś pragniemy zaprezentować Państwu materiał filmowy opowiadający o obrzędzie TOPIENIA MARZANNY. Jak wszyscy dobrze wiemy zwyczaj ten ściśle związany był witaniem wiosny. Niestety nie możemy tak jak to bywało w latach poprzednich spotkać się w Jaraczu i razem szukać oznak rodzącej się do życia przyrody. Ufamy jednak, iż przygotowany przez nas film chociaż w jakimś stopniu zrekompensuje tą niedogodność. Przedstawione w nim obrzędy TOPIENIA MARZANNY oraz GAIKA niech będą powrotem i zarazem zrozumieniem tradycji jaką kultywowali nas przodkowie.

O Centralnej Bazie Danych o Młynach w Polsce

Zapis rozmowy z dr. Dariuszem Brykałą oraz mgr. Zachariaszem Mosakowskim o Centralnej Bazie Danych o Młynach w Polsce. Jest to niesamowity projekt i przedsięwzięcie domagające się kontynuacji. O co w tym wszystkim chodzi, na jakim etapie jest projekt oraz co z nim dalej ? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym materiale.

Budowa wiatraka typu koźlak

Dziś pragniemy zaprezentować Państwu materiał opowiadający o budowie wiatraka typu koźlak. W tym miejscu pragniemy podkreślić również fakt, iż nazwy poszczególnych elementów używane przez nas w filmie mogą być znane również pod inną formą. Oczywiście nie wyczerpaliśmy wszelkich możliwości dotyczących opowieści o wiatraku. W przyszłości planujemy realizację kolejnych materiałów rozwijających temat.

Wywiad z Wiesławem Szkopkiem

Film jest zapisem rozmowy przeprowadzonej z kolekcjonerem i pasjonatem Panem Wiesławem Szkopkiem. Jest to hobbysta od połowy wieku zajmującym się zbieraniem wszystkiego co posiada wizerunek wiatraka. Człowiek o wielkiej wiedzy dotyczącej młynarstwa oraz posiadający ponad 5000 kolekcję, którą można oglądać i podziwiać na stronie internetowej Kolekcja MOJE WIATRAKI Wizualne Muzeum. Więcej ciekawych informacji w filmie poniżej.

Funkcjonowanie Małej Elektrowni Wodnej w Jaraczu

W filmie prezentujemy funkcjonowanie Małej Elektrowni Wodnej w Jaraczu, która pracuje do dziś. Można w nim zobaczyć miejsca do których nie jest możliwe zawitanie codziennie. Wraz z omawianiem funkcjonowania elektrowni w filmie pokazane zostały również wszelkiego rodzaju budowle pozwalające na jej prawidłową pracę.

Jazy

Film jest zapisem rozmowy przeprowadzonej z Panem Stanisławem Zaborowskim pracownikiem UPP. Dotyczy ona wszelkich kwestii związanych z budowlami jakimi są jazy. Staramy się w nim odpowiedzieć na pytania: czym są jazy, z czego są budowane, na jakie rodzaje je dzielimy, czemu służą. W dalszej części poruszone zostają istotne kwestie związane z ich wpływem na przyrodę.

Pokaz wypieku chleba wykonany przez „Zagrodę na zadupiu”

Film prezentuje zapis z warsztatów wypieku chleba przeprowadzonych w naszym muzeum we wrześniu 2020 roku. Właściciele „Zagrody na zadupiu” zaprezentowali nam swój sposób na wyrabianie ciasta oraz wypiek chleba w tradycyjnym piecu chlebowym.

Co robimy?

Film opowiada o cyklicznych spotkaniach jakie odbywają się w naszym muzeum każdego roku. Są to Marzanna, Sprzątanie Wełny, Impreza Rybna, Dni Młynów, Festyn Młynarski. Raz na dwa lata odbywa się również u nas Spotkanie Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych. Więcej informacji w filmie.

Historia muzeum w Jaraczu

Film opowiada o historii osady młyńskiej w Jaraczu oraz o procesie powstawania na tym terenie Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Jest to wędrówka przez wieki pozwalająca nam poznać wiele ciekawych aspektów związanych miejscem, w którym dziś możemy zwiedzać i podziwiać wystawy opowiadające o historii młynarstwa.