Krajowe Dni Pola 2023 w Sielinku k. Opalenicy już za nami!

„Ponad 800 odmian roślin uprawnych, 18 hektarów terenu, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje czy historyczny sprzęt rolniczy”. To największe wydarzenie organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, które odbyło się 3-5 czerwca w Sielinku k. Opalenicy, objęte  patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
 
„Krajowe Dni Pola to dla nas ogromny zaszczyt, ale także bardzo duże wyzwanie. Chcieliśmy podczas tego wydarzenia zaprezentować wszystko, co najlepsze w Wielkopolsce. Połączenie sił wszystkich partnerów sprawiło, że IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 przejdą, moim zdaniem, do historii jako wyjątkowe wydarzenie – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu”. 
 
Podczas uroczystości, 4 czerwca 2023 r. dziewięcioro doradców WODR w Poznaniu otrzymało odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.
 
„Te nagrody to sposób, by podziękować doradcom i pracownikom. To Państwo pracujecie latami na rzecz rolników, pomagacie zdobywać środki europejskie, pokazujecie nowe ścieżki rozwoju. Mówiąc wprost, ciężko pracujecie dla rozwoju polskiego rolnictwa i za to Państwu serdecznie dziękuję” – mówił Ryszard Bartosik, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który wręczał odznaczenia nagrodzonym doradcom. Odznaczenia odebrali: Nina Bartol, Jarosław Cieśla, Łukasz Kuleczka, Piotr Matusiak, Iwona Perońska, Dorota Piękna-Paterczyk, Lidia Spychalska, Magdalena Świątkowska, Teresa Tuszliszka.
 
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie było partnerem tego święta polskiego rolnictwa i brało czynny udział w wydarzeniu. Zaprezentowane zostały zabytkowe maszyny rolnicze ze zbiorów naszej instytucji w tym, pracująca lokomobila „Hipolina” z 1919 roku! Na stanowiskach Muzeum przeprowadzone zostały lekcje edukacyjne: Tkactwo wiejskie, Dawny wyrób masła i udój zwierząt, Młócenie cepami, mielenie oraz rozdrabnianie ziarna, Tworzenie i wykorzystanie kwiatów papierowych na wsi, Robienie świec z wosku pszczelego, Wyplatanie koszyków i innych przedmiotów z wikliny, Rozpoznawanie owadów, Wyrób białej kiełbasy, Tworzenie biżuterii ludowej z korali, prezentacja regionalnych strojów weselnych.
 
Trzeciego, ostatniego dnia wydarzenia odbył się „Dzień Młodego Rolnika”, na który przyjechali uczniowie rolniczych szkół średnich z całej Polski.
 
Zaplanowano dla nich „lekcje polowe ze wszystkich dziedzin rolnictwa, czyli technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki”. 
 
„Kiedy wchodziłem na teren WODR w Sielinku i zobaczyłem tłumy młodych ludzi, moje serce się uradowało. Cieszę się, że mamy tyle szkół rolniczych, że ten zawód ma przed sobą przyszłość. Wielu z Was będzie wykonywało tę profesję w przyszłości”– mówił wiceminister Ryszard Bartosik w trakcie spotkania z uczniami szkół średnich.
 
Dzień Młodego Rolnika był ostatnim dniem świętowania Krajowych Dni Pola, który zakończył to wielkie wydarzenie.