KRAJOWE DNI POLA – KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE.

CO NAS CZEKA NA NAJWIĘKSZYM WYDARZENIU ROLNICZYM W TYM ROKU?

Ponad 700 odmian roślin uprawnych, 18 hektarów terenu, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje czy historyczny sprzęt rolniczy – to wszystko, a nawet wiele więcej, czeka na osoby, które już 3-5 czerwca pojawią się w Sielinku, koło Opalenicy, na IV Krajowych Dniach Pola organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

– Krajowe Dni Pola będą największym wydarzeniem w historii organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jesteśmy szczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Natomiast Michał Sosiński, komisarz Krajowych Dni Pola w Sielinku, dodaje: – Wielkopolska od dziesięcioleci kojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Chcemy podczas naszego wydarzenia kontynuować ten przekaz.

Główne atrakcje Krajowych Dni Pola czekają na odwiedzających w sobotę oraz niedzielę, 3-4 czerwca. Oficjalne otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce w sobotę. Aby ułatwić poruszanie się po miejscu imprezy, cały teren Krajowych Dni Pola został podzielony na kilka stref tematycznych.

Strefa poletek demonstracyjnych

Najważniejszym miejscem na Krajowych Dniach Pola będzie strefa poletek demonstracyjnych. Na odwiedzających czeka ponad 600 odmian roślin uprawnych. Specjaliści WODR z zakresu produkcji roślinnej od miesięcy pracują nad tym, by poletka zostały jak najlepiej przygotowane.

Oprócz możliwości obejrzenia, jak prezentują się poszczególne odmiany, na odwiedzających nasze poletka czekają także różnorodne inne atrakcje jak na przykład pokaz działania N-Testera, zautomatyzowanego pobierania prób glebowych, pielnika w kukurydzy czy rozmowy na temat flory i entomofauny pasów kwietnych.

– Przy poletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, partnerów wydarzenia oraz firm nasiennych – mówi Łukasz Kuleczka, specjalista do spraw produkcji roślinnej, który odpowiada za przygotowanie poletek.

Strefa Innowacje i Nauka Praktyce

Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”, dlatego też, oprócz poletek demonstracyjnych, jednym z najważniejszych miejsc będzie Strefa Innowacji. Znajdą się w niej stoiska różnorodnych instytucji oraz firm, które wdrażają coraz nowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie.

Ponadto, strefa będzie też miejscem, w którym będą prowadzone wykłady, debaty czy pokazy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Odwiedzający będą mogli usłyszeć między innymi o sztucznej inteligencji w rolnictwie czy faktach i mitach związanych z jakością żywności.

– Nowoczesne rozwiązania już od jakiegoś czasu odważnie wkraczają do polskiego rolnictwa i są coraz chętniej wykorzystywane przez rolników. Jako WODR, promujemy nowatorskie technologie oraz zachęcamy rolników, by odważnie z nich korzystali. Dlatego też rolnictwo innowacyjne jest tematem przewodnim tego wydarzenia – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld.

Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

Na Krajowych Dniach Pola nie mogło także zabraknąć strefy Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która co roku przyciągała tłumy odwiedzających do Sielinka. W tym roku będzie można obejrzeć najpiękniejsze okazy bydła mlecznego, bydła mięsnego, owiec, drobiu, królików czy koni. Tradycyjnie, wybrane zostaną także czempiony i superczempion Wystawy. Łącznie obejrzeć można około 450 zwierząt!

– Oprócz tych gatunków zwierząt, pojawią się inne, mniej spotykane, ale tutaj nie póki co nie chcę zdradzać szczegółów, po prostu trzeba przyjechać i zobaczyć na własne oczy – mówi Wioleta Barczak, koordynator strefy wystawy zwierząt.

Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich

Występy regionalnych zespołów muzycznych, warsztaty z tworzenia biżuterii, nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła, młócenia zboża cepami, tworzenia świeczek pszczelich czy warsztat wyplatania koszyków z wikliny – między innymi takie atrakcje czekają na odwiedzających w strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Będzie to miejsce, w którym będzie można zapoznać się lepiej z wielkopolską tradycją, kulturą i rękodziełem, poznać regionalną historię lub spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

– Zależy nam na tym, by Krajowe Dni Pola były nie tylko świętem rolników, ale wydarzeniem, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld. Tuż obok strefy Rozwoju Obszarów Wiejskich znajdzie się również ekspozycja historycznego sprzętu rolniczego, którą przygotuje Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Strefa Ogrodnictwa

Po raz pierwszy na Krajowych Dniach Pola mocno zaakcentowana zostanie także tematyka ogrodnictwa. Czołowe firmy zaprezentują ofertę najnowszych środków produkcji i technologii dla szeroko rozumianego ogrodnictwa. Ponadto, w punkcie konsultacyjnym fachowych porad będą udzielali naukowcy. Oprócz tego w strefie znajdzie się także punkt degustacyjny jakości owoców i warzyw, w tym przetworzonych, pochodzących z Wielkopolski.

– Ogrodnictwo nazywane jest awangardą rolnictwa. Określa się tak choćby ze względu na bardzo złożone i zaawansowane technologicznie rozwiązania – mówi Stanisław Zabarski, koordynator strefy ogrodnictwa. Tuż obok strefy ogrodnictwa znajdzie się również tradycyjny kiermasz ogrodniczy.

Strefa Energii dla Rolnictwa

Tematyką której nie może zabraknąć na Krajowych Dniach Pola jest również energia dla rolnictwa. W tej strefie zainteresowani będą mogli uzyskać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu czy zielonego wodoru. Ponadto, zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, magazynów energii oraz energooszczędnych technologii.

Zainteresowane osoby będą mogły również uzyskać informacje na temat wykorzystania surowców rolniczych do produkcji biomasy i biogazu, a także poznać zastosowanie zielonego wodoru. Do dyspozycji rolników będą także fachowcy, którzy opowiedzą o sposobach oszczędzania energii, a także udzielą bezpłatnych porad dotyczących działań wspierających obniżanie kosztów energii oraz możliwości dofinansowania inwestycji w zieloną energię dla gospodarstw rolnych.

Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych

Odwiedzający będą mogli również podziwiać nowoczesny sprzęt rolniczy, który będzie dostępny w strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych. W tej strefie pojawią się również stoiska różnorodnych firm związanych z rolnictwem, na których będzie można zaopatrzyć się na przykład w środki do produkcji roślinnej, pasze i tym podobne.

Instytuty i Ośrodki Doradztwa Rolniczego

Na Krajowych Dniach Pola będzie można zapoznać się także z działalnością różnorodnych instytutów związanych z rolnictwem oraz wszystkich wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Oferta tych podmiotów będzie dostępna w strefie doradztwa i instytutów, która znajdzie się obok sceny głównej.

Fyrtel Samorządowy i Aleja Pszczelarska

Nowością na Krajowych Dniach Pola będzie zaangażowanie ze strony lokalnych samorządów, które będą przedstawiały swoją ofertę w strefie „Fyrtel Samorządowy”.

– To miejsce, w którym samorządy z okolic Sielinka będą mogły zaprezentować wszystko, co najlepsze na ich terenie. Będzie można tam również zapoznać się z ofertą turystyczną Wielkopolski – opowiada dyrektor Sommerfeld.

Tuż obok Fyrtla Samorządowego, będzie również Aleja Pszczelarska, na której będzie można zobaczyć, jak wyglądały stare ule lub jak prezentuje się profesjonalny strój pszczelarza.

Dzień Młodego Rolnika

Trzeci dzień Krajowych Dni Pola, czyli poniedziałek, 5 czerwca, będzie szczególnie istotny dla uczniów rolniczych szkół średnich. Dzień Młodego Rolnika, bo o nim mowa, będzie poświęcony wyłącznie uczniom, którzy przyjadą do Sielinka z całej Polski.

Na uczniów czekają różnorodne lekcje polowe ze wszystkich dziedzin rolnictwa, czyli technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki.

– Uczniowie są przyszłością polskiego rolnictwa, dlatego zależy nam na tym, by mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które mogą być wykorzystywane w gospodarstwach – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld.

Imprezy towarzyszące

Chociaż obchody główne Krajowych Dni Pola odbędą się w dniach 3-5 czerwca w wielkopolskim Sielinku, to imprezy towarzyszące temu wydarzeniu odbywają się przez cały rok w całej Polsce.

Tuż przed Krajowymi Dniami Pola, w dniach 1-2 czerwca odbędą się konferencje i pokazy na poletkach demonstracyjnych Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze oraz Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Patroni Krajowych Dni Pola

IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale NaszeMiasto.pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer.pl, portal Gospodarz.pl.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego.

Ponadto, Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 roku.

W imprezie, w charakterze partnerów, będzie uczestniczyło także wiele innych instytucji takich jak Centrum Doradztwa Rolniczego, wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Izba Rolnicza, ale także samorządy takie jak powiat grodziski (oraz gminy Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo i Granowo) czy powiat nowotomyski (w tym gminy Nowy Tomyśl, Opalenica i Miedzichowo).

Program
IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023
Sielinko, 3-5.06.2023 r.

Program dla odwiedzających – pobierz (PDF 92KB)

Sobota, 3 czerwca

9:00 – Otwarcie terenu targowego dla Odwiedzających, rozpoczęcie pierwszego dnia IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

10:00 – 12:00 – Uroczystość otwarcia IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 (Scena Główna)

10:00 – 10:30 – Pokaz oceny bydła mięsnego (Strefa IV RWZH – Ring)

10:00 – 13:00 – Ocena koni i pokaz zwierząt (Strefa IV RWZH – Parkur)

10:00 – 13:00 – Ocena królików i pokaz zwierząt (Strefa IV RWZH – Hala królików)

10:00 – 13:00 – Prezentacja owiec, pokaz zwierząt (Strefa IV RWZH – Hala owiec)

10:30 – 13:00 – Ocena bydła mlecznego i pokaz zwierząt (Strefa IV RWZH – Ring)

11:00 – 11:20 – Gleba z(w) profilu – jak zabiegi agrotechniczne wpływają na morfologię gleb – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

11:00 – 11:20 – Pokaz autonomicznego robota do siewu, pielenia i oprysków – FarmSystems (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

11:00 – 13:00 – Prezentacja gęsi i pokaz zwierząt (Strefa IV RWZH – Namiot przy ringu) 11:20 – 11:40 – Orać, czy nie orać? – spacer przez pola w poszukiwaniu odpowiedzi – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

11:20 – 11:40 – Pokaz mechanicznego odchwaszczania kukurydzy z możliwością oprysku roślin w rzędzie – Łukasiewicz – PIT (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

11:30 – 12:30 – Pokaz strzyżenia owiec (Strefa IV RWZH – Przed halą owiec)

11:40 – 12:00 – Flora i entomofauna pasów kwietnych – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

11:40 – 12:00 – Pokaz siewu bezpośredniego w poplon siewnikiem Aurock 6000 RC – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

12:00 – Pokaz systemu AGREUS – pomiaru parametrów klimatyczno-glebowych jako narzędzia optymalizacji nawadniania, ochrony roślin i prac agrotechnicznych (Strefa Ogrodnictwa)

12:00 – 12:20 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w zbożach ozimych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

12:00 – 12.20 – Pokaz brony talerzowej AKPIL GEPARD z ciągnikiem Basak 2110S – DEVISIONER (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

12:20 – 12:40 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w rzepaku ozimym – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

12:20 – 12:40 – Pokaz innowacyjnej maszyny do zbierania kamieni – USARYA Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

12:30 – 13:00 – Otwarcie Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji – projekt AgrifoodTEF (Strefa Innowacji)

12:40 – 13:00 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w roślinach jarych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

12:40 – 13:00 – Pokaz drona opryskowego w locie (z wodą) oraz dron multispektralny – IRONSKY (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:00 – 13:15 – Pokaz skanowanie gleby i zautomatyzowanego pobierania prób glebowych – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:00 – 13:20 – Sposoby monitoringu szkodników i ochrony organizmów pożytecznych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

13:00 – 13:30 – Pokaz konny „Lajkonie” (Strefa IV RWZH – Parkur)

13:00 – 14:00 – Wybór i prezentacja Superczempiona Wystawy, najpiękniejszego zwierzęcia wystawy spośród jałówek, krów ras mlecznych i ras bydła mięsnego oraz koni (Strefa IV RWZH – Ring) 13:00 – 15:00 – Blok wykładowy z pokazami „Jakość i bezpieczeństwo żywności” (Strefa Innowacji)

13:15 – 13:30 – Pokaz precyzyjnego siewu kukurydzy zmienną dawką bez nakładek na uwrociach – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:20 – 13:40 – Pokaz działania N-Testera – WODR w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

13:30 – 13:45 – Pokaz pielnika Bednar – technologia pielenia pielnikiem sterowanym kamerą i elektroniką – AGROHANDEL (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:40 – 14.00 – Gleba z(w) profilu – jak zabiegi agrotechniczne wpływają na morfologię gleb – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

13:45 – 14:00 – Pokaz autonomicznego robota do siewu, pielenia i oprysków – FarmSystems (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:00 – 14:15 – Pokaz mechanicznego odchwaszczania kukurydzy z możliwością oprysku roślin w rzędzie – Sieć Badawcza Łukasiewicz – PIT (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:00 – 14:20 – Orać, czy nie orać? – spacer przez pola w poszukiwaniu odpowiedzi – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

14:00 – 14:30 – Pokaz konny „Lajkonie” (Strefa IV RWZH – Parkur)

14:15 – 14:30 – Pokaz siewu bezpośredniego w poplon siewnikiem Aurock 6000 RC – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:20 – 14:40 – Flora i entomofauna pasów kwietnych – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

14:30 – 14:45 – Pokaz brony talerzowej AKPIL GEPARD z ciągnikiem Basak 2110S – DEVISIONER (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:40 – 15.00 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w zbożach ozimych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

14:45 – 15:00 – Pokaz innowacyjnej maszyny do zbierania kamieni – USARYA Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:00 – 15:15 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w rzepaku ozimym – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

15:00 – 15:15 – Pokaz drona opryskowego w locie (z wodą) + dron multispektralny – IRONSKY (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:10 – 16:10 – Mini debata: Rolnictwo precyzyjne i drony w rolnictwie (Strefa Innowacji)

15:15 – 15:30 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w roślinach jarych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

15:15 – 15:30 – Pokaz skanowanie gleby i zautomatyzowanego pobierania prób glebowych – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:30 – 15:45 – Sposoby monitoringu szkodników i ochrony organizmów pożytecznych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

15:30 – 15:45 – Pokaz precyzyjnego siewu kukurydzy zmienną dawką bez nakładek na uwrociach – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:45 – 16:00 – Pokaz działania N-Testera – WODR w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

15:45 – 16:00 – Pokaz pielnika Bednar – technologia pielenia pielnikiem sterowanym kamerą i elektroniką – AGROHANDEL (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

17:00 – Zakończenie pierwszego dnia IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

 

Niedziela, 4 czerwca

9:00 – Otwarcie terenu targowego dla Odwiedzających, rozpoczęcie drugiego dnia IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

9:15 – 10:00 – Jak zaprezentować konia? – pokaz profesjonalnego przygotowania konia do wystawy (Strefa IV RWZH – Parkur)

9:30 – 10:30 – Mini debata: Aplikacja eDWIN oraz roboty w rolnictwie (Strefa Innowacji)

9:30 – 16:30 – Konkurs „Zielona energia – koło wiedzy” (Strefa Energia dla Rolnictwa)

9:30 – 16:30 – Konkurs „Środowisko i my” (Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich)

10:00 – 10:15 – Wręczenie nagród w konkursie KRUS: „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” (Scena Główna)

10:00 – 10:20 – Gleba z(w) profilu – jak zabiegi agrotechniczne wpływają na morfologię gleb – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

10:00 – 10:20 – Pokaz pracy maszyn leśnych takich jak: harwester i forwarder (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

10:00 – 10:30 – Pokaz koników polskich (Strefa IV RWZH – Parkur)

10:15 – 10:40 – Wręczenie nagród w konkursie CDR na najlepsze wydawnictwo jednostek doradztwa rolniczego (Scena Główna)

10:15 – 10:45 – Ogłoszenie wyników Konkursu Młodych Hodowców cieląt jałówek rasy HO Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu z siedzibą w Tulcach (Strefa IV RWZH – Ring)

10:20 – 10:40 – Orać, czy nie orać? – spacer przez pola w poszukiwaniu odpowiedzi – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

10:20 – 10:40 – Pokaz autonomicznego robota do siewu, pielenia i oprysków – FarmSystems (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

10:40 – 11:00 – Flora i entomofauna pasów kwietnych – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

10:40 – 11:00 – Pokaz mechanicznego odchwaszczania kukurydzy z możliwością oprysku roślin w rzędzie – Sieć Badawcza Łukasiewicz – PIT (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

10:40 – 12:40 – Blok wykładowy „Rolnictwo i technologia żywności” (Strefa Innowacji)

10:45 – 11:30 – Pokaz fittingu – profesjonalnego przygotowania bydła mlecznego do wystawy (Strefa IV RWZH – Przy hali bydła mlecznego)

10:45 – 13:00 – Prezentacja czempionów i wiceczempionów oraz Superczempiona IV RWZH Sielinko 2023; uroczystość wręczenia pucharów, nagród i dyplomów hodowcom królików, bydła mlecznego, bydła mięsnego oraz koni (Strefa IV RWZH – Ring)

11:00 – 11.20 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w zbożach ozimych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

11:00 – 11:20 – Pokaz siewu bezpośredniego w poplon siewnikiem Aurock 6000 RC – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

11:20 – 11:40 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w rzepaku ozimym – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

11:20 – 11.40 – Pokaz brony talerzowej AKPIL GEPARD z ciągnikiem Basak 2110S – DEVISIONER (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

11:40 – 12:00 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w roślinach jarych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

11:40 – 12:00 – Pokaz innowacyjnej maszyny do zbierania kamieni – USARYA Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

12:00 – Pokaz systemu AGREUS – pomiaru parametrów klimatyczno-glebowych jako narzędzia optymalizacji nawadniania, ochrony roślin i prac agrotechnicznych (Strefa Ogrodnictwa)

12:00 – 12:20 – Sposoby monitoringu szkodników i ochrony organizmów pożytecznych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

12:00 – 12:20 – Pokaz drona opryskowego w locie (z wodą) + dron multispektralny – IRONSKY (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

12:00 – 12:30 – Występ Parku Dzieje (Strefa IV RWZH – Parkur)

12:20 – 12:40 – Pokaz działania N-Testera – WODR w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

12:20 – 12:40 – Pokaz skanowanie gleby i zautomatyzowanego pobierania prób glebowych – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

12:40 – 13:00 – Gleba z(w) profilu – jak zabiegi agrotechniczne wpływają na morfologię gleb – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

12:40 – 13:00 – Pokaz precyzyjnego siewu kukurydzy zmienną dawką bez nakładek na uwrociach – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:00 – 13:20 – Orać, czy nie orać? – spacer przez pola w poszukiwaniu odpowiedzi – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

13:00 – 13:20 – Pokaz pielnika Bednar – technologia pielenia pielnikiem sterowanym kamerą i elektroniką – AGROHANDEL (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:00 – 14:00 – Mini debata: Rolnictwo precyzyjne i drony w rolnictwie (Strefa Innowacji)

13:20 – 13:40 – Flora i entomofauna pasów kwietnych – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

13:20 – 13:40 – Pokaz pracy maszyn leśnych takich jak: harwester i forwarder (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:40 – 14.00 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w zbożach ozimych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

13:40 – 14:00 – Pokaz autonomicznego robota do siewu, pielenia i oprysków – FarmSystems (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

13:40 – 14:00 – Wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” (Scena Główna)

14:05 – 14:25 – Wręczenie odznaczeń „Za długoletnią służbę” (Scena Główna)

14:30 – 14:50 – Rozstrzygnięcie konkursów na najciekawszą innowację i najciekawsze stoisko w branży związanej z produkcją rolniczą na Krajowych Dniach Pola Sielinko 2023 (Scena Główna)

14:00 – 14:15 – Pokaz mechanicznego odchwaszczania kukurydzy z możliwością oprysku roślin w rzędzie – Łukasiewicz – PIT (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:00 – 14:20 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w rzepaku ozimym – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

14:15 – 14:30 – Pokaz siewu bezpośredniego w poplon siewnikiem Aurock 6000 RC – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:20 – 14:40 – Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w roślinach jarych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

14:30 – 14:45 – Pokaz brony talerzowej AKPIL GEPARD z ciągnikiem Basak 2110S – DEVISIONER (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

14:40 – 15:00 – Sposoby monitoringu szkodników i ochrony organizmów pożytecznych – Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

14:45 – 15:00 – Pokaz innowacyjnej maszyny do zbierania kamieni – USARYA Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:00 – 15:15 – Pokaz działania N-Testera (Strefa Poletek Demonstracyjnych – Obok Strefy Innowacji)

15:00 – 15:15 – Pokaz drona opryskowego w locie (z wodą) + dron multispektralny – IRONSKY (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:15 – 15:30 – Pokaz skanowanie gleby i zautomatyzowanego pobierania prób glebowych – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:30 – 15:45 – Pokaz precyzyjnego siewu kukurydzy zmienną dawką bez nakładek na uwrociach – KUHN Polska (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

15:45 – 16:00 – Pokaz pielnika Bednar – technologia pielenia pielnikiem sterowanym kamerą i elektroniką – AGROHANDEL (Strefa Poletek Demonstracyjnych – W głębi pola)

17:00 – Zakończenie drugiego dnia IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

 

Ponadto, w sobotę i w niedzielę, dla odwiedzających przewidziano:

  • Kolekcja roślin uprawnych – ponad 800 poletek demonstracyjnych (Strefa Poletek Demonstracyjnych)
  • Pokazy sprzętu rolniczego (Strefa Poletek Demonstracyjnych, Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych)
  • Prezentacje ofert nowych środków produkcji i technologii dla produkcji rolniczej, ogrodniczej, na stoiskach branżowych (Strefa Innowacji, Strefa Poletek
  • Demonstracyjnych, Strefa Ogrodnictwa, Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych)
  • Warsztaty z lepienia pierogów z gęsiny połączonego z prelekcją na temat zdrowych nawyków żywieniowych organizowane przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi (Strefa IV RWZH)
  • Degustacja potraw z mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego (Strefa IV RWZH)
  • Bezpłatne konsultacje specjalistów (Ocena Wartości Użytkowej Bydła) oraz bezpłatne badanie pasz objętościowych na stoisku Polskiej Federacji Hodowców
  • Bydła i Producentów Mleka (Strefa IV RWZH)
  • Pokaz zwierząt: drób, bydło mięsne, bydło mleczne, konie, króliki (Strefa IV RWZH)
  • Degustacje produktów ogrodniczych z Wielkopolski (Strefa Ogrodnictwa)
  • Występy regionalnych zespołów muzycznych i tanecznych (Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich)
  • Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich – degustacja lokalnych i tradycyjnych produktów kuchni wielkopolskiej (Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich)
  • Prezentacja ogródka ziołowo-kwiatowego jako elementu dziedzictwa kulturowego wsi (Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich)

Program Dnia Młodego Rolnika.

9.30 – Rozpoczęcie trzeciego dnia IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023
9:30 – 15:00 – Lekcje pokazowe i warsztatowe dla uczniów:

  • Wpływ ochrony fungicydowej na występowanie chorób grzybowych w zbożach ozimych lub rzepaku ozimym
  • Sposoby monitoringu szkodników i ochrony organizmów pożytecznych
  • Pokaz N-testera
  • Pokaz mechanicznego odchwaszczania kukurydzy z możliwością oprysku roślin w rzędzie
  • Orać, czy nie orać? – spacer przez pola w poszukiwaniu odpowiedzi
  • Pokaz pielnika w kukurydzy z PIT Łukasiewicz
  • Flora i entomofauna pasów kwietnych
  • Gleba w profilu – jak zabiegi agrotechniczne wpływają na morfologię gleb?
  • Pokaz siewu bezpośredniego w poplon siewnikiem Aurock 6000 RC
  • Pokaz skanowania gleby i zautomatyzowanego pobierania prób glebowych
  • Pokaz precyzyjnego siewu kukurydzy zmienną dawką bez nakładek na uwrociach
  • Pokaz drona opryskowego w locie (z wodą) oraz pokaz drona multispektralnego
  • Mini debata eDwin,
  • Pokaz robotów,
  • Blok żywność:
    • „Nowoczesna technologia produkcji tradycyjnego sera”,
    • „Warzywa w lodach i gofrach”,
    • „Probiotyki i prebiotyki w produktach mleczarskich”,
    • „Surowce roślinne o aktywności antydiabetycznej”,
  • Rolnictwo precyzyjne,
  • Pokaz Kultur in vitro,
  • Warsztaty z kamerą,
  • Jak hodowla roślin zmienia rośliny uprawne – pokaz bioróżnorodności,
  • Porady w zakresie identyfikacji agrofagów i ochrony roślin,
  • Jak powstają chrupki kukurydziane dla zwierząt ?
  • Zarządzanie czasem,
  • Tworzenie innowacyjnego produktu – metoda design thinking,
  • Owady jadalne – trend XXI wieku czy jedzenie przyszłości ?
  • Pokaz lokomobili, ciągników i maszyn rolniczych,
  • Ogródek ziołowo-kwiatowy jako element dziedzictwa kulturowego wsi – pokaz połączony z degustacją herbat ziołowych
  • Pszczelarz – zawód przyszłości,
  • Tkactwo wiejskie,
  • Dawny wyrób masła i udój zwierząt,
  • Młócenie cepami, mielenie oraz rozdrabnianie ziarna,
  • Tworzenie i wykorzystanie kwiatów papierowych na wsi,
  • Robienie świec z wosku pszczelego,
  • Wyplatanie koszyków i innych przedmiotów z wikliny,
  • Rozpoznawanie owadów,
  • Wyrób kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej – produkt posiadający znak Chronione Oznaczenie Geograficzne,
  • Tworzenie biżuterii ludowej z korali, prezentacja regionalnych strojów weselnych,
  • Rozpoznawanie roślin zielarskich,
  • Warsztaty tańca,
  • Prezentacja bazy online: System Informacji o Gospodarce Żywnościowej (SIGŻ) tworzonej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa wsi,
  • Pierwsza pomoc – szkolenie
  • Suknia wydaje ludzkie obyczaje … Wielkopolskie stroje ludowe,
  • Ludowe przebieranki z warsztatem przebierania się w strój gospodyni z Dąbrówki Wlkp.
  • Programowanie aplikacji rolniczych ,
  • Rozpoznawanie roślin energetycznych – warsztaty,
  • Czytanie faktur za energię elektryczną,
  • Prezentacja urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii,
  • Szkodliwość gospodarcza najważniejszych gatunków nicieni
  • Znacząca rola krzemu organicznego w budowaniu odporności i ochronie roślin
  • Prezentacja drobiu ozdobnego,
  • Pokaz strzyżenia owiec,
  • Pokaz konny,
  • Państwowe Doradztwo Rolnicze – zapoznanie z ofertą i działalnością,
  • Działalność Instytutów działających na rzecz rolnictwa,
  • Prezentacja maszyn zewnętrznych lub naszych,
  • Pokaz stacji oceny opryskiwaczy,
  • Pokaz działania deszczowni.

12:00 – Pokaz systemu AGREUS – pomiaru parametrów klimatyczno-glebowych jako narzędzia optymalizacji nawadniania, ochrony roślin i prac agrotechnicznych
12:00 – 13:00 – Spotkanie uczniów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi
13:00 – 13:45 – Prezentacja sposobu oceny bydła
15:00 – 15:30 – Rozstrzygnięcie konkursu „Rolniczy QR kod” 15:30 – Zakończenie IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023.

Pobierz program w wersji do druku – pobierz (format: PDF, rozmiar: 111 kB)