JUBILEUSZ 35-LECIA MUZEUM

Jubileusz
Upalny poniedziałek, 15 lipca stał się tłem dla jubileuszowego spotkania w Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, w cieniu starych drzew, na dziedzińcu przed Domem Młynarza, celebrowano tą wyjątkową uroczystość. Dzień był wyjątkowy z wielu względów, obfitował we wzruszenia, wspomnienia i niezwykłe spotkania. Nie obyło się bez jubileuszowego tortu i niespodzianki muzycznej.

Podczas poniedziałkowego spotkania pod adresem muzeum oraz jego pracowników skierowano wiele wyrazów uznania, gratulacji, życzeń, ale także podziękowań za codzienną, nie zawsze łatwą pracę. Muzeum w Jaraczu to wyjątkowa przestrzeń, która od lat skupia ludzi pełnych pasji i zaangażowania, a jednocześnie stanowi pomost pomiędzy teraźniejszością i przeszłością. I tym razem wokół starego młyna zebrała się społeczność, która w różnych formach i na różnych polach wspiera pracę muzeum. I to także dzięki temu wsparciu muzeum może się rozwijać i spełniać swoją misję.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie na czele z dyrekcją, a także lokalnych władz z Rogoźna i Obornik, sołtys Jaracza, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów, organizacji, stowarzyszeń i lokalnych przedsiębiorstw. Wśród gości znaleźli się także byli kierownicy obiektu.

Publikacja
Podczas jubileuszu zaprezentowana została również nowa publikacja: OD OSADY MŁYŃSKIEJ DO MUZEUM, wydana specjalnie z okazji 35-lecia działalności Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Kilkadziesiąt stron albumu wypełniają przepiękne zdjęcia osady, okraszone opowieścią o jej początkach i historią powstawania muzeum. Prócz tego zawiera też wiele ciekawostek, opisy ekspozycji, wystaw plenerowych, a także informacje dotyczących oferty edukacyjnej i imprez organizowanych przez Muzeum Młynarstwa. Publikacja jest już dostępna w muzealnym sklepiku z pamiątkami.

Rys historyczny
Najstarsza pisana wzmianka o młynie w Jaraczu pochodzi z 1445 r. Na przestrzeni wieków osada wielokrotnie zmieniała właścicieli, a pod koniec XIX w. teren przeszedł w ręce niemieckie. W skład osady wchodził wówczas drewniany młyn napędzany kołem wodnym. Po przeprowadzeniu regulacji Wełny pod koniec XIX wieku na młyn zaadaptowano spichlerz, a na napęd dla nowego młyna wykorzystano turbinę Francisa. Na początku XX wieku osada z folwarkiem obejmowała 71 hektarów (w tym grunty orne, łąki, pastwiska i lasy), oprócz przetwórstwa zbożowego w folwarku zajmowano się także hodowlą bydła rasy holenderskiej. W 1924 r, młyn częściowo uległ spaleniu, a w 1926 roku został odbudowany. W 1933 roku właścicielami młyna zostali Lisa i Alfred Magdenz.

Po zakończeniu II wojny światowej osada młyńska wraz z folwarkiem przeszła na własność Skarbu Państwa, a następnie została oddana w dzierżawę – użytkownicy zmieniali się kilkukrotnie.

W latach 60-tych XX wieku młyn przejęła Gminna Spółdzielnia i użytkowała go do 1976 roku, wtedy to odbyły się ostatnie przemiały zboża.

Teren dawnej osady został przekazany Muzeum Narodowemu Rolnictwa w Szreniawie w 1981 r., prace nad odrestaurowaniem i zaadaptowaniem obiektów trwały do 1989 roku, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu.