PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚCI

15.08.2023 R. (WTOREK)

GODZ. 11.00-17.00

WSTĘP BEZPŁATNY

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza 15.08.2023 r. na imprezę plenerową „Przeszłość – przyszłości”, podczas której cofniemy się do wsi z przeszłości. W trakcie wydarzenia zostanie zaprezentowany tradycyjny obrzęd dożynkowy. Dożynki to tradycyjne polskie święto rolników, to czas, gdy społeczność wsi łączy się w święcie, dziękując za urodzaj i pracę, jaką włożono w zbieranie plonów. To ważne wydarzenie społeczne, które odbywa się zazwyczaj w okresie zbiorów, najczęściej w sierpniu lub wrześniu.

W tym roku przybliżymy dawny zwyczaj święcenia ziół w święto Matki Boskiej Zielnej. Pokażemy jak szykowano wianki z ziół, będzie też można przy ich wykorzystaniu stworzyć własną pracę artystyczną tworząc kolorową i efektowną ozdobę.

Nadarzy się okazja do spróbowania naparów ziołowych, potraw kuchni tradycyjnej i regionalnej, zakupu wyrobów twórców ludowych i rzemieślników. Nie zabraknie zabaw, warsztatów i konkursów z nagrodami dla najmłodszych.

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu wzbogaci wydarzenie licznymi konkursami, zabawami i bezpłatnymi porcjami degustacyjnymi potraw z mięsa drobiowego.

Zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody BOSMA JUMP MEETING SZRENIAWA 2023

W dniu imprezy prócz profesjonalnych zawodów jeździeckich Grand Prix KJ Fimmel Team o Puchar Wójta Gminy Komorniki odbędą się zawody finałowe dla publiczności Hobby Horse BOSMA HOBBY HORSE CUP 2023. To cykl zawodów dla dzieci i młodzieży, odbywających się w trzy soboty: 22 i 29 lipca oraz 5 sierpnia br. na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. W konkurencji zawodnik w trakcie „przejazdu”, trzyma kij z głową konia-kukiełką między udami skacząc przez przeszkody. Aby wygrać trzeba się postarać wykonać to bezbłędnie, uzyskując jak najlepszy czas.

ZAWODY FINAŁOWE Hobby Horse rozgrywane będą podczas trwania zawodów jeździeckich BOSMA JUMP MEETING SZRENIAWA 2023. W zawodach mogą brać udział dzieci i młodzież z przedziału wiekowego 4-18 lat.

zawody hobby horse

XVI Festiwal Sztuki Ludowej

Dużą atrakcją imprezy będą występy zespołów, krajowych i zagranicznych, biorących udział w jubileuszowym XVI Festiwalu Sztuki Ludowej organizowanym przez Towarzystwo „Poligrodzianie” i Politechnikę Poznańską. Podczas tegorocznej edycji przewidziane są występy zespołów:

• Alma Zahori Costa Rica – Kostaryka
  • Ballet Folclorico Raices Nuevas – Argentyna
  • Rangsagar Performing Arts – Indie
  • Inyamibwa Aerg – Rwanda
  • Bursa Uludag University Folk Dance Group – Turcja
  • Folk Dance Ensemble NEOGALAKTIKA – Ukraina
  • FLOUR D’INMOURTALO – Francja

Program imprezy

• występy zespołów w ramach XVI Festiwalu Sztuki Ludowej (m.in. z Ukrainy, Francji, Turcji, Argentyny, Indii)
  • prezentacja tradycyjnego obrzędu dożynkowego
  • konkursy i stanowisko Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu
  • zawody konne „Bosma Jumping Meeting”

oraz:

• stanowiska twórców ludowych
  • stanowiska interaktywne :

”Bukiety Matki Boskiej Zielnej”

”Obrazy ziołami malowane”

Festiwal Sztuki Ludowej

PATRONAT MEDIALNY

LOGo TVP3

Koleje Wielkopolskie logo

Dojazd do Muzeum:

• pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
  • autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.