PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH UMOWY NR 13/I/2022/RZM/NIMOZ
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie otrzymało dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa na realizację projektu pn. „Zakup kolekcji jednośladów i silników związanych z motoryzacją wsi polskiej po II Wojnie Światowej”.
Przedmiotem projektu jest zakup kolekcji złożonej z 8 motocykli i motorowerów, 8 silników motocyklowych oraz 7 silników motorowerowych związanych z motoryzacją wsi polskiej po II Wojnie Światowej. Kolekcja ta jest uzupełnieniem zbiorów tego typu posiadanych już przez nasze muzeum. Wśród elementów kolekcji najbardziej cenny jest minizbiór wczesnych przedstawicieli rodziny mopedów polskiej produkcji marki „Komar”. Mopedy z Bydgoszczy zdominowały indywidualny transport wiejski od lat 60. XX wieku aż po schyłek tego stulecia, będąc jednocześnie prawdziwie egalitarnym środkiem transportu. Do ciekawszych elementów kolekcji należą także czechosłowacki motorower „Babetta”, polska motorynka Romet „Pony” 301 oraz pięknie zachowana NRD-owska MZ 250 TS. Wśród zakupionych silników wyróżnić można niemiecki silnik DKW RT125 – „praojca” wszystkich polskich silników motocyklowych po II wojnie światowej. Warto dodać, że ze względu na swoje walory konstrukcyjne silnik ten posłużył za wzór do konstrukcji napędów motocyklowych na całym świecie, od USA po ZSRR czy Japonię i był kopiowany nawet przez tak zasłużonych producentów motocykli jak amerykański Harley-Davidson czy angielska BSA. W zespole silników motocyklowych uwagę zwracają także napędy produktów Warszawskiej Fabryki Motocykli, w tym niezwykle udanego polskiego skutera marki Osa, a także najdalej idąca konstrukcyjnie modernizacja motoru DKW – silnik W2 Wiatr, zaprojektowany przez wybitnego polskiego konstruktora motoryzacyjnego inż. Wiesława Wiatraka.
Wartość dofinansowania: 51 816,00 zł
Całkowita wartość zdania: 64 770,00 zł
Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”