Aktualności Jaracz

Sprzątanie rzeki Wełny

Data 19.10.2024

Godzina od 10:00 do 18:00

Dnia 19 października 2024 roku już kolejny raz pragniemy zorganizować w naszym muzeum przy współpracy z lokalnymi firmami kajakowymi i wsparciem miasta Rogoźno oraz Oborniki sprzątanie rzeki Wełny.

Cel.

Impreza ma za zadanie uświadamianie jak istotnym aspektem jest dbanie o środowisko naturalne i jego czystość. Podczas jej trwania głównym punktem jaki nam przyświeca jest chęć oczyszczenia na tyle na ile będzie to możliwe wody oraz brzegów rzeki ze śmieci. Poprzez pogadanki oraz warsztaty pragniemy poruszać tematy związane z ekologią i działaniami jakie mogą przyczynić się dla dobra naszej planety.

Przebieg wydarzenia.

Rano o godzinie 9.00 wszystkie chętne osoby, wcześniej zgłoszone telefonicznie (530 160 919) bądź mailowo w muzeum (jaracz@muzuem-szreniawa.pl) spotykają się przed domem młynarza. Wtedy to we współpracy z lokalnymi firmami kajakowymi poszczególne osoby zostaną przewiezione na miejsce startu.

Każdy z uczestników otrzyma od muzeum pakiet składający się z rękawiczek jednorazowych oraz worków na śmieci czy tez chwytaków.

Osoby ruszające w trasę zostaną poinformowane o zasadach zachowywania się na kajakach i formach sprzątania rzeki. Do udziału w imprezie zachęcamy osoby, które pływają na kajakach bądź też czują się swobodnie na wodzie. Uczestnicy odpowiadają za siebie i swoje zdrowie podczas płynięcia rzeką.

Koniec pierwszego odcinka trasy będzie miał miejsce w naszym muzeum, drugi na przystani w Obornikach.

Dodatkowo w wydarzeniu mogą wziąć udział osoby chętne, które nie chcą płynąć, ale spacerować wzdłuż rzeki i zbierać śmieci.

Chętne osoby, po spływie w ramach podziękowania będą mogły skorzystać z ciepłego posiłku na miejscu w muzeum w Jaraczu.

W tym dniu na terenie muzeum o godzinie 12.00 do 13.00 odbędą się warsztaty ekologiczne w wiacie przy rzece dla dzieci.