Wystawa czasowa: „Historia kołem się toczy”

Zapraszamy serdecznie na wystawę czasową zatytułowaną „Historia kołem się toczy” – prezentującą modele pojazdów konnych z kolekcji Pana Zygmunta Karga. Ekspozycja umieszczona jest w Pawilonie nr 1 i dostępna będzie do 30 października br.

Koło wynalezione w połowie IV tysiąclecia p.n.e. okazało się epokowym wynalazkiem, który odmienił oblicze transportu i naszej historii. Pierwsze wyobrażenia wozów na kołach tarczowych pochodzą właśnie z tego okresu.

W przeciągu wieków udoskonalano konstrukcje konnych pojazdów, a one same oddziaływały na różne dziedziny życia – wojskowość, pracę, komunikację, technikę, a także rozrywkę.

W II połowie XIX w. powoźnictwo osiągnęło szczytowy etap swojego rozwoju. Wpłynęła na to rozbudowa utwardzonych dróg, a także rozwój hodowli koni. To właśnie na wiek XIX przypadał największy rozkwit rzemiosła i firm powoźniczych, któremu kres położyła II wojna światowa i rozwój motoryzacji.

Zgromadzone na wystawie modele w miniaturze prezentują zarys historii powoźnictwa oraz kunszt rzemieślników wykonujących pojazdy konne.

Zapraszamy więc w podróż przez ulice dawnych miast epoki przedindustrialnej, przez pola i piaszczyste wiejskie drogi. Zapraszamy do miniaturowego świata powozów, które na polskich drogach turkotały jeszcze sto lat temu. Zapraszamy na opowieść o pojazdach, ale też o ludziach w nich podróżujących i związaną z tym obyczajowością.

Twórca tej unikatowej kolekcji modeli to mieszkaniec Stargardu, modelarz, pasjonat i znawca rzemiosła powoźniczego – Zygmunt Karg. Modelarstwem i majsterkowaniem pasjonuje się od dzieciństwa, ale budową modeli pojazdów konnych zdecydował się zająć po przejściu na emeryturę w 2002 r.

Pan Zygmunt buduje je w skali 1:10, wzorując się na oryginalnych egzemplarzach lub ich dokumentacjach. Modele wykonane są metodą rzemieślniczą. Stosuje on materiały jak najbardziej zbliżone do tych, z jakich się konstruuje oryginalne pojazdy.

W realizacji hobby pomocne okazały się: wykształcenie techniczne, praca z rysunkiem technicznym, a także wyobraźnia przestrzenna.

Kolekcja liczy ponad 50 modeli, zawiera pojazdy spacerowe, wyjazdowe, karety podróżne, reprezentacyjne, pojazdy sportowe i specjalistyczne.

Pojazdy te często wykorzystywano w różnych rolach, ale też do tych samych ról wykorzystywano różne pojazdy. Bowiem o wyborze właściwego rodzaju tzw. „czterech kółek” decydowała wszechobecna etykieta i status społeczny podróżnych.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy. (abm)

Drewniane koło. Na obwodzie umieszczone miniatury powozów konnych.
Zygmunt Karg trzyma w rękach jeden ze swoich modeli. W tle widok pracowni modelarskiej.