Melioracje/ Land reclamation (7)

Wystawa jest jedyną w Polsce ekspozycją ilustrującą niezwykle ważne dla rolnictwa zagadnienie melioracji gruntów. Temat przedstawiono w kilku działach: melioracje w Starożytności, historia melioracji w Polsce, spółki wodne, pionierzy melioracji w Polsce i historia techniki melioracji wodnych. Na wystawie zastosowano nowoczesną narrację. Treści merytoryczne ukryto na planszach w zamykanych ekspozytorach i opatrzono intrygującymi tytułami, np.:, Co ma tygrys do wielbłąda?, Mokra robota, czy Hydro pionierzy. Na ekspozycji zaprezentowanych jest wiele ciekawych modeli budowli wodnych: mnich drewniany, koło do podnoszenia wody, akwedukt, wiatrak czerpakowy z Orłowa, deszczownia Szczepkowskiego. Edukacyjne walory mają makiety przedstawiające różne sposoby osuszania gruntów uprawnych. Zostały one wykonane na podstawie ilustracji z dziewiętnastowiecznej literatury. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 60 eksponatów ze zbiorów Muzeum. Największym atutem wystawy są unikatowe obiekty pochodzące jeszcze z XIX wieku, w tym drewniana rura melioracyjna z około 1860 roku i licząca sobie 120 lat drewniana przepompownia wody z Kartuz o napędzie ręcznym. Interesująca jest kopia pogłębiacza belgijskiego do drenowania kreciego wykonana w skali 1:1 na podstawie katalogu maszyn firmy Cegielskiego w Poznaniu z 1859 r. Na wystawie zgromadzono kolekcję specjalistycznych, ręcznych narzędzi do prac melioracyjnych: rynienkowate łopaty, haki do układania rurek drenarskich i szufelki do oczyszczania rowów. Z przełomu XIX i XX w. pochodzą dwa dębowe, okute młoty służące do wbijania pali przy budowlach wodnych. W celu poszerzenia wiedzy zwiedzający mają możliwość obejrzenia na ekspozycji archiwalnych filmów i zdjęć ze zbiorów Muzeum. Dla polepszenia komfortu odbioru część szerokich dotychczas schodów przeznaczono na wygodne siedziska dla widzów.

/Dorota Matela/