Agrolotnictwo/ Agricultural aircraft (19)

Wystawa stała „Agrolotnictwo” jest jedną z najdłużej istniejących wystaw w szreniawskim muzeum. Od jednego samolotu CSS-13 w wersji rolniczej pozyskanego w 1968 roku, w ciągu niespełna 50 lat do kolekcji dołączono kolejne siedem samolotów, śmigłowiec, żuraw załadowczy, stanowisko do badania rozkładu środka chemicznego za śmigłem, różnego typu zbiorniki na chemikalia oraz dysze rozpryskowe i atomizery, mapy lotnicze, proporczyki, odzież roboczą i wiele innych obiektów związanych z agrolotnictwem, które w większości możemy podziwiać we wnętrzu pawilonu.

Wystawę „Agrolotnictwo” podzielono na dwie części: wewnętrzną – w pawilonie St-2 i plenerową – na placu pomiędzy budynkami spichlerza i gorzelni. We wnętrzu umiejscowiono najstarszy i zarazem najcenniejszy eksponat: samolot CCS-13 o konstrukcji drewnianej krytej płótnem. Również tutaj zaprezentowano grupę lotniczych zbiorników na chemikalia. Część z nich posiada dodatkowe oprzyrządowanie w postaci pomp do cieczy lub rozrzutników do chemikaliów pylistych. Na mapach lotniczych przedstawiono najpopularniejsze trasy przelotów polskich ekip agrolotniczych do Afryki oraz przykładowe zdjęcia z ich pracy. Zaprezentowano również afrykańskie rośliny: trzcinę cukrową i bawełnę, na plantacjach których polskie samoloty wykonywały najwięcej lotów. Tuż obok zaprojektowano część teoretyczną ekspozycji. W tym miejscu można zapoznać się z różnorodnością tej specyficznej dziedziny lotnictwa, zrozumieć złożoność procesu właściwego opylania i opryskiwania upraw oraz zobaczyć przykładowe typy dysz rozpryskowych i atomizerów. Całość uzupełniono fotografiami i oryginalną dokumentacją techniczną płatowców. W specjalnej gablocie znajduje się oryginalna flaga państwowa przekazana Agrolotnictwu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na ekspozycji zewnętrznej umiejscowiono pozostałe samoloty: PZL-101 Gawron, An-2R, PZL-104 Wilga 35, Let L-200D Morava, M-15 Belphegor, M-18 Domader, PZL-106 Kruk BR, śmigłowiec Mi-2R, a także ładowarkę czerpakową i samobieżny przyrząd do badania aparatury służącej do nawożenia mineralnego. Ustawione obok siebie obiekty muzealne, w łatwy sposób pozwalają na przedstawienie rozwoju technologicznego konstrukcji lotniczych, od tych najprostszych po najnowocześniejsze.

Szreniawska wystawa jest jedyną w kraju przedstawiającą w sposób kompleksowy historię, rozwój i osiągnięcia agrolotnictwa. Oprócz sprzętu latającego ukazuje charakterystyczne zespoły aparatury rolniczej, oryginalną dokumentację, informacje ogólne o agrolotnictwie i wiele fotografii z pracy agrolotników w Polsce i na całym świecie. Pozwoli upamiętnić dokonania polskiego przemysłu lotniczego, instytucji badawczych i przedsiębiorstw wykonujących usługi. Jest również największą ekspozycją w kraju dotyczącą lotnictwa rolniczego.

/Przemysław Jankowski/

Agrolotnictwa hala i dwupłatowiec

OBIEKTY Z AUDIODESKRYPCJĄ:

Samolot CSS-13 to jednosilnikowy dwupłat o drewnianej konstrukcji przystosowany do zadań agrolotniczych. Samolot składa się z podłużnego kadłuba zakończonego statecznikami – pionowym i poziomym, skrzydeł górnych i dolnych oraz śmigła z przodu kadłuba ...

Koniecznie obejrzyj: