królik popielniański

Materiały do tematu „Przedszkolaki karmią zwierzęta”

Tradycyjne żywienie zwierząt Tradycyjne żywienie zwierząt polega na wykorzystywaniu pasz wyprodukowanych przede wszystkim we własnym gospodarstwie. Najcenniejszą dla zwierząt paszę soczystą stanowią zielonki (trawy z łąk lub z roślin zielonych uprawianych na polu). Jest to pasza stosunkowo tania, dostarczająca wszystkich składników pokarmowych, a przy tym dietetyczna. W okresie letnim i jesiennym zwierzęta są wypasane na…

ozdoba pająk

Materiały do tematu „Magiczna wieś. Zwyczaje, obyczaje, wierzenia praktykowane na wsi na przełomie XIX i XX w.”

Poprzednie Następne Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia Z łac. vigilia, czyli „czuwanie”, „straż” bądź vigilare – „czuwać”. Wigilia jest czasem poprzedzającym wszystkie ważniejsze święta religijne. Najuroczyściej obchodzoną jest Wigilia Bożego Narodzenia będąca początkiem roku słonecznego, wegetacyjnego i rozpoczynająca tradycyjny ludowy rok obrzędowy. Wprowadzona została do kalendarza liturgicznego w VI w. Mimo, iż odnaleźć w niej…

Pismo ręczne

Materiały do tematu „Gęsim piórem pisane”

Pismo ręczne 1 Spotkanie ma na celu bliższe zapoznanie się najmłodszych uczestników ze znajomością pisania z wykorzystaniem zasad kaligrafii, które w dzisiejszych czasach nie są już wcale stosowane. Podobnie jak pióra wieczne nie wspominając już o gęsich piórach. Celem jest także zapoznanie uczestników z historią pisma na świecie od czasów najdawniejszych kiedy to pismo było…

stylizowana izba kuchenna w szreniawskiej zagrodzie

Materiały do tematu „W wiejskiej zagrodzie”

Pod koniec drugiej połowy XIX w. zagroda wiejska składała się z kilku budynków drewnianych lub murowanych o różnym przeznaczeniu. Najważniejsze z nich to dom mieszkalny, stodoła oraz pomieszczenia na inwentarz żywy (chlew, obora i stajnia w jednym lub w osobnych budynkach). Często spotykane są także dobudówki do budynków głównych, np. tzw. drewniki czy szopy o…

chleby w piecu

Materiały do tematu „Od ziarenka do bochenka”

Wypiek chleba Tradycyjnie podstawowym pożywieniem ludności wiejskiej był chleb, wytwarzany w gospodarstwie domowym na potrzeby całej rodziny. Pokazy wypieku chleba, odbywające się podczas imprez muzealnych w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie przeprowadzane są w dwóch zabytkowych, wolnostojących piecach chlebowych. Pierwszy piec, pochodzi z miejscowości Górki k. Trzebawia, woj. wielkopolskie i został zrekonstruowany w 1980 roku.…

wycinanka las

Materiały do tematu „W świecie wycinanek”

Wycinanka ludowaWycinanka ludowa powstała w XIX wieku i rozwinęła się jednocześnie w kilku regionach Polski środkowej i wschodniej. W tym okresie w oknach wiejskich chałup zawisły papierowe firanki wycinane w misterne wzorki. W literaturze przyjmuje się, iż to właśnie one zapoczątkowały sztukę zdobienia domostw wycinankami. Istotnym czynnikiem było także pojawienie się w latach 50. XIX…

Pole kwitnącego lnu

Materiały do tematu „Od rośliny do tkaniny”

Pole kwitnącego lnu Włókiennictwo to jedna z najstarszych dziedzin produkcyjnej działalności człowieka. O jego długiej historii i powszechności świadczą liczne wykopaliska archeologiczne w postaci trzepaczek do lnu, wrzecion, motowideł, fragmentów krosien tkackich, czółenek, przęślic i przęślików. Ryciny przedstawiają scenki rodzajowe związane z tkactwem nawet z okresu starożytnego Egiptu.   Wytwórczość włókiennicza była podstawową gałęzią przemysłu…