Z GARAŻU JANUSZA CHLASTY – WIEŚ I ROLNICTWO
WYSTAWA CZASOWA
wrzesień-listopad 2023 r.
W 2023 r. przypada 10. rocznica śmierci niezwykle uzdolnionego fotografa, dokumentalisty wielkopolskiej wsi – Janusza Chlasty. Wystawa jego prac ukazuje wieś polską lat 60.-90. ubiegłego wieku – zatem wieś, której już nie ma. Transformacja ustrojowa w 1989 r., wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej, wejście Polski do Unii Europejskiej, zastosowanie na szeroką skalę monokultur w uprawach czy hodowli przemysłowej zwierząt, znacznie zdynamizowały tempo przemian polskiej wsi.
Zdjęcia Janusza Chlasty-fotografa – samouka, są dokumentacją przemian zachodzących na wsi polskiej oraz równocześnie zapisem świata, który za kilka lat zacznie odchodzić w zapomnienie. Związany z redakcjami wielkopolskich gazet Janusz Chlasta przemierzył Wielkopolskę wzdłuż i wszerz, uwieczniając na kliszy aparatu ważne wydarzenia, takie jak dożynki, czy wizyty działaczy partyjnych, ale również codzienność polskiej wsi. To właśnie te zdjęcia, pokazujące zwykłe, codzienne zajęcia, są znakiem czasu i zapisem wsi, która odeszła.
Kadry zaprezentowane na wystawie najlepiej oddają bezpowrotnie miniony klimat polskiej wsi oraz uwidaczniają proces jej przemian: niewidocznych i nieuchwytnych dla fotografa i mieszkańców, dostrzegalnych dopiero po upływie lat. Wystawa prezentuje wybór zdjęć, na których Janusz Chlasta uchwycił symbole/znaki symptomy zmian: z widocznymi maszynami rolniczymi, symbolizującymi postępującą mechanizację oraz ukazujące relikty przeszłości, np. przydomową hodowlę drobnego inwentarza. Fotografie w miarę możliwości zostały opisane miejscem wykonania zdjęcia i datą, co jeszcze bardziej uwidacznia, jak (stosunkowo) niedawno wyglądała polska wieś i jak bardzo się zmieniła.
Wystawa jest częścią cyklu Festiwal fotografii – Z garażu Janusza Chlasty. Prezentowana będzie do końca listopada 2023 r. Można ją oglądać w parku muzealnym (za placem głównym).






