WYSTAWA „ZOFIA RYDET –WIEŚ BEZ FILTRA”

9 LIPCA – 10 PAŹDZIERNIKA
pawilon 1 – wystaw czasowych

Zofia Rydet była i jest jedną z najbardziej interesujących polskich artystek. Prezentowane na wystawie fotografie, w większości pochodzą z najobszerniejszego stworzonego przez nią cyklu zatytułowanego „Zapis socjologiczny”. Rozpoczęła go w wieku 67 lat i w ramach tego projektu wykonała około 27 tysięcy zdjęć w ponad 100 polskich wsiach i miastach. 

Są to fotografie prezentujące wnętrza mieszkalne – sprzęty gospodarstwa domowego, meble, przedmioty codziennego użytku, elementy wystroju, dekoracje. W tym uniwersum znajduje się człowiek – usadzony, upozowany przez autorkę.

W pierwotnym założeniu fotografki celem była archiwizacja wnętrz domów. Fascynowały ją wystroje mieszkań, które reprezentowały gusta, poglądy polityczne, stosunek do wiary oraz zainteresowania mieszkańców.  I choć inwentaryzacja obiektów stanowi część cyklu, to jednak Zofia ostatecznie zauważyła, że pomimo szerokiego kadru, nagromadzenia szczegółów, to ludzka postać przykuwa uwagę. Człowiek – nawet upozowany w pozoru neutralne pozycje i umieszczony na bardzo bogatym w szczegóły tle, dominuje na zdjęciu, a jego spojrzenie wybija się spośród masy nagromadzonych przedmiotów.

Przez wystawę prowadzą trzy ścieżki.

  • Pierwsza ścieżka prezentuje fotografie pochodzące z najobszerniejszego przedsięwzięcia fotograficznego Zofii Rydet – Zapis socjologiczny. Fotografie zostały tu podzielone w tematyczne grupy – zainspirowane cyklami wykonanymi przez samą Rydet. Prezentują życie wsi polskiej w latach 1978-1990.

 

  • Druga to powieść o życiu i twórczości jednej z najzdolniejszych polskich fotografek oraz jej pracy nad wieloletnim projektem poświęconym polskiej wsi jakim był Zapis socjologiczny.

 

  • Trzecia prowadzi zwiedzających ku interaktywnym przestrzeniom, w których zdjęcia Zofii Rydet uzupełnione zostały przez obiekty ze zbiorów Muzeum. To miejsca gdzie możemy stać się bohaterami zdjęć, zanurzyć się w uwiecznionym na fotografiach świecie. Czekają tu także stoliki, na których zebraliśmy ciekawostki o wybranych przedmiotach dnia codziennego. Zostawiliśmy tam także pytania, które mamy nadzieję, zainspirują wszystkich do snucia wspomnień i przemyśleń.

Mamy nadzieję, że wędrówka przez wystawę będzie dla zwiedzających podróżą w czasie do wsi lat 80. Dla wielu, z pewnością, czasem wspomnień dzieciństwa i lat młodości, dla innych okazją do poznania świata który minął. Liczymy, że będzie to wyprawa, która pobudzi wszystkich do refleksji.

 

Zespół kuratorski:

Anna Barłóg-Mitmańska, Agnieszka Floryszczak, Damian Wiórek