JESIEŃ NA WSI nadchodzi

JESIENNE POKAZY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Jesień to czas, kiedy zaczyna się szkoła, a na wsi intensywna praca związana z przetwórstwem zebranych plonów i przygotowaniami do zimy. Tradycyjnie już z początkiem jesieni zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do Muzeum na interaktywne pokazy wiejskich prac. W dniach od 9 do 23 października 2024 roku uczniowie będą mieli możliwość przyjrzenia się zabytkowym maszynom i wzięcia czynnego udziału w omłotach zbóż oraz wyrobie przetworów warzywnych i owocowych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zakupów na kiermaszu rękodzieła ludowego oraz poczęstunek w postaci gorącej herbaty podczas przerwy na posiłek.

Jak co roku przygotujemy stanowiska prezentujące tradycyjne prace jesienne w gospodarstwie rolnym:

• młócenie cepami i młocarniami ręcznymi
  • młócenie młocarnią szerokomłotną napędzaną lokomobilą
  • czyszczenia ziarna przy użyciu tradycyjnych metod
  • przemiał i tłuczenie ziarna na żarnach i stępach
  • parowanie owoców, wyrób kompotów i powideł
  • kiszenie ogórków i kapusty
  • suszenie owoców, warzyw i grzybów
  • laboratorium oceny nasion
  • śrutowanie zboża za pomocą śrutownika kieratowego i pracy wołów w kieracie.

Ceny biletu wstępu na pokazy i do Muzeum:

• dzieci i młodzież szkolna – 30 zł od osoby
  • opiekunowie grup mają wstęp bezpłatny.

Przy okazji zachęcamy do skorzystania z dodatkowej atrakcji:

• grupowy przejazd bryczką zaprzężoną w konie – opłata 5 zł od osoby, na bryczkę jednorazowo wchodzi 12 osób, wymagana wcześniejsza rezerwacja, w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych  przejazd nie odbędzie się.

Zapisy:

• obowiązuje wcześniejsze telefoniczne zgłaszanie grup od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu 61 810-76-29, wew. 21 lub 18
  • dla komfortu uczestników jedna grupa może liczyć do 25 osób
  • prosimy o punktualne przybycie, godzina zapisu jest godziną gotowości grupy do wejścia na pierwsze stanowisko
  • informacje o dodatkowych usługach gastronomicznych pod numerem telefonu: 725 710 516.

Na zapoznanie się ze wszystkimi stanowiskami grupa potrzebować będzie około 2,5 – 3 godzin (łącznie z 25 minutową przerwą śniadaniową). Z uwagi na to, że większość pokazów odbywać się będzie na świeżym powietrzu, zwracamy się z prośbą o stosowny do pogody ubiór dzieci oraz wygodne, nieprzemakalne obuwie (rosa).

Serdecznie zapraszamy!