XX JARMARK WIELKANOCNY

W SZRENIAWIE

 

1-2 KWIETNIA 2023 R.

GODZ. 11.00-17.00

jarmark wielkanocny

Corocznym, wiosennym zwyczajem Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w godzinach 11-17. Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych z tradycjami świąt Wielkiejnocy. Podczas imprezy będzie można przyjrzeć się pracy twórców ludowych i rzemieślników z różnych regionów Polski oraz zakupić ich wyroby, takie jak palmy, pisanki, koszyczki, rzeźby, hafty, biżuterię czy tradycyjne produkty spożywcze. Na jarmarku przypominamy zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz wiosną.

Jarmark_plan
Jarmark_program

DODATKOWE KASY BILETOWE

W dniu Jarmarku Wielkanocnego zostaną uruchomione dodatkowe kasy, w których będzie można zakupić bilet wstępu na wydarzenie. Dla osób posiadających bilet zakupiony przez stronę internetową otwarte będzie wejście boczne (niedaleko wejścia głównego). Kliknij w ikonę KUP BILET aby przejść do zakupu online by uniknąć kolejek do kasy.

PROMOCJA NA BILETY WSTĘPU!

Dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup biletów ONLINE (ToBilet) obniżamy cenę za bilet normalny do 14 zł (+prowizja 0,56 zł)!

Dotyczy tylko Jarmarku Wielkanocnego.

baner Tobilet

W sobotę na Jarmarku zagra kapela Odloty grająca polską muzykę tradycyjną oraz balfolk.

Improwizują i rozszerzają folkowe standardy oraz wykorzystują nietypowe połączenie instrumentów (akordeon, wiolonczela, baraban).

Repertuar taneczny kapeli stanowią polskie tańce, min: mazurek, polka, walczyk, kujawiak, wiwat oraz tańce bretońskie, min: andro, koło cyrkasyjkie, chapelloise, scottishe, francuska mazurka i bouree.

https://www.teofilzkatowic.com/kapela-odloty

Skład zespołu to:

Ewa Szymczak – Absolwentka Poznańskiej Akademii Muzycznej (2020 r.) w klasie wiolonczeli. Piotr Rogaliński – Bębnista, zajmuje się działaniami na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. Teofil Pawłowski – Akordeonista, muzyk i nauczyciel akordeonu dla dorosłych.”

Odloty bieg fot Mikromomenty
fot. Mikromomenty Marianna Łakomy

W niedzielę zapraszamy na plac folwarczny na pokaz „Tarpanem do Święconki”

O pełnych godzinach uruchomimy nasze zabytkowe samochody marki Tarpan.

Katarzyna Bosacka jurorem konkursu „Na Wielkanocnym Stole 2023” oraz gościem Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie

Podczas eventu fani Katarzyny Bosackiej będą mogli zakupić jej najnowszą książkę „Obiad za mniej niż pięć złotych na osobę” z autografem autorki, która przekonuje, że tani obiad to nie tylko kartoflanka na smalcu czy makaron ze śmietaną. Można gotować smacznie, różnorodnie i tanio, trzeba tylko wiedzieć jak! Zupa orzechowa, jagodowe leniwe, kurczak po koreańsku, pierogi lwowskie, aromatyczne curry, zaskakujący koreański makaron ze smażonym ogórkiem i sezamem to tylko kilka przykładów ze 100 przepisów opracowanych przez Katarzynę Bosacką specjalnie na potrzeby tej książki. Jak dodaje sama autorka – nie ma takiej pozycji na rynku! Nie ma książki tak różnorodnej – wiele przepisów dla mnie samej było kulinarnym odkryciem. Zarówno mięsożercy jak i wegetarianie, a nawet weganie, znajdą w niej coś dla siebie – wystarczy nieznacznie zmodyfikować przepisy.

Zgłoszenia i regulamin konkursu

Wielkopolski wielkanocny stół bogaty jest w regionalne przysmaki, m.in. słodkie wypieki takie jak mazurki, serniki, czy baby wielkanocne, ale również pasztety czy mięsiwa, np. szynka gotowana lub w cieście, schab  pieczony.

Do konkursu zgłaszać można potrawy i wypieki, które są dostępne w ofercie gastronomicznej w sposób ciągły lub sezonowy. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: Pasztety i mięsiwa (w tym mięsne pasztety z dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, jagnięciny, królików i inne) oraz Wielkanocne wypieki (serniki, mazurki, baby i inne).

Mieszkańcy regionu często korzystają z tradycyjnych przepisów, które są w rodzinnych archiwach od pokoleń, ale również coraz częściej sięgają do oferty lokalnej gastronomii i producentów. Chcemy wybrać najlepsze produkty, które dostępne są w Wielkopolsce, a szczególne w powiecie poznańskim. Te w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych, przysmaki przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich, ale także potrawy i wypieki wytwarzane przez regionalnych rzemieślników i producentów.

Do pobrania:

Regulamin konkursu.pdf [469 KB]

Formularz zgłoszeniowy.docx [29 KB]

Wspomnienia z zeszłorocznego Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie.

 

ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA W JARMARKU WIELKANOCNYM – INFORMACJA DLA WYSTAWCÓW

https://muzeum-szreniawa.pl/zgloszenia-uczestnictwa-w-jarmarku-wielkanocnym-dla-wystawcow/

Dojazd do Muzeum:

  • pociąg Kolei Wielkopolskich z Dworca Głównego i przystanku Dębiec – podróż trwa ok. 20 min (przystanek Szreniawa znajduje się tuż przy Muzeum)
  • autobusy – 703, 705, 707 z Górczyna – dojazd do Szreniawy trwa ok. 20 minut, dotarcie do Muzeum dodatkowe 5 – 6 minut.

Uwaga!

Impreza biletowana https://muzeum-szreniawa.pl/bilety/

W ramach oferty promocyjnej na przejazd pociągiem Kolei Wielkopolskich, w dniu 2 kwietnia, w którym odbywać się będzie Jarmark Wielkanocny w Muzeum w Szreniawie, obowiązuje „przejazd za piątaka” według załączonego rozkładu czyli bilet w obie strony za 5 zł („W dniu 2 kwietnia oprócz pociągów regularnego kursowania uruchomione zostaną 2 dodatkowe pociągi w relacji Poznań Gł. – Szreniawa – Poznań Gł.”)

Ponadto posiadacze biletu „Wspólny Bilet Samorządowy” ważnego w dniu przybycia do Muzeum, uprawnieni są do zakupu ulgowego biletu wstępu do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Koleje Wielkopolskie logo

Zrób to sam!

PALMA WIELKANOCNA

W Niedzielę Palmową, na tydzień przed świętami Wielkanocnymi, w kościołach święci się palmy. Obrzęd ten odbywa się na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wraz ze swoimi uczniami przybył on na święto Paschy na osiołku i witany był przez tłumy ludzi wołających: Hosanna i rzucających mu na drogę gałązki oliwne i palmowe.
Palma wielkanocna składa się z zielonych gałązek leszczyny, wierzby, cisu, sosny, jałowca lub bukszpanu. Zielone gałązki są symbolem odradzającego się życia i witalności. Palmę zdobi się suszonymi lub papierowymi kwiatami oraz wstążkami. Sposób przystrojenia, dodatki i wielkość palm różnią się pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Najwspanialsze okazy palm potrafią osiągać wysokość nawet 2-3 metrów. Kiedyś wierzono, że poświęcona w Niedzielę Palmową palma ma magiczną moc obrony przed wszelkim złem i nieurodzajem oraz zapewnia pomyślność, zdrowie i bogactwo.

Każdy może zrobić swoją własną, niepowtarzalną palmę. Ozdobne wstążki i dodatki to kwestia gustu i fantazji. Zaletą własnej palmy jest to, że można ją przyozdobić w ulubionym przez siebie kolorze.

Do wykonania palmy wielkanocnej będziesz potrzebować:
– patyka drewnianego (może być pałeczka do sushi)
– zielonych gałązek (najlepiej bukszpan i wierzbowe bazie-kotki)
– kilku cienkich drucików
– kolorowej krepy
– nożyczek

Zobacz krok po kroku, jak wykonać palmę wielkanocną w domu.

PATRONAT MEDIALNY

 

WSPÓŁPRACA

Koleje Wielkopolskie logo

Galeria zdjęć