godz. 10.00 – 16.00
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 15 grudnia 2024 r. w godzinach 10.00 – 16.00. Jarmark ma głównie charakter handlowy, dzięki czemu zwiedzający będą mogli zakupić produkty związane z tradycją bożonarodzeniową oraz pamiątki od drobnych wystawców czy rękodzieła wykonane przez coraz rzadziej spotykanych twórców ludowych. Dla najmłodszego widza również przygotowaliśmy atrakcje jak np. przedstawienie o tematyce świątecznej czy warsztaty, na których wspólnie z rodzicami można wykonać gwiazdkowy stroik lub inną pamiątkę, którą zabiorą ze sobą do domu.
Koncerty:
Warsztaty dla dzieci:
W Pałacu:
Na podwórzu folwarcznym:
Pracownia kulinarna:
Wydarzenie biletowane
Bilety dostępne w kasie Muzeum lub online
Zapraszamy dzieci z rodzicami do naszej szreniawskiej, mikołajkowej skrzynki na listy, która będzie znajdowała się na terenie Muzeum w dniu Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zachęcamy do napisania tradycyjnego listu na kartce papieru, spakowania w kopertę, wypisania na niej adresu, przyklejenia znaczka i wrzucenia go do naszej skrzyni. Jest to okazja aby porozmawiać o oczekiwaniach dzieci i ukierunkowania ich na odpowiednie prezenty, które znajdą pod choinką u siebie w domu.
Podpisz się tylko imieniem. Mikołaj wie gdzie dostarczyć prezenty!
Podpowiadamy:
– Jeżeli dziecko jest za małe aby samodzielnie napisać list, można je zachęcić do wykonania rysunku lub podyktowania dorosłemu, który spisze listę życzeń.
– Wykonaj samodzielnie znaczek pocztowy i przyklej na kopercie.
– Adres do Świętego Mikołaja: Joulumaa, Santa Claus Post Office, Artic Circle, 96-930 Rovaniemi, Finland
– Jak napisać?
Mam na imię…, mam… lat. Wiem, że spełniasz marzenia wszystkich dzieci, a ja byłem/am w tym roku dobry/a dla innych, pomagałem/am rodzicom w obowiązkach domowych, bardzo chciałbym/chciałabym abyś podarował mi…
W okresie przedświątecznym barwne i dynamiczne widowisko “Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “WIWATY”. Wg scenariusza, do izby, gdzie trwają ostatnie przygotowania do świąt i gospodarze śpiewają kolędy wchodzą kolędnicy – dziad i baba, pasterz z gwiazdą, turoń i muzykanci. Składają życzenia i zapraszają gospodynię do tańca. Następnie przychodzą do chaty “przebierańcy” tzw. “draby”. Ubrani są w kożuchy, czarne czapki. Śpiewają wystukując rytm kijami, dopominają się o “datki” – gorzałkę, placek, orzechy. Również tańczą. W widowisku bardzo aktywny i zabawny jest turoń. Sceny wplecione są w żywiołowe tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich.
źródło: http://wiwaty-pobiedziska.pl/cms/97/widowiska
Tradycyjne potrawy i wypieki świąteczne znów staną się obiektem zainteresowania ekspertów kapituły w kolejnej edycji konkursu „Na wigilijnym stole 2024”. Uczestnikami mogą być koła gospodyń wiejskich, restauracje i inne obiekty gastronomiczne (w tym cukiernie, piekarnie), uczniowie szkół gastronomicznych z województwa wielkopolskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym w szranki staną także w odrębnej kategorii wina z wielkopolskich winnic.
Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl do 12 grudnia 2024 r. włącznie. Z gotowym daniem lub wigilijną przekąską należy się udać w niedzielę, 15 grudnia w godz. 10.00-11.00 do Pałacu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie. Istnieje także możliwość przesłania zgłaszanych produktów pocztą lub kurierem na adres muzeum – szczegóły znaleźć można w regulaminie konkursu, który wraz z wzorem formularza konkursowego dostępny jest na stronie organizatora konkursu: www.instytutskrzynki.pl.
Wzorem lat ubiegłych zapraszamy twórców i wystawców do uczestnictwa w naszym grudniowym Jarmarku.
KARTY ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA: https://muzeum-szreniawa.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-informacja-dla-tworcow-i-wystawcow/
WYDARZENIE BILETOWANE
Bilety dostępne w kasie Muzeum lub online
Podczas imprezy będzie nagrywany materiał filmowy i fotograficzny, który może być opublikowany w celach promocyjnych na stronie internetowej Muzeum oraz w mediach społecznościowych.